Zasady wynajmu auta – o czym pamiętać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zasady wynajmu auta – o czym pamiętać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wynajem auta to usługa, z której coraz częściej korzystają Polacy. Klienci wypożyczają samochody nie tylko do codziennego użytku, ale także sportowe i luksusowe modele. Na jakie kwestie zwrócić uwagę przed wynajmem pojazdu?

Trzy podstawowe zasady

Pierwszą z nich jest porównanie cen. Przejrzyj oferty najlepszych usługodawców i zestaw ze sobą wszystkie koszty użytkowania pojazdu. Należy dokładnie sprawdzić, co otrzymujesz w cenie, a także jakie obowiązki będą na Tobie spoczywać w kontekście użytkowania samochodu.

Następnie trzeba sprawdzić zakres ubezpieczenia pojazdu. Wielu usługodawców wlicza jego koszt w cenę za wynajem, jednak zawsze należy się upewnić. Jeśli podstawowa należność nie uwzględnia ubezpieczenia, konieczne jest zdobycie dodatkowych informacji o dostępnych wariantach ochrony. Dzięki temu nie będziesz mógł swobodnie korzystać z pojazdu i nie martwić się o wysokie koszty naprawy.

Ostatnia to cierpliwość. Nie spiesz się z podpisywaniem umowy. Warto zapoznać się z każdym zapisem formularza zakupu usługi. Znajdują się w niej takie informacje na temat kaucji, warunków zdania pojazdu z powrotem do wynajmującego, a także odpowiedzialność finansowa w razie wyrządzenia szkód. 

Obowiązki najemcy – co do nich się zalicza?

Żeby móc skorzystać z wynajmu auta, najemca powinien spełnić kilka warunków. Zależy to przede wszystkim od sposobu, w jaki jest skonstruowany regulamin firmy. Należy się z nimi dokładnie zapoznać, żeby uniknąć nieprzewidzianych opłat.

Doświadczenie kierowcy

Podstawowym jest określona granica wieku lub doświadczenia kierowcy. W drugim przypadku kryterium oceny to rok, w którym otrzymano prawo jazdy. Dotyczy to przede wszystkim wynajmu samochodów o większej wartości – luksusowych lub sportowych. Dzięki temu firma minimalizuje ryzyko związane z uszkodzeniem pojazdu.

Przestrzeganie terminu oddania auta i limitu kilometrów

Potem dochodzą kwestie związane z samym użytkowaniem auta. Najemca powinien przestrzegać uzgodnionego terminu najmu lub limitu kilometrów. Oba aspekty mogą być dowolnie dopasowane do potrzeb klienta przed zakupem usługi. W przypadku, kiedy najemca nie wypełni warunków umowy i nie odda auta w wyznaczonym terminie lub przejedzie zbyt duży dystans, zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Oddanie samochodu z pełnym bakiem

W polskich warunkach do obowiązków najemcy należy też oddanie pojazdu z pełnym bakiem. Wynajmujący przekazuje samochód ze zbiornikiem zatankowanym do pełna i oczekuje, że klient odda go w takim samym stanie. 

Tutaj kluczowa jest też znajomość regulaminu umowy. Niektórzy usługodawcy nie stosują polityki fair-play w stosunku do kupującego i nie informują go o konieczności oddania auta z pełnym bakiem. W takiej sytuacji naliczają duże opłaty z ponowne uzupełnienie. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

Czy warto zdecydować się na wynajem samochodu?

Usługa wynajmu auta jest popularna zarówno w dużych, jak i małych miastach. Decydują się na nią klienci, którzy nie mają dostępu do własnego pojazdu, bo na przykład są w delegacji lub ich samochód nie spełnia określonych warunków – ma mało miejsca lub jest niereprezentatywny. W każdym z wymienionych przypadków wynajem auta jest pomocny i warto zdecydować się na tę usługę.

Może być to szczególnie korzystne, jeżeli natrafi się na dobrą ofertę. Najlepsi usługodawcy, tacy jak https://dolcar.auto.pl/grupa/grupa-sport/ proponują dostęp do zróżnicowanego katalogu aut wraz z atrakcyjną ofertą cenową. Ponadto mają przejrzysty regulamin. 

Fot. Jorge Segura/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*