Najlepsze tory uliczne w Polsce

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najlepsze tory uliczne w Polsce

Torów ulicznych w Polsce jest  jak na lekarstwo. Jeśli są, jazda tam jest po prostu nielegalna. Polskie prawo zabrania ścigania się po ulicach miast, a wyścigi legalne organizowane są w tych miejscach bardzo rzadko.

Oczywiście wyścigi na ulicach wciąż są organizowane. Jest to jednak nielegalne, a udział w nich wiąże się z mandatem, grzywną, a nawet utratą prawa jazdy czy więzieniem. Właściciele sportowych aut zatrzymani przez policję pytają, gdzie mają się ścigać, skoro torów w Polsce brak? Nie jest to do końca prawda – powstaje bowiem coraz więcej profesjonalnych miejsc przygotowanych na przykład na płycie starego lotniska wojskowego, na przykład w Kąkolewie. Do dyspozycji zainteresowanych są także tory w Bednarach, na Bemowie, w Nowym Mieście nad Pilicą czy na ulicy Rakietowej 39 we Wrocławiu. To jedynie przykłady z różnych części Polski. Jak widać, tory są i można z nich na co dzień korzystać. Co ważne, powstają także nowe, aby zaspokoić pragnienia kierowców szukających wrażeń, chcących przetestować swoje seryjne czy przerobione pojazdy.

Tory uliczne w Polsce

Jak już wspominaliśmy, wyścigi na ulicach są nielegalne. Często jednak organizowane są mistrzostwa lub turnieje, w których kierowcy ścigają się właśnie po ulicach miast. Władze coraz chętniej kierują swoją uwagę w stronę legalnych wyścigów ulicznych. Przede wszystkim przyciągają zawodników i grono fanów oraz odciągają młodych kierowców od popełnienia wykroczenia czy przestępstwa. Dogodne warunki, zamknięta na czas zawodów ulica, koordynowanie działań przez wyspecjalizowanych i licencjonowanych organizatorów – na takie działania postawiła między innymi organizacja Automobilklub Łódzki. 

Prawda jest taka, że tor uliczny, szczególnie na dystansie ¼ można zrobić dosłownie w każdym mieście i na odpowiednio długiej ulicy. Są także plany stworzenia takiego toru na potrzeby formuły 1. W kilku miastach w Polsce są do tego warunki, ale przedsięwzięcie prawdopodobnie nie dojdzie do skutku. Wygląda to więc tak, że kiedy miasto lub policja chcą zorganizować wyścig na ulicach, dopiero wtedy powstaje projekt trasy, a następnie jej wykonanie. Nie możesz liczyć na wynajem toru ulicznego, jak to ma miejsce w przypadku tych normalnych torów wyścigowych. 

Gdzie najlepiej się pościgać lub przetestować swoje umiejętności?

Idealnym miejscem do szybkiej, lecz kontrolowanej i niezagrażającej życiu i zdrowiu innych kierowców jazdy jest tor na Rakietowej 39 w Warszawie. Jego pętla to łącznie 4100 metrów, z czego 1000 metrów prowadzi przez drogę szutrową. Po wynajęciu tego toru czeka na Ciebie zaplecze cateringowe, wykwalifikowana kadra instruktorska, a także maty poślizgowe, które pozwolą Ci doskonalić swoje umiejętności wychodzenia z poślizgu w krytycznej sytuacji.

Tor Kielce to kolejny świetny przykład. Znajduje się około 12 kilometrów od miasta w Miedzianej Górze. Powstał w roku 1977, jednak wciąż cieszy się popularnością fanów mocnych wrażeń. Wykorzystuje się tam małą pętlę o długości ponad kilometra. Większa, mierząca 4160 metrów w jednej z części prowadzi przez drogę krajową nr 74. Aby z niej korzystać, trzeba by było wstrzymać ruch, a nie jest to możliwe.

Miejscem, gdzie dokładnie poznasz swoje auto, a także pościgasz się z pojazdami, jak Lamborghini czy Ferrari, doznasz kontrolowanej nadsterowności w Drift Taxi, skorzystasz z gastronomii lub rady doświadczonych instruktorów jest Motopark Ułęż. Tor zlokalizowano na płycie byłego lotniska. Coraz częściej organizuje się tam eventy motoryzacyjne.

Tor Poznań jest jednym z najbardziej znanych i cenionych torów wyścigowych w Polsce. Stworzony z myślą o wyścigach z serii FIA, które ostatecznie nie doszły do skutku. Mierzy dokładnie 4083 metry. Można tam poznać możliwości auta, nauczyć się wyprowadzać pojazd z poślizgu, zjeść coś pysznego, a nawet się przespać. Na torze gościł Robert Kubica w 2010 – prezentował wtedy możliwości bolidu Formuły 1.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*