ATV do 10 000 złotych – na te modele warto zwrócić uwagę

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
ATV do 10 000 złotych – na te modele warto zwrócić uwagę

ATV, lub inaczej quad, to świetna odskocznia od codziennego życia. Cztery koła, mocny silnik i dziki teren to idealne składniki na udane popołudnie. Co więcej, dzięki swoim rozmiarom, ATV sprawdzi się idealnie tam, gdzie większe pojazdy nie mają dostępu z racji swoich gabarytów i mniejszej skrętności. Sprawdzamy, co kupić w przedziale cenowym do 10 tysięcy złotych.

Geneza

Czy zdajesz sobie sprawę, że pierwsze pełnoprawne quady powstały już ponad 50 lat temu? Choć lata mijają, to zwolenników tych maszyn nie brakuje – głównie w postaci osób, które uwielbiają przygodę na offroadzie. Quad z dobrej półki może dosłownie wjechać we wszystkie miejsca niedostępne dla zwykłych zjadaczy chleba, a nawet przeprawić się przez płytką rzekę.

Najpoważniejsze różnice między różnymi typami quadów dotyczą napędu. Na rynku dostępne są wyłącznie maszyny z napędem na tylne i na cztery koła. Jak nietrudno się domyślić, pierwszy typ quadów przeznaczony jest głównie dla początkujących, którzy nie czują się jeszcze komfortowo za kierownicą quadów. 

Warto pamiętać, że modele z napędem na dwa koła nie nadają się na wszystkie rodzaje nawierzchni. Zdecydowanie nie powinniśmy nimi jeździć w góry. To właśnie tam zdarzają się różnego rodzaju błędy – ze względu na nieuwagę i brak doświadczenia kierowców. To wszystko sprawia, że ​​należy dokładnie przeanalizować trasę swojej wyprawy i zawsze brać pod uwagę możliwości Twojej maszyny.

Rodzaje quadów

Wracając do typów quadów wymienionych powyżej, warto krótko opisać każdy z nich. Powinniśmy zacząć od modeli rekreacyjnych. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że są wyposażone w napęd na dwa koła oraz silnik o pojemności skokowej wynoszącej około 125 cm3. Takie parametry powinny wystarczyć tym, którzy quad chcą wykorzystać przede wszystkim do rozrywki.

Co prawda, nie zapuścimy się nim w błotnisty lub pagórkowaty teren, ale bez wątpienia pozwoli nam on na jazdę po utwardzonych polach lub drogach żwirowych. Kto wie, może właśnie rekreacyjna maszyna będzie kamieniem milowym w drodze do lepszej maszyny i kontynuowania przygody z quadami.

Quad sportowy

Quady sportowe, zwane również quadami wyczynowymi, to nieco bardziej zaawansowane maszyny. W przeciwieństwie do swoich słabszych kolegów mają napęd na cztery koła i pojemność skokową wynoszącą około 600 metrów sześciennych z tendencją wzrostową. Sportowa maszyna pozwala na eksplorację dzikich obszarów naszpikowanych korzeniami lub kamieniami. Nie zaszkodzi jej także pokonanie kilku hopek i poszybowanie w powietrzu.

W przypadku pojazdów sportowych wzmocniona jest również ich konstrukcja. Bez wątpienia możemy liczyć na mocniejsze zawieszenie i łańcuch. Te typy pojazdów charakteryzują się specjalnym rozmieszczeniem wlotów powietrza. Są również bardzo wysokie w celu ochrony silnika przed zalaniem podczas jazdy w mokrym i błotnistym terenie.

Kupując quada do 10 tysięcy złotych musimy liczyć się z tym, że nie będzie to sprzęt najwyższej jakości oraz renomowanych marek – takich jak Honda czy Yamaha. Za topowy sprzęt trzeba grubo zapłacić. Drugą kwestią będzie specyfikacja samej maszyny – w ramach naszego budżetu możemy skupić się jedynie na rekreacyjnych quadach, które na pierwszy rzut oka przypominają masywne quady przełajowe, ale ich podobieństwo kończy się w tym miejscu. Rekreacyjne quady rzadko dysponują dużą mocą. Co więcej, jak wspominaliśmy wcześniej – są również napędzane wyłącznie przez tylną oś. Znalezienie maszyny 4WD w naszym przedziale cenowym jest prawie niemożliwe. Jednakże kto szuka ten znajdzie!

Modele warte polecenia

Varia

Jest to nieco większy sprzęt, do którego bez problemu może wsiąść również dorosła osoba. Varia wyposażony jest w czterosuwowy silnik o mocy ok. 12 KM. Taka konstrukcja pozwala już na zabawę w lekkim terenie. Czterokołowiec ma: terenowe, 8-calowe koła, hamulce tarczowe, półautomatyczną skrzynię biegów, wyposażoną dodatkowo w bieg wsteczny, rozrusznik, przednie i tylne oświetlenie i bagażnik. Cena nowego egzemplarza wynosi około 2,8 tys. złotych.

Phyton

Phyton to quad z automatyczną skrzynią biegów, konstrukcyjnie bardzo zbliżony do modelu Varia. Zastosowano w nim również 12-konny silnik czterosuwowy o pojemności 125 cm3. W wersji z automatyczną skrzynią biegów czterokołowiec ma 7-calowe koła terenowe. W podstawowej wersji Phyton wyposażony jest w hamulce tarczowe z tyłu oraz bębnowe z przodu quada. Dopłacając ok. 200 zł do wersji podstawowej, otrzymamy m.in. hamulce tarczowe na przód, handbary, lusterka, światła LED oraz wzmocnione nadkola i licznik z sygnalizacją położenia biegu. Cena podstawowa to ok. 2500 zł.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*