Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Opony zimowe to podstawa w przypadkowego zimowego oprzyrządowania kierowcy, który chce zapewnić sobie jak i współpasażerom komfortową jak i pełni bezpieczną podróż. Sięgnięcie po takie ogumienie, które będzie odpowiednio dostosowane do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych wpływa pozytywnie nie tylko na aspekt bezpieczeństwa, ale i komfort samej jazdy.
1. Jak wybrać opony zimowe?
2. Opony zimowe – co powinno je wyróżniać?
3. Pamiętaj o wymianie opon zimowych!
4. Zimowe opony zwiększą Twoje bezpieczeństwo na drodze
Punktem wyjściowym powinno być zaznajomienie się z wiodącymi producentami na rynku. I tak np. opony zimowe Bridgestone mają grono swoich sympatyków – ten wybór to niejako synonim bezpieczeństwa i jakości. Kierując się wyłącznie aspektem ceny podczas poszukiwań opon nie jest najlepszym pomysłem, a jedynie krótkowzrocznym działaniem. Na rynku znajdziesz bowiem opony tzw. nalewki – są to opony bieżnikowane, które różnią się wagą – są bowiem cięższe od standardowych opon w tym samym rozmiarze. Nie zapewniają jednak takiego komfortu i ochrony jak ma to miejsce w przypadku sprawdzonych opon typowo zimowych od zaufanych producentów. Opony zimowe Nokian to przykład uczciwego wyważenia jakości do ceny.
Opony przeznaczone na sezon zimowy cechują się obecnością oznaczenia 3PMSF – jest to ikona, która przedstawia płatek śniegu, który jest umieszczony na górze o trzech szczytach.
Jeżeli chodzi o rozmiar opon zimowych – powinien on być dokładnie taki sam jak w przypadku opon letnich. Jeżeli zatem obecnie korzystasz z opon 17″ – w przypadku tych sezonowych również powinieneś sięgnąć po opony zimowe 17.
Opony zimowe dzielą się także na różne rodzaje, również ze względu na strefę klimatyczną, w której mają docelowo być używane. Dla przykładu – jeżeli rozmawiamy o oponach, które mają być stosowane w Polsce – tutaj dominują przede wszystkim opony alpejskie. Zostały one zaprojektowane do poruszania się po odśnieżonych drogach, które są często posypywane solą lub środkami chemicznymi. Sprawdzą się również w przypadku innych dróg – zaśnieżonych i na ubitym ludzie. Istnieją jednak na rynku opony, które sprawdzą się w tej roli jeszcze lepiej.
Kiedy wymienić opony zimowe? To stanowi jedno z częściej pojawiających się pytań zwłaszcza wśród początkujących kierowców. W przypadku opon zimowych warto pamiętać o tym, że zbyt szybka wymiana ogumienia na zimowe może prowadzić do przedwczesnego zużycia ich. To z kolei nie jest ani opłacalne, ani bezpieczne – wówczas opona traci swoje właściwości, gdy bieżnik ulegnie wytarciu. Wówczas będzie to odczuwalne podczas jazdy. Teraz, gdy wiesz już kiedy zmienić opony na zimowe warto zwrócić uwagę również na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Gdy średnia dzienna temperatura wynosiła mniej niż 5 stopni Celsjusza – wówczas zaleca się jak najszybszą wymianę opon na zimową. Zwlekanie do momentu, gdy nawierzchnia stanie się naprawdę śliska nie jest absolutnie polecane – będzie to bowiem powodować duże zagrożenie na drodze – i to nie tylko dla samego kierowcy i jego współpasażerów, ale i innych uczestników ruchu drogowego.
Korzystanie z opon letnich w sytuacji, gdy temperatury na zewnątrz wynoszą poniżej 0 stopni Celsjusza jest przykładem skrajnej nieodpowiedzialności. Na niektóre sytuacje podczas prowadzenia auta nie mamy wpływu – mowa tutaj np. o nieprzewidzianych sytuacjach, których nie możemy zmienić. Praktyka dowodzi jednak, że zachowanie czujności na drodze oraz wnikliwa obserwacja tego, co się dzieje może uchronić nas przed kolizjami. Podobny efekt będzie mieć wymiana opon do takich, które poradzą sobie świetnie zarówno na oblodzonej, jak i mokrej nawierzchni. Jeżeli zastanawiasz się jakie opony zimowe wybrać – warto tutaj sięgnąć po ranking opon zimowych, które powinien dostarczyć wyczerpujących informacji na temat cen i porównań opony klasy średniej jak tej z wyższej półki czy też najbardziej ekonomicznej. Najbardziej wnikliwych kierowców powinny także zainteresować testy opon zimowych oraz oznaczenia opon zimowych. To wszystko znajdziesz na temat opon zimowych w internetowych kompendiach wiedzy. Na bazie takich materiałów dowiesz się również tego, co cechuje opony klasy ekonomicznej oraz jak możesz samodzielnie przystąpić do wymiany opon.
Podsumowując – bezpieczeństwo na drodze to priorytet kierowcy. Warunki zimowe potrafią być naprawdę wymagające, dlatego warto poświęcić czas i uwagę na znalezienie odpowiedniego producenta i rodzaju opony. Takie podejście pomoże zminimalizować ryzyko spowodowania kolizji na drodze. Nie zaleca się także zwlekania na ostatnią chwilę z wymianą – wówczas zakłady wulkanizacyjne przeżywają prawdziwe oblężenie, a terminy oczekiwania mogą być naprawdę odległe. Warto zatem zaplanować taką wizytę gdy tylko temperatury na zewnątrz zaczną spadać poniżej 7 stopni. Wszystko w trosce o zachowanie odpowiednich warunków do jazdy!
Fot.: materiały prasowe Klienta.