Kiedy można pozwolić dziecku na jazdę w kartingu? Podpowiadamy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy można pozwolić dziecku na jazdę w kartingu? Podpowiadamy

Karting to świetna pasja, którą często podłapują dzieci. Wielu rodziców zastanawia się, jednak kiedy można pozwolić dziecku na jazdę na gokartach.

Jeśli chodzi o wiek, w którym dziecko ma zacząć jazdę na gokartach, to dużo zależy od tego, co jest celem. Jeśli to ma być dobra, lecz bezpieczna zabawa, to najwcześniej warto dziecko na tor zabrać w wieku 5 do 7 lat. Jeśli jednak podświadomie liczymy na to, że dziecko będzie chciało iść gdzieś wyżej w kartingowym świecie, to jak skończy 5 lat, zazwyczaj można już zabrać je na gokarty. Ważne jest jednak, by do niczego nie namawiać, nie zmuszać, tylko pozwolić maluchowi samemu wykształcić pasję do jazdy. 

W wielu miejscach jednak to nie wiek, a wzrost dziecka jest wymogiem. Dzięki temu tory mogą mieć większą pewność, że takie dziecko poradzi sobie z kierowaniem gokarta. Umowna granica to najczęściej 130 centymetrów wzrostu. 

Od czego zacząć karting w młodym wieku?

Aby mieć pewność, że dziecko w trakcie nauki będzie bezpieczne, warto zapisać je do szkoły kartingowej, w której pracują wykwalifikowani instruktorzy. Pierwsze zajęcia powinny być indywidualne, aby dziecko mogło w pełni zrozumieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą jazda gokartem, a także jak jeździć, by było to bezpieczne. Gdy dziecko jest kształcone na początku indywidualnie, to instruktor może mu wszystko dokładnie przekazać i zadbać o to, by nic mu się nie stało. 

Dziecko po kilku spotkaniach powinno już posiadać podstawowe umiejętności konieczne do jazdy na torze nawet w grupie. Wtedy zazwyczaj szkoły kartingowe młodych adeptów przypisują do grup. Wraz z rozwojem umiejętności trafiają oni do coraz wyższych grup, które są podzielone na różne poziomy zaawansowania.

Co daje dziecku karting?

Karting nie zawsze musi być brany na poważnie i może to być forma zabawy dla dziecka. Ma ona jednak bardzo pozytywne skutki, które zdecydowanie zaprocentują w przyszłości. Dzięki jeździe gokartem dziecko wykształca sobie refleks, gdyż często za kierownicą potrzebna jest bardzo szybka reakcja. Do tego rozwija swoją spostrzegawczość. Gokarty mogą więc pozwolić mu stać się lepszym kierowcą, gdy już dorośnie, jak i pomóc w rozwoju fizycznym, ale też psychicznym. Do tego dziecko w kartingu uczy się również rywalizacji z innymi w dobrej atmosferze – powinno mu się wpajać od samego początku wzorce fair play.

Zdj. główne: GuentherM1108/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*