Decyzja o kupnie samochodu może być trudna, szczególnie dla osób, które nie są ekspertami z zakresu motoryzacji. Używane auta możesz kupić bezpośrednio od właściciela, lub skorzystać z usług komisu. To wygodna opcja, na którą decyduje się spora część klientów. Niestety, w Polsce wiele z takich miejsc nie ma najlepszej opinii.
Często w mediach lub Internecie można natknąć się na opowieści o fałszowaniu przebiegów czy też kamuflowaniu usterek. To bardzo zniechęca potencjalnych klientów. Na co uważać i jak bezpiecznie kupować w komisie? Dowiesz się tego w tym poradniku.
Komis, pomimo licznych wad, ma także wiele zalet, które potrafią skutecznie przekonać klientów do zakupu. Chodzi tutaj przede wszystkim o liczbę dostępnych modeli. Osoba niezdecydowana może zobaczyć na żywo nie jeden samochód, a nawet kilkanaście, które różnią się między sobą marką, rocznikiem, czy przebiegiem. Taka różnorodność to ogromna zaleta komisu samochodowego. Jeżeli nie jesteś nastawiony na konkretne auto, sprawdzenie kilku modeli pozwoli Ci zwizualizować sobie, czego tak naprawdę wymagasz od pojazdu. Należy również wspomnieć, że nie każdy komis samochodowy oszukuje swoich klientów. Nieuczciwi sprzedawcy samochodów to w dzisiejszych czasach niewielki procent, jednak przed wybraniem się do komisu warto wcześniej sprawdzić jego opinie w internecie i poczytać komentarze użytkowników na jego temat. Jeżeli będzie dużo nieprzychylnych wpisów, lepiej omijać to miejsce szerokim łukiem. Na szczęście, w wielu miejscach trafisz na profesjonalną, pomocną obsługę, dobre i zadbane auta z małym przebiegiem.
Na co powinieneś zwrócić największą uwagę, wybierając jeden z samochodów dostępnych w komisie? Przede wszystkim nie kupuj auta, które nie jest własnością samego komisu, a on jedynie pośredniczy przy transakcji. W przypadku wykrycia jakiejkolwiek szkody komis nie udzieli Ci żadnej pomocy, a poprzedniego właściciela pojazdu nie uda się odnaleźć. Jakich samochodów unikać? Wszystkich modeli poflotowych, pofirmowych, używanych jako taksówki, powypadkowych oraz popowodziowych. Bardzo często takie auta wyglądają dobrze, ponieważ zostały przygotowane do sprzedaży przed warsztat znajdujący się na terenie komisu. Unikaj również wszystkich modeli sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, które zostały przystosowane do ruchu prawostronnego. Nigdy nie kupuj samochodu, który ma niejasny status prawny lub był wzięty pod zastaw w banku. Kolejna rzecz, którą musisz sprawdzić w pierwszej kolejności to gwarancja samochodu oraz historia serwisowa. Czerwona lampka powinna Ci się zapalić w momencie, gdy właściciel lub pracownik komisu nie wyrażą zgody na dokładne sprawdzenie pojazdu przez wybrany przez Ciebie zakład mechaniczny.
Aby nie dać się oszukać, musisz wiedzieć, jak wygląda umowa komisowa, skąd ją wziąć i jak ją wypełnić. Początkowo, możesz mieć z tym problemy, jednak istnieją strony takie jak Autoumowa, na których znajdziesz wiele poradników i podpowiedzi w sprawie kupna i sprzedaży pojazdu. Dobrze przygotowana, odpowiednio spisana umowa pozwoli Ci czuć się bezpiecznie. W ten sposób unikniesz nieprzyjemności i stresów, nie będzie problemów z zatajeniem informacji o ewentualnych uszkodzeniach auta lub zwrotem zaliczki. Na stronie możesz skorzystać z kalkulatora OC i AC przygotowanego przez Rankomat.pl, oraz porównać aktualne oferty, Wejdź na stronę https://autoumowa.pl/umowa-komisowa-samochodu-wzor/, gdzie czekają na Ciebie przydatne informacje! W ten sposób unikniesz nieprzyjemności, które mogą czyhać na Ciebie w komisie.