Turystyka samochodowa – co zabrać ze sobą na dłuższą wyprawę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Turystyka samochodowa – co zabrać ze sobą na dłuższą wyprawę?

Uczmy się na błędach innych – poznaj ekwipunek, który warto zabrać na dłuższą wyprawę. Polecany przez doświadczonych podróżników, którzy mają za sobą pokonanych setki tysięcy kilometrów tras po różnych krajach świata!

Przygotowaliśmy listę 15 najpotrzebniejszych rzeczy na dłuższą wyprawę. Jest ich oczywiście dużo więcej, ale wybraliśmy te najważniejsze. To, co zabierzesz i w jakiej ilości zależy przede wszystkim od długości trasy i czasu, jaki chcesz poświęcić na wyprawę. Ponadto musisz wziąć pod uwagę ilość osób w samochodzie. Nie wymieniamy tutaj tych podstawowych elementów jak odzież, czy obuwie. Skupiamy się na takich, które mogą się mocno przydać, a w pędzie przygotowań można o nich zapomnieć. Zaczynamy!

  1. Apteczka – jej nie może zabraknąć, chyba każdy się z tym zgodzi. Najlepiej, aby była zaopatrzona w plastry, bandaże i podstawowe leki. Warto zaopatrzyć się w Aviomarin, kiedy wyruszasz w trasę z dzieckiem.
  2. Mapa – tradycyjna (aktualna) mapa sprawdza się najlepiej, chodzi tutaj nie tylko o dokładność, ale również samą frajdę z tego, że korzystasz z mapy, a nie ułatwiasz sobie życia smartfonem. Zaopatrz się więc w mapę regionu, do którego się wybierasz.
  3. Opaski zaciskowe – znane również, jako “trytytki”. Podstawowy element wyposażenia – zepniesz nimi wszystko!
  4. Taśma duct tape – kolejny uniwersalny element wyposażenia. Sklei praktycznie wszystko – od dziurawego plecaka po pęknięty błotnik w samochodzie. 
  5. Zapasowy płyn do chłodnicy i olej silnikowy – trasy o długości kilku tysięcy kilometrów, pokonywane własnym samochodem sprawią, że po pewnym czasie może zacząć brakować w nim podstawowych płynów eksploatacyjnych. Nie możesz ich wtedy nie mieć. 
  6. Skrzynka z narzędziami – przeważnie nie jest brana pod uwagę, a to błąd! Podstawowe elementy, jak śrubokręt, kombinerki czy klucze mogą pomóc między innymi w szybkiej naprawie uszkodzonej części samochodu. 
  7. Ciśnieniomierz i kompresor do kół (12V) – w razie wątpliwości sprawdzisz ciśnienie w oponach, a kiedy takowe będzie zbyt niskie, napompujesz je kompresorem na wejście od zapalniczki. 
  8. Scyzoryk – uniwersalne narzędzie, które może uratować sytuację.
  9. Worki na śmieci – bez względu na to, gdzie będziesz, zachowuj się “fair” wobec natury. Odpady, które wygenerujesz, wrzuć do worków. Po drodze na pewno znajdziesz, jakiś kontener. 
  10. Otwieracz do puszek i butelek – chce ci się pić? Potrzebujesz coś zjeść? Woda mineralna w butelce, czy konserwa to prosty i szybki sposób na posiłek. Otworzysz je za pomocą otwieracza. 
  11. Kable rozruchowe i prostownik – jeśli zapomnisz wyłączyć radia, zbyt długo będziesz korzystać z klimatyzacji lub ogrzewania, to następnego dnia Twoje auto nie będzie chciało odpalić. Kiedy nie masz prostownika, możesz zapomnieć o dalszej jeździe. Oczywiście potrzebny będzie Ci też przedłużacz. 
  12. Latarka czołowa – przebita opona w nocy? Jak ją wymienić bez odpowiedniego oświetlenia? Może być ciężko, dlatego jedna latarka czołowa zawsze się przyda.
  13. Baterie – skoro o latarce była mowa, nie możesz zapomnieć o jej zasilaniu, kiedy padnie, wymień je na nowe!
  14. CB Radio – wiadomo: patrole policji, utrudnienia na drogach, korki, wypadek czy roboty drogowe. Lepiej wiedzieć o tym wcześniej i skutecznie to ominąć.
  15. Trójkąty i kamizelki odblaskowe – pomijając fakt, że powinno się to znaleźć w każdym aucie to kiedy jedziesz za granicę, musisz o tym pamiętać. W niektórych państwach kamizelka jest obowiązkowa, a trójkąt zawsze się przyda w trakcie awarii, szczególnie na ruchliwej ulicy. 

Wymieniliśmy 15 elementów wyposażenia, jakie powinieneś ze sobą zabrać na dłuższą wyprawę. Celowo pominęliśmy te najważniejsze, jak odpowiednia odzież, obuwie czy prowiant, bo o tym chyba każdy pamięta. Sprawdź kilka innych propozycji, które sprawdzą się na naprawdę długich trasach, do których pokonania potrzebujesz minimum kilku dni:

  • namiot, śpiwór, karimaty i poduszki,
  • składane krzesła i stolik,
  • kuchenka do gotowania,
  • paliwo do kuchenki,
  • kanister z zapasowym paliwem,
  • naczynia do gotowania, sztućce,
  • środki czyszczące,
  • spray na owady,
  • kompas,
  • lina,
  • plecak,
  • tarp,
  • wodoodporne zapałki. 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*