Jakie dokumenty warto mieć przy sobie podczas podróży samochodem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie dokumenty warto mieć przy sobie podczas podróży samochodem?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podróże samochodem dają nieograniczoną wolność i możliwość odkrywania nowych miejsc według własnego tempa i preferencji. Jednak taka forma podróżowania niesie ze sobą także odpowiedzialność – zwłaszcza w odniesieniu do przestrzegania przepisów drogowych, a także posiadania odpowiednich dokumentów. Właściwe przygotowanie do podróży samochodem jest istotne, nie tylko dlatego, by móc cieszyć się bezproblemowym wyjazdem, ale także, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Istotną częścią tego przygotowania jest upewnienie się, że ma się ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Co warto mieć przy sobie podczas podróży samochodem? Czy korzystając w trasie z usług pomocy drogowej, też trzeba mieć odpowiednie dokumenty? Zachęcamy do lektury.

Dokumenty potrzebne do poruszania się samochodem

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiły znaczące zmiany w regulacjach dotyczących obowiązku posiadania dokumentów przez kierowców. Począwszy od 1 października 2018 r., zniesiono wymóg pokazywania fizycznego dowodu rejestracyjnego i papierowego potwierdzenia ważności ubezpieczenia OC podczas kontroli drogowej. Kolejna zmiana nastąpiła 5 grudnia 2020 r. Kierowcy nie muszą mieć przy sobie tradycyjnego prawa jazdy podczas prowadzenia samochodu. Policja i inne służby mają teraz dostęp do tych dokumentów w formie elektronicznej. Jak więc wygląda to w praktyce?

Obecnie, kierowca podczas jazdy samochodem, powinien mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Tym samym nie jest zobowiązany do posiadania przy sobie:

  • dowodu rejestracyjnego,
  • prawa jazdy,
  • dokumentu potwierdzającego ważność umowy ubezpieczenia OC.

Czy grozi mandat za brak prawa jazdy przy sobie? Zmienione 5 grudnia 2020 r. przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym odnoszące się do obowiązku posiadania i prezentowania dokumentów przez kierowców ( treść art. 38) wyjaśniają tę kwestię.

Otóż, w obecnej sytuacji, osoby mające polskie prawo jazdy nie są zobowiązane do posiadania tego dokumentu w trakcie prowadzenia pojazdu. Nie narażają się na mandat w przypadku kontroli drogowej, pod warunkiem, że są uprawnione do kierowania pojazdem mechanicznym określonej kategorii i jedynym ich problemem jest brak fizycznego dokumentu w samochodzie.

Czy kierowca musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny i polisę OC?

Warto zauważyć, że przepisy jasno definiują, kto jest zwolniony z obowiązku okazywania odpowiednich dokumentów funkcjonariuszowi, prowadzącemu kontrolę drogową. Do tej kategorii osób należą te, które:

  • są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdu, co jest potwierdzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK),
  • posiadają prawo jazdy wydane w Polsce,
  • poruszają się na terenie Polski.

W sytuacjach innych niż powyższe obowiązują dotychczasowe przepisy, według których należy wozić ze sobą: prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny. Dotyczą one, np. osób, które jeżdżą samochodem wypożyczonym, firmowym bądź zarejestrowanym na innych członków rodziny. Te regulacje prawne dotyczą również kierowców zagranicznych bez polskiego prawa jazdy. Zwolnienie z obowiązku prezentowania fizycznych dokumentów nie dotyczy również polskich obywateli za granicą.

Kontrola dokumentów przez policję

Do niedawna, podczas kontroli drogowej, funkcjonariusz prosił kierowcę o okazanie prawa jazdy, na podstawie którego sprawdzał uprawnienia do kierowania pojazdem i ubezpieczenie. Teraz kierowca musi jedynie podać swoje dane osobowe lub okazać dowód osobisty. Funkcjonariusz ma dostęp do wszystkich niezbędnych informacji w systemie elektronicznym, włączając zdjęcie kierowcy, które może zostać użyte do potwierdzenia tożsamości. Zdjęcie jest automatycznie pobierane z systemu mTożsamość, który jest częścią Rejestru Dowodów Osobistych.

Co zrobić, jeśli funkcjonariusz nie będzie mógł uzyskać dostępu do bazy danych? W takim przypadku, skontaktuje się z dyżurnym w celu weryfikacji danych. Należy jednak być cierpliwym, ponieważ taka kontrola może trwać dłużej niż zwykle. Jeżeli jednak kierowca ma przy sobie “plakietkę” prawo jazdy, weryfikacja może przebiegać w tradycyjny sposób.

Pomoc drogowa – jakie dokumenty trzeba okazać?

Podróżowanie samochodem często wiąże się z wieloma, nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak stłuczki czy awarie na drodze. Oprócz zwykłej kontroli policyjnej dokumenty trzeba niekiedy okazać, np. pracownikom pomocy drogowej, aby mogli zarejestrować zdarzenie i odholować Twój pojazd.

W takim wypadku należy przede wszystkim wylegitymować się dowodem osobistym. W niektórych sytuacjach potrzebne jest podanie numeru VIN czy innych szczegółów, dotyczących pojazdu, które znajdują się np. w dowodzie rejestracyjnym, więc warto go ze sobą nosić.

Gdy znajdziesz się w niespodziewanej sytuacji i Twój pojazd ulegnie awarii na drodze, polecamy Ci usługi sprawdzonej firmy, świadczącej usługi pomocy drogowej Fasthol.

Podsumowanie

Podróżowanie samochodem wymaga odpowiedniego przygotowania, a jednym z kluczowych aspektów jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Do najważniejszych należą: dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy oraz dokumenty ubezpieczeniowe. W ostatnich latach zasady te jednak uległy pewnym zmianom, osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów mogą mieć ze sobą tylko dokument tożsamości. Podobnie jest w przypadku korzystania z usług pomocy drogowej, choć pewne informacje, dotyczące auta, najłatwiej znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, a co za tym idzie, warto go ze sobą wozić. Osobom, które natomiast szukają sprawdzonych usług pomocy drogowej w Polsce, polecamy usługi firmy Fasthol.

Zdjęcie: materiał Klienta.

 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*