MotoGP to nie wszystko! Zobacz, w jakich seriach wyścigowych startują zawodowcy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
MotoGP to nie wszystko! Zobacz, w jakich seriach wyścigowych startują zawodowcy

MotoGP to jedne z największych i najbardziej prestiżowych zawodów motocyklowych na świecie. Rozgrywane są już od 1948 roku i nadal cieszą się ogromną popularnością. Jednak to nie wszystko! Oto inne serie wyścigowe, z którymi warto się zapoznać.

Wyścigi motocyklowe – dyscyplina, która nigdy się nie nudzi

Każdy miłośnik sportów motorowych może przyznać, że wyścigi motocyklowe to wydarzenie, które budzi emocje. Pierwsze tego typu zawody odbywały się już pod koniec XIX wieku i choć od tego czasu wiele się zmieniło, popularność różnych serii zmagań motocyklowych wcale nie maleje. 

Jedną z najbardziej prestiżowych serii jest MotoGP, czyli Motocyklowe Mistrzostwa Świata, rozgrywane pod egidą Międzynarodowej Federacji Motocyklowej. Na całym świecie są one uważane za odpowiednik Formuły 1 w świecie motocykli. Jednak co roku odbywa się wiele innych fenomenalnych wydarzeń sportowych, zrzeszających całe grono profesjonalnych zawodników i zapalonych kibiców.

Superbike World Championship

Superbike World Championship, czyli Mistrzostwa Świata superbike’ów, to równie spektakularne zawody motocyklowe, co znane wszystkim MotoGP. Organizowane są przez FIM, a wśród obecnych rywalizujących producentów znajdują się takie marki, jak m.in. Ducati, BMW, Aprilia, Honda czy Kawasaki.

Superbike World Championship to seria wyścigów szosowych dla motocykli czterosuwowych, produkowanych wyłącznie seryjnie. Zawody składają się z serii rund rozgrywanych na torach wyścigowych. Na przestrzeni lat odbywały się m.in. na Phillip Island Grand Prix Circuit czy Losail International Circuit.

Jaka jest najważniejsza różnica pomiędzy MotoGP a World Superbike? Motocykle, które biorą udział w zawodach, to tuningowane wersje maszyn dostępnych w publicznej sprzedaży. W przypadku MotoGP używane są wyłącznie specjalnie skonstruowane motocykle. 

MotoGP na całym świecie uważane jest za odpowiednik Formuły 1, natomiast World Superbike można by zestawić z wyścigami samochodów turystycznych.

Motocyklowe Grand Prix Makau

Inną niezwykle popularną serią wyścigów motocyklowych, w których startują zawodowcy, jest Motocyklowe Grand Prix Makau, rozgrywane w Makau na wschodnim wybrzeżu Chin.

Grand Prix Makau za każdym razem budzi ogromne emocje zarówno wśród kibiców, jak i zawodników. Wszystko dlatego, że jest to jedyny na świecie wyścig rozgrywany na torze ulicznym. 

Co ciekawe, w trakcie rywalizacji ścigają się zarówno motocykle, jak i samochody. Grand Prix Makau z roku na rok przyciąga coraz to więcej miłośników sportów motorowych. Wyścigi rozgrywają się na torze Guia Circuit i obejmują kilka kategorii – od jednomiejscowych bolidów, przez samochody turystyczne, aż po motocykle.

Długodystansowe Mistrzostwa Świata

Pierwsze wzmianki o tego typu rozgrywkach pojawiły się już w 1894 roku. Wyścigi odbywały się wtedy na trasach pomiędzy największymi miastami, takimi jak Paryż–Rouen czy Paryż–Madryt.

Długodystansowe Mistrzostwa Świata to wydarzenie nieco różniące się od wcześniej opisywanych zawodów. Tutaj liczy się przede wszystkim wytrzymałość zawodników. Sezon składa się z kilku serii, z których niektóre mogą trwać 8, 12, a nawet 24h. Od 2016 roku Długodystansowe Mistrzostwa Świata odbywają się corocznie.

Zdj. główne: Pixabay/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*