Artykuł sponsorowany
Lustra drogowe to urządzenia mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze miejscach charakteryzujących się słabą widocznością. Dowiedz się, dlaczego są one tak istotne, gdzie najczęściej się je montuje oraz jakie są ich rodzaje.
Lustra drogowe u-18 to niezwykle ważne urządzenia na drodze. Znacząco poprawiają one widoczność, a co za tym idzie, zwiększają bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ich głównym zadaniem jest eliminacja punktów martwych. Pozwalają także na sprawdzenie, czy po drodze porusza się inny pojazd lub pieszy. Jakie jeszcze inne zastosowania mają oraz gdzie się je montuje? Przeczytasz poniżej.
Lustra drogowe według przepisów to urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jak więc sama nazwa wskazuje, w największej mierze odpowiadają na zapewnienie bezpieczeństwa. Co to oznacza? Lustra eliminują martwe punkty, pozwalają na sprawdzenie, czy po drodze porusza się inny pojazd lub pieszy, dzięki czemu można uniknąć wypadku. Ważne, by lustra umożliwiały także ocenę prędkości i odległości, w jakiej znajduje się zbliżający pojazd.
Lustra drogowe to nic innego jak dość spore, okrągłe lub prostokątne, lusterka, które są umocowane na słupku, na odpowiedniej wysokości, tak aby kierowcy z łatwością mogli na nie spojrzeć. Montuje się przede wszystkim na skrzyżowaniach, wyjazdach z posesji, przystankach komunikacji oraz na wewnętrznych drogach zakładów produkcyjnych, czylu generalnie w miejscach o ograniczonej widoczności. Ponadto, Zgodnie z rozporządzeniem lustra drogowe powinny być zamontowane na wysokości przynajmniej 2 metry od poziomu chodnika lub pobocza.
Lustra drogowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – lustra drogowe okrągłe, czyli u-18a oraz lustra drogowe prostokątne, czyli u-18b. Lustra okrągłe zazwyczaj mogą mieć średnicę od 50 cm do ok. 90 cm. Charakteryzują się one tym, że skupiają widoczność mniej więcej w jednym określonym punkcie. Lustra prostokątne natomiast pozwalają zobaczyć więcej w poziomie. Takie lustra zazwyczaj są w wymiarach: 60×40 cm, 80×60 cm, 100×80 cm. To, jakie lustra zostaną zamontowane, zależy przede wszystkim id jego przeznaczenia.
Według przepisów nie można ustawić lustra na drodze samodzielnie. Zastosowanie ma art. 30 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, który mówi, że utrzymanie zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami, należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi. Czym tak dokładnie są zjazdy, przepusty i utrzymanie drogi w świetle przepisów? Zjazd to połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Przepust to natomiast budowla o przekroju poprzecznym zamkniętym, przeznaczona do prowadzenia cieków, szlaków, wędrówek zwierząt dziko żyjących lub urządzeń technicznych przez nasyp drogi. Zaś utrzymanie drogi to wykonywanie robót konserwacyjnych, porządkowych i innych, zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu, w tym także odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej.
Co więc możesz zrobić, aby doprowadzić do montażu luster drogowych? W takim przypadku należy zwrócić się o zgodę na jego ustawienie do zarządcy drogi. W przypadku dróg gminnych jest to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, wojewódzkich – zarząd województwa, a powiatowych – zarząd powiatu.
Zdjęcie główne: Tirachard Kumtanom/pexels.com