Ubezpieczenie OC – obowiązkowe, ale nieznane. Poznaj najważniejsze fakty o polisie

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ubezpieczenie OC – obowiązkowe, ale nieznane. Poznaj najważniejsze fakty o polisie

Ubezpieczenie OC jest w Polsce najpopularniejszą polisą, która jest wykupowana przez kierowców. Dlaczego jednak tak jest i co tak naprawdę daję swojemu posiadaczowi ubezpieczenie OC? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem ubezpieczenie OC musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Przepisy dotyczą pojazdów takich jak: samochody osobowe, samochody ciężarowe, przyczepy, naczepy, motocykle i maszyny rolnicze. Ustawa nie przewiduje sytuacji, w której jakiś kierowca jest zwolniony z obowiązku wykupienia OC.

Brak OC uderzy Cię po kieszeni

W odniesieniu do obowiązkowego charakteru ubezpieczenia OC warto wspomnieć również o karze, jaka grozi za brak ważnej polisy. Jeśli podczas kontroli nie okażesz dowodu wykupienia OC, czeka Cię grzywna, której wysokość jest ustalana na podstawie aktualnej płacy minimalnej oraz długości okresu, w jakim pojazd znajdował się „poza systemem”. W roku 2021 obowiązujące stawki dla samochodów osobowych kształtują się następująco:

  • do 3 dni – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Nie uda Ci się ukryć braku OC?

Wszystko przez bazę danych, do której mają dostęp zarówno urzędnicy, jak i funkcjonariusze policji. Nie ma więc możliwości, by brak OC uszedł Ci płazem. Osoba, dokonująca kontroli może w każdej chwili sprawdzić w zdalnej bazie stan Twojego ubezpieczenia. Nie rób więc z siebie osoby niepoważnej i w razie kontroli przyjmij karę, która Ci się należy. Sprawdź, co stanie się, gdy opłacisz polisę OC po terminie: https://najtaniejuagenta.pl/oplata-oc-po-terminie/.

OC daje spokój

Tak w dużym skrócie można opisać to, co zyskuje kierowca, który obejmie swój pojazd ochroną z tytułu OC. Jeśli zdarzy się tak, że spowodujesz wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie (materialnie lub fizycznie) ubezpieczyciel pomoże Ci uniknąć finansowych konsekwencji. Wszystkie ofiary otrzymają odszkodowania, a Ty będziesz mógł zająć się jedynie szkodami, które sam poniosłeś.

Każda polisa OC jest taka sama

Jest to prawda, ale jedynie po części. Oczywiście prawo jasno opisuje, co ma gwarantować ubezpieczenie OC i sam fundament tej polisy jest wszędzie taki sam. Towarzystwom jednak zależy na przyciąganiu nowych klientów, a co za tym idzie, oferują coraz lepsze warunki. Najczęstszą praktyką jest tworzenie pakietów OC+AC w bardzo atrakcyjnych cenach. Podczas wyboru odpowiedniej oferty skup się zatem na dodatkach i renomie konkretnej firmy. Cena powinna być również brana pod uwagę, ale nie pozwól, by stała się najważniejszym kryterium.

Jak widzisz, ubezpieczenie OC pomimo swojej popularności potrafi jeszcze zaskoczyć swoim zakresem działania oraz przepisami, które regulują jego funkcjonowanie. Pamiętaj, że im więcej wiesz o polisie, tym łatwiej jest Ci reagować na zdarzenia na drodze. Warto być świadomym swoich praw i obowiązków kierowcą. To znacznie ułatwia życie.

Fot. pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*