Rajdy samochodowe dla amatorów – jakie wyposażenie jest obowiązkowe?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rajdy samochodowe dla amatorów – jakie wyposażenie jest obowiązkowe?

Amatorskie rajdy samochodowe zdecydowanie mają swój urok, a na dodatek są szansą dla mniej profesjonalnych kierowców na konkurencyjne ściganie się. Samochód to jedno, ale nie możemy myśleć o starcie w rajdzie bez odpowiedniego wyposażenia.

Specjalny strój wyścigowy – dlaczego jest on tak ważny?

Jazda samochodem stworzonym do wyścigów na torze bądź rajdów znacznie różni się od przemieszczania się zwykłą konstrukcją po drogach cywilnych. W przypadku rajdówek, są to pojazdy nastawione na jak najmniejszą wagę, niewiarygodne przyspieszenie oraz świetną zwrotność. Na ciało kierowcy podczas wchodzenia w ciasne zakręty z wysoką prędkością działają ogromne siły, które mogłyby spowodować pewne uszkodzenia naszego ciała, jeżeli ścigalibyśmy się bez odpowiedniego rynsztunku.

Nie można również nie powiedzieć o niebezpieczeństwach, jakie mogą nam zagrażać podczas odcinków specjalnych. Samochody rajdowe potrafią przemierzać wąskie, sypkie drogi z prędkością sięgającą nawet 200 kilometrów na godzinę, choć w przypadku amatorskich rajdów są to mimo wszystko mniejsze wartości.

Wciąż jednak rajdy należą do dość niebezpiecznej grupy sportów motorowych i bez dobrych środków bezpieczeństwa ściganie się na szutrowych trasach jest naprawdę karkołomne. Nie wolno więc zapominać o ekwipunku kierowcy rajdowego, bez którego możemy zapomnieć o dopuszczeniu do zawodów.

Co wchodzi w skład wyposażenia rajdowca?

Absolutną podstawą wyposażenia kierowcy rajdowego jest oczywiście kask – nie trzeba raczej tłumaczyć, dlaczego tak jest. Ciekawym opcjonalnym dodatkiem jest jednak system HANS, z pewnością znany wszystkim fanom Formuły 1 i rajdów samochodowych. Jest to specjalny kołnierz, który podczas wypadku znacząco ogranicza bezwładny ruch naszej głowy oraz szyi. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym znacznie maleje.

Do startu w rajdzie potrzebujemy również kombinezonu wyścigowego oraz specjalnej bielizny ognioodpornej. Ta druga zapewnia pewną barierę między naszym ciałem a ogniem, jeżeli w wyniku wypadku bądź awarii dojdzie w naszym samochodzie do pożaru. Kombinezon także zawiera w sobie materiały ognioodporne, lecz dodatkowo chroni nas przed uszkodzeniami mechanicznymi i otarciami.

Ważną częścią naszego ekwipunku bez wątpienia są również rękawice, które zabezpieczą nasze ręce przed kontuzjami oraz zapewnią pewny chwyt kierownicy, równocześnie nie odbierając nam odpowiedniego czucia. Nie można również zapominać o butach wyścigowych, dzięki którym będziemy mieli o wiele większą kontrolę nad pedałami oraz – co zostało już wspomniane mnóstwo razy – zwiększymy wierzchnią ochronę przed kontuzjami.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W praktycznie każdym sporcie wyposażenie jest niezwykle ważne, lecz gdy zabieramy się za motorsport, konieczność posiadania właściwego ekwipunku wchodzi na wyższy poziom. Bez dwóch zdań sporty motorowe należą do niesłychanie niebezpiecznych ze względu na prędkości, jakie są osiągane w pojazdach.

Na bezpieczeństwie nigdy nie powinniśmy oszczędzać. Jeżeli już zabieramy się za rajdy, to poza dobrze przygotowanym samochodem musimy odpowiednio przygotować samych siebie, kupując dobrej jakości ubiór oraz kask.

Zdjęcie główne: Nicolas Peyrol/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*