Jak trenować kontrolowany poślizg?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak trenować kontrolowany poślizg?

Drift to wyjątkowo atrakcyjny i widowiskowy sport samochodowy, który pomimo sporej społeczności, cały czas zyskuje nowych członków. Jeśli masz już za sobą obycie z pierwszym kontrolowanym poślizgiem i związany z nim zastrzyk adrenaliny, to pewnie cały czas myślisz o rozwijaniu swoich umiejętności za kółkiem. Zobacz, co może Ci w tym pomóc!

Pierwszy krok

Aby nauczyć się i trenować drift, potrzebujesz przede wszystkim samochód. Podstawą jest napęd na tylne koła, który zapewni łatwą możliwość wejścia bokiem w zakręty. Z racji tego, że drifting pochodzi z Japonii, najczęściej w zawodach widzimy takie marki jak Nissan, Mazda, Toyota czy też Subaru. Z biegiem lat zaczęto używać także maszyn amerykańskich i europejskie – chociażby BMW czy Opel. Co poza tym? Adepci nie potrzebują wyszukanych modyfikacji, jednak jeśli bardzo Ci na tym zależy, możesz już teraz zadbać o modyfikację zawieszenia i wymianę opon na ślizgi, które znacznie ułatwiają robotę na asfalcie.

Gdzie driftować?

Początki są trudne, ale nie ma powodów, by się zniechęcać. W końcu nauka driftu pomoże także w codziennych, awaryjnych sytuacjach na drodze. Niestety, w Polsce nie istnieje zbyt dużo miejsc dedykowanych trenowaniu kontrolowanych poślizgów. Lokalny parking czy droga publiczna nie będzie odpowiednim miejscem na drifting. Za to wyłączona z użytku płyta lotniska (za wcześniejszym pozwoleniem) lub typowy tor, który z pewnością znajdziecie w swojej okolicy.

Pierwszy ślizg

Z biegiem lat wytworzyło się kilka technik. Ojcowie driftu używali tak zwanego strzału sprzęgłem, który polega na wciśnięciu sprzęgła, zredukowaniu biegu i energicznym puszczeniu pedału podczas atakowania zakrętu. Zredukowanie biegu i, co za tym idzie, zwiększenie obrotów, sprawia, że koła samochodu tracą przyczepność i pozwalają na wykonanie kontrolowanego poślizgu po nawierzchni (najczęściej asfaltowej). Poza tradycyjną metodą istnieje również możliwość jednoczesnego zaciągnięcia hamulca ręcznego. Lepiej, aby wchodzić na kolejne poziomy zaawansowania z potrzebną cierpliwością i rozwagą. 

Pod okiem instruktora

Na początku warto zapisać się na kurs, który pozwoli zdobyć solidne podstawy i zapewni miejsce do szlifowania umiejętności. Szkolenia z driftu organizowane są w wielu miejscach w całej Polsce. To okazja, której nie można przegapić!

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*