Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiły znaczące zmiany w regulacjach dotyczących obowiązku posiadania dokumentów przez kierowców. Począwszy od 1 października 2018 r., zniesiono wymóg pokazywania fizycznego dowodu rejestracyjnego i papierowego potwierdzenia ważności ubezpieczenia OC podczas kontroli drogowej. Kolejna zmiana nastąpiła 5 grudnia 2020 r. Kierowcy nie muszą mieć przy sobie tradycyjnego prawa jazdy podczas prowadzenia samochodu. Policja i inne służby mają teraz dostęp do tych dokumentów w formie elektronicznej. Jak więc wygląda to w praktyce?
Obecnie, kierowca podczas jazdy samochodem, powinien mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Tym samym nie jest zobowiązany do posiadania przy sobie:
Czy grozi mandat za brak prawa jazdy przy sobie? Zmienione 5 grudnia 2020 r. przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym odnoszące się do obowiązku posiadania i prezentowania dokumentów przez kierowców ( treść art. 38) wyjaśniają tę kwestię.
Otóż, w obecnej sytuacji, osoby mające polskie prawo jazdy nie są zobowiązane do posiadania tego dokumentu w trakcie prowadzenia pojazdu. Nie narażają się na mandat w przypadku kontroli drogowej, pod warunkiem, że są uprawnione do kierowania pojazdem mechanicznym określonej kategorii i jedynym ich problemem jest brak fizycznego dokumentu w samochodzie.
Warto zauważyć, że przepisy jasno definiują, kto jest zwolniony z obowiązku okazywania odpowiednich dokumentów funkcjonariuszowi, prowadzącemu kontrolę drogową. Do tej kategorii osób należą te, które:
W sytuacjach innych niż powyższe obowiązują dotychczasowe przepisy, według których należy wozić ze sobą: prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny. Dotyczą one, np. osób, które jeżdżą samochodem wypożyczonym, firmowym bądź zarejestrowanym na innych członków rodziny. Te regulacje prawne dotyczą również kierowców zagranicznych bez polskiego prawa jazdy. Zwolnienie z obowiązku prezentowania fizycznych dokumentów nie dotyczy również polskich obywateli za granicą.
Do niedawna, podczas kontroli drogowej, funkcjonariusz prosił kierowcę o okazanie prawa jazdy, na podstawie którego sprawdzał uprawnienia do kierowania pojazdem i ubezpieczenie. Teraz kierowca musi jedynie podać swoje dane osobowe lub okazać dowód osobisty. Funkcjonariusz ma dostęp do wszystkich niezbędnych informacji w systemie elektronicznym, włączając zdjęcie kierowcy, które może zostać użyte do potwierdzenia tożsamości. Zdjęcie jest automatycznie pobierane z systemu mTożsamość, który jest częścią Rejestru Dowodów Osobistych.
Co zrobić, jeśli funkcjonariusz nie będzie mógł uzyskać dostępu do bazy danych? W takim przypadku, skontaktuje się z dyżurnym w celu weryfikacji danych. Należy jednak być cierpliwym, ponieważ taka kontrola może trwać dłużej niż zwykle. Jeżeli jednak kierowca ma przy sobie “plakietkę” prawo jazdy, weryfikacja może przebiegać w tradycyjny sposób.
Podróżowanie samochodem często wiąże się z wieloma, nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak stłuczki czy awarie na drodze. Oprócz zwykłej kontroli policyjnej dokumenty trzeba niekiedy okazać, np. pracownikom pomocy drogowej, aby mogli zarejestrować zdarzenie i odholować Twój pojazd.
W takim wypadku należy przede wszystkim wylegitymować się dowodem osobistym. W niektórych sytuacjach potrzebne jest podanie numeru VIN czy innych szczegółów, dotyczących pojazdu, które znajdują się np. w dowodzie rejestracyjnym, więc warto go ze sobą nosić.
Gdy znajdziesz się w niespodziewanej sytuacji i Twój pojazd ulegnie awarii na drodze, polecamy Ci usługi sprawdzonej firmy, świadczącej usługi pomocy drogowej Fasthol.
Podróżowanie samochodem wymaga odpowiedniego przygotowania, a jednym z kluczowych aspektów jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Do najważniejszych należą: dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy oraz dokumenty ubezpieczeniowe. W ostatnich latach zasady te jednak uległy pewnym zmianom, osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów mogą mieć ze sobą tylko dokument tożsamości. Podobnie jest w przypadku korzystania z usług pomocy drogowej, choć pewne informacje, dotyczące auta, najłatwiej znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, a co za tym idzie, warto go ze sobą wozić. Osobom, które natomiast szukają sprawdzonych usług pomocy drogowej w Polsce, polecamy usługi firmy Fasthol.
Zdjęcie: materiał Klienta.