Artykuł sponsorowany
Transport mebli to jeden z największych koszmarów osób planujących przeprowadzkę. Przewożenie ciężkich, wielkogabarytowych elementów wyposażenia kojarzy się z dużym wysiłkiem fizycznym i logistycznym – i nie bez powodu. Warto jednak podejść do tego zagadnienia na spokojnie i poszukać najlepszych rozwiązań.
Zanim sama przeprowadzka rozpocznie się na dobre, warto przygotować się do transportu mebli w domowym zaciszu. Zaplanuj sobie więc długi wieczór, kilka wolnych popołudni albo weekend, by porządnie ogarnąć meble i inne akcesoria przed przeprowadzką. Niezależnie od tego, czy za transport mebli poznań będzie odpowiadać firma przeprowadzkowa, czy zrobisz to samodzielnie, warto pozbyć się niepotrzebnych, starych rzeczy zanim zacznie się właściwy transport. Oszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze. Wyrzuć więc wszystko, co uważasz za zbędne. Przy okazji przeglądania swoich rzeczy możesz tez opróżniać meble (co należy zrobić, zanim zaczniesz je przewozić) i pakować swój dobytek do osobnych worków lub kartonów. W ten sposób najszybciej poradzisz sobie z czynnościami, które i tak musisz wykonać. Pamiętaj przy tym, by jak najlepiej zabezpieczyć swoje rzeczy – ciężkie przedmioty pakuj do kartonów o podwójnym dnie i zabezpiecz dodatkowo folią bąbelkową, jeżeli mogą się rozbić lub uszkodzić mechanicznie.
Wiele osób przed przeprowadzką zastanawia się, czy meble powinny zostać rozkręcone? W końcu przeniesienie pojedynczych elementów jest znacznie prostsze niż transport całej konstrukcji, a w dodatku zajmują w ten sposób mniej miejsca. Ogólnie jednak nie poleca się rozkręcać mebli – poza tymi, przy których jest to absolutnie niezbędne. Przykładem tej ostatniej kategorii mogą być na przykład ogromne szafy, których przeniesienie w całości będzie niemożliwe ze względu na ich ciężar albo meble, których rozmiar sprawia, że nie zmieszczą się w drzwiach czy korytarzu klatki. Nawet, jeżeli przeprowadzasz się innego kraju i decydujesz się na transport ciężarowy międzynarodowy nie musisz podejmować kroków w celu „rozebrania” mebli na części pierwsze.
Podczas transportu może wydarzyć się wiele rzeczy. Meble mogą ulec zniszczeniu na skutek złego zabezpieczenia, nieprawidłowego rozmieszczenia w aucie transportowym, gwałtownego hamowania podczas jazdy czy wyślizgnięcia się z rąk osoby, która wnosi je po schodach. Jak zabezpieczyć się przed tym wszystkim? Oczywiście, kluczowe jest przykładanie wagi do sposobu pakowania mebli, ale warto również zadbać o kwestie bezpieczeństwa – na przykład o niepozostawianie przedmiotów wewnątrz konstrukcji. Dodatkowy ciężar (w dodatku ruchomy) może zaważyć na stabilności osoby przenoszącej meble. Z drugiej strony, warto pomyśleć również o mniejszych uszkodzeniach – obtarciach, rysach i drobnych odpryskach, które mogą powstać na skutek pozornie spokojnego transportu. W tym przypadku pomocna może okazać się folia stretch, którą dodatkowo zabezpieczysz meble od zewnątrz.
Fot.: Ellen Qin/unsplash.com