Czy leasing ma wpływ na zdolność kredytową?

Czy leasing ma wpływ na zdolność kredytową?

Leasing to bardzo wygodna forma finansowania, która wielu przedsiębiorstwom ułatwia funkcjonowanie.

Leasing to bardzo wygodna forma finansowania, która wielu przedsiębiorstwom ułatwia funkcjonowanie. Kojarzy się głównie z finansowaniem samochodów i nic w tym dziwnego. W tym przypadku jest to zdecydowanie jedna z najprostszych i najtańszych form finansowania zakupu. Co ciekawe w leasing można wziąć też wiele innych przedmiotów oraz nieruchomości, na przykład sprzęt komputerowy, meble czy oprogramowanie. Czym leasing różni się od kredytu i jak wpływa na zdolność kredytową?

Świat opiera się na kredytach

O kredytach i różnego rodzaju pożyczkach można byłoby dyskutować właściwie godzinami, a wszystkie formy pożyczania pieniędzy i zasady działania trudno byłoby ująć w jednym artykule. Podobnie trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez kredytów. Tak naprawdę duża część inwestycji realizowanych w naszym kraju i na świecie opiera się o pożyczone środki. Dzieje się tak w budownictwie, na kredyt powstają między innymi hale produkcyjne, biurowce, baseny, sklepy, bloki mieszkalne czy domy jednorodzinne. Pieniądze pożyczają zarówno przedsiębiorstwa, jak i inwestorzy czy osoby prywatne. Nawet dokonując niedrogiego zakupu w sklepie na raty, korzystamy z pewnego rodzaju pożyczki.

Nic zatem dziwnego, że również w branży motoryzacyjnej kredyty są bardzo popularne. Wiele osób korzysta z pożyczek przy okazji kupna samochodu, zarówno używanego, jak i nowego. W ten sposób spory procent pojazdów poruszających się po drogach, prywatnych, firmowych czy chociażby pracujących na placach budowy, kupowanych jest na kredyt. Portal http://kredytna4kolka.pl dostarcza wszelkich potrzebnych informacji na ten temat.

Kredyt a leasing

Po zmianie ustroju w naszym kraju na popularności zaczął zyskiwać tak zwany leasing. Powstawało coraz więcej firm, które dzięki tej formie finansowania mogły szybciej się rozwijać. Pomiędzy kredytem a leasingiem istnieje dość znaczna różnica. Można ująć to tak, że firma, która jest kredytodawcą, udziela określonego w umowie wsparcia w postaci przelewu pieniędzy na konto, bądź też bezpośrednio finansuje zakup danego przedmiotu lub nieruchomości. Natomiast jeśli chodzi o leasing, to udzielające go przedsiębiorstwo staje się właścicielem przedmiotu leasingu (zgodnie z prawem może to być obiekt konsumpcyjny, inwestycyjny lub nieruchomość), udzielając jednocześnie prawo do pełnego korzystania z niego podczas spłaty zobowiązania. Dzięki leasingowi przedsiębiorcy nie muszą od razu sięgać po środki własne, aby korzystać z samochodu czy sprzętu.

Wpływ leasingu na zdolność kredytową

Na pytanie, czy leasing wpływa na zdolność kredytową trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Generalnie można powiedzieć, że nie wpływa, gdyż nie jest umieszczany w bazie Biura Informacji Kredytowej. Dużo zależy jednak od tego, o jakiej formie leasingu mowa. 

Leasing operacyjny, w ramach którego możemy wrzucić w koszty uzyskania przychodu niemal wszystkie wydatki powiązane z przedmiotem leasingu (w przypadku samochodu to między innymi wydatki na paliwo czy przegląd), nie jest wykazywany w przedmiocie majątku firmowego. Dzięki temu nie jest brany pod uwagę przy składaniu wniosku o kredyt. Trzeba jednak zauważyć, że bank teoretycznie może widzieć go jako większe koszty prowadzenia firmy, co może skutkować obniżeniem zdolności. 

Z kolei leasing finansowy, w którym to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, praktycznie w ogóle nie obniża zdolności kredytowej. Więcej na ten temat na stronie: http://kredytna4kolka.pl/leasing-a-zdolnosc-kredytowa/

Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com

KATEGORIE
TAGI