Rękawice dla kierowców wyścigowych – jak wybrać najlepsze?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rękawice dla kierowców wyścigowych – jak wybrać najlepsze?

Przed udziałem w wyścigach trzeba zadbać o wiele różnych elementów związanych z przepisami i bezpieczeństwem. Rękawice to także ważny dodatek zapewniający wygodę za kierownicą i gwarancję dobrego chwytu. Jest to o tyle ważne, że podczas ekstremalnych przejazdów nawet mały detal może mieć ogromne znaczenie.

Decydując się na hobby związane z rajdami samochodowymi, warto wziąć pod uwagę niezbędny sprzęt. Kiedy kibicujemy niesamowitym kierowcom i podążamy wzrokiem za szybkimi samochodami sportowymi na rajdowej trasie, rzadko myślimy o tym, jakie akcesoria są w danej rajdówce.

Bezpieczna jazda jest ważna we wszystkich pojazdach i okolicznościach. W końcu bezpieczeństwo wiele ma imion, a w przypadku rajdów samochodowych jest to szczególnie ważne – szybkość i ciasne zakręty aż  proszą się o wypadki i kraksy, które mogą pozbawić zawodników zdrowia lub życia.

Kierownica

Decydując się na udział w rajdach najwięcej uwagi zwracamy na techniczne przygotowanie pojazdu – zamontowanie klatki, kubełkowych siedzeń, czy też sprzęgła pneumatycznego. I choć trudno nie zgodzić się, że jest to kwestia nadzwyczaj w świecie ważna, to nie powinno się zapominać o samym wyposażeniu kierowcy. Co powinno znaleźć się w szafie rajdowca? Przede wszystkim wygodny i zapewniający bezpieczeństwo kombinezon, kask, buty i oczywiście rękawice. Dlaczego to właśnie one są tak ważne?

Podczas startów, najważniejszym narzędziem rajdowca jest jego kierownica. To od jej działania i sprawności zależy to, czy szczęśliwe dojedzie na metę! W tym miejscu warto wspomnieć, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kierownic sportowych – warto przetestować przynajmniej kilka z nich i znaleźć model, który idealnie odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Z reguły kierownice oznaczone są specjalnym kolorowym paskiem, który pozwala szybko określić pierwotne położenie. Oprócz tego na rynku możemy znaleźć różne urządzenia przystosowane do kierownicy.

Rękawice

Niemniej jednak wszystko to poszłoby na marne, gdyby z jakiegoś powodu Twoje dłonie nie mogłyby komfortowo złapać za kierownicę i wykonywać szalonych manewrów w atmosferze nieskończonych drgań, podskoków i szarpnięć. Dzięki odpowiednim rękawicom dajemy sobie przede wszystkim więcej pewności siebie. Poza tym nowoczesne rękawice zapewniają ochronę przed płomieniami, które bardzo szybko mogą stać się chlebem powszednim startujących rajdowców.

Choć rękawice są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi elementami stroju, to nie powinniśmy i nie możemy na nich oszczędzać. To właśnie od Twoich dłoni zależy to, czy odniesiesz zwycięstwo lub porażkę. A linia między tymi dwoma stanami jest często trudno dostrzegalna. 

Na co zwracać uwagę?

Skoro mamy za sobą kwestie dotyczące tego,  jak ważne są rękawice i jaką różnice mogą zaoferować, warto przejść do kwestii najważniejszej w dzisiejszym artykule – na jakie aspekty rękawic rajdowych zwracać uwagę?

Podobnie jak w przypadku innych elementów wyposażenia, kwestią fundamentalną jest odpowiednia homologacja, która jest gwarantem jakości sprzedawanego produktu. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są rękawice – najlepiej jeśli będą uszyte z niepalnego materiału np. firmy Nomex.

Dalej, zwróć uwagę na odpowiedni rozmiar. Załóż rękawice w podobnych rozmiarach i porównaj, w których czujesz się najlepiej. Kolejna kwestia to wyprofilowanie placów. Dlaczego jest to istotne? To gwarancja mniejszego zmęczenia podczas prowadzenia rajdówki.

Zwróć również uwagę, czy para rękawic posiada silikonowe elementy na opuszkach, które zapewniają o wiele lepszą kontrolę kierownicy i większą przyczepność. I w końcu upewnij się, czy rękawice posiadają dodatkowe elementy u podstawy palców, które zapewniają pochłanianie drgań.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*