Rajd Dakar 2022 trwa! Poznaj historię tych zmagań!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rajd Dakar 2022 trwa! Poznaj historię tych zmagań!

Rajd Dakar, nazywany kiedyś Rajdem Paryż–Dakar, organizowany jest każdego roku, obecnie przez Amaury Sport Organisation. To już ponad 40 lat odkąd zawodnicy wystartowali po raz pierwszy w 1979 roku. Co działo się później?

Historyczny Rajd Dakar 1979 

Pierwszy Rajd Dakar miał miejsce w 1979 roku, a więc dwa lata po tym, kiedy Francuz Thierry Sabine zgubił się na pustyni w Libii podczas uczestniczenia w wyścigu i stwierdził, że to doskonała lokalizacja na zorganizowanie rajdu. I tak na starcie dokładnie 43 lata temu stanęły 182 pojazdy, dystans, jaki uczestnicy mieli do pokonania, wynosił dokładnie 10 tysięcy metrów.

Trasa, a jakżeby inaczej, wiodła od Paryża do Dakaru przez Algierię, Niger, Mali i Burkina Faso. Na metę dotarły 74 pojazdy, w tym zwycięzcy w rajdzie samochodów Alain Genestier i Joseph Terbiaut jadący Range Roverem oraz Cyril Neveu kierujący Yamahą XT 500 (motocykle). 

Kiedy zmieniano lokalizację mety wyścigu?

Głównie przez zawirowania polityczne, ale i kwestie logistyczne w 1992 roku zmieniono trasę Rajdu Dakar, która prowadziła do Kapsztadu w RPA. To jednak nie koniec, bo na przykład w 2000 roku wyścig rozpoczął się w Dakarze, a zakończył w Kairze, trasa miała wtedy 7863 kilometry i w kategorii samochodów zwycięzcami zostali Jean Louis Schlesser z Francji i Henri Magne z Andory. Później coraz rzadziej mogliśmy oglądać Rajd Paryż–Dakar. Lokalizacja mety zmieniała się praktycznie każdego roku. 

Paryż – nie zawsze był początkiem

Co ciekawe, również sam początek wyścigu zmieniał się na przestrzeni lat. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w 1995 roku, gdy start miał miejsce w Grenadzie w Hiszpanii, rok później było dokładnie tak samo. Kolejne miejsca startów to na przykład Marsylia, Clermont-Ferrand, Barcelona, a nawet Lizbona. Nie zabrakło południowoamerykańskich akcentów, gdy rajd zagościł w Buenos Aires, Mar del Plata czy w Limie. Rosario w Argentynie także wystąpiło w roli lokalizacji początkowej. W roku 2017 rajd rozpoczął się w Asuncion w Paragwaju, a w 2020 roku w Dżudda w Arabii Saudyjskiej.

Rajd Dakar w Ameryce Południowej 

Od 2009 do 2019 roku, a więc dokładnie na 10 lat, Rajd Dakar zagościł w Ameryce Południowej i nie da się ukryć, że się w niej rozgościł. Najczęściej w tym okresie miejscem startów była Argentyna, wyścig ponadto często kończył się w tym kraju. Trasa wiodła wtedy na przykład przez Aires w Chile i nawracała z powrotem do Buenos Aires, raz kończyła się także w Limie w Peru czy Valparaiso w Chile. Dwie daty są godne uwagi, najpierw rok 2017, gdy rajd rozpoczął się w Asuncion w Paragwaju i 2017 oraz 2018, gdy dwa razy trasa wiodła przez La Paz w Boliwii.

Arabia Saudyjska – dwa ostatnie i kolejne Rajdy Dakar?

W roku 2020 doszło do przełomu, pierwszy raz Rajd Dakar zawitał do Arabii Saudyjskiej, dokładnie do Dżudda, gdzie się rozpoczął. Co ważne, również rok później zdecydowano się powtórzyć miejsce startu, zmieniono jednak nieco samą trasę.

W tegorocznym rajdzie trasa i miejsce startu również zostały zmienione – wyścig rozpoczął się w Ha’il. Meta z kolei będzie w mieście, w którym rozpoczynano wyścig w ciągu poprzednich dwóch lat, a więc w Dżudda. Zwycięzców poznamy już niebawem, bo dokładnie 14 stycznia!

Zdj. główne: brahan milla/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*