Jak dbać o auta dostawcze?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o auta dostawcze?

Artykuł sponsorowany

Samochody dostawcze pokonują każdego dnia niezwykle długie dystanse. Z tego powodu, przez wzgląd na bezpieczeństwo kierowców oraz obowiązujące przepisy, stan techniczny tych pojazdów musi być absolutnie nienaganny. Dbać o to, by auta były w pełni sprawne i wszystkie podzespoły działały bez zarzutów można na własną rękę lub korzystając z pomocy specjalistów, w zależności od tego, jak poważne są usterki. Podpowiadamy, jak doglądać aut dostawczych, aby utrzymać je w idealnym stanie przez wiele lat.  

Regularna kontrola i terminowa wymiana płynów  

Jedną z podstaw do utrzymania samochodu w dobrym stanie i zapobiegania usterkom, jest kontrolowanie poziomów płynów. Warto regularnie zaglądać pod maskę, by skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych. W zależności od pory roku czasem trzeba je wymieniać przedterminowo. Zimą, niskie temperatury mogły  ich konsystencja lub jakość mogły się zmienić, co na dłuższą metę może być bardzo szkodliwe dla auta. Dodatkowo, poziom takich substancji, jak olej przekładniowy, silnikowy czy płyn chłodniczy mogą spadać w szybszym tempie, niż zazwyczaj, przez jazdę w trudnych warunkach drogowych lub atmosferycznych. Olej silnikowy oraz ten w skrzyni biegów należy wymieniać regularnie, według zaleceń producenta danego modelu auta dostawczego. Te informacje na temat swojego auta znajdziesz w jego specyfikacji i dokumentach dołączonych przy sprzedaży. Dedykowany marce samochodowej serwis MAN z pewnością bez problemu rozpozna konieczność wymiany poszczególnych płynów, dlatego warto korzystać także z usług profesjonalistów.    

Wymiana i kontrola stanu opon   

Przy tak dalekich trasach i intensywnej eksploatacji, częsta kontrola i wymiana opon albo całych kół w samochodzie dostawczym jest nie do uniknięcia. O ile w samochodzie osobowym można wymienić koła samodzielnie, w przypadku wielkich i bardzo ciężkich samochodów dostawczych, niezbędny jest profesjonalny sprzęt, jaki posiada na przykład serwis Iveco. Niedopasowany do warunków na drodze rodzaj opon bardzo znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa kierowcy podczas jazdy. Może też wpływać na szybsze zużywanie się bieżnika. Termin wymiany ogumienia w samochodzie jest dość umowny, jednak ogólnie przyjętą zasadą jest granica temperatury 15 stopni Celsjusza – poniżej tej wartości opony powinny być zimowe, powyżej – letnie. Z racji tego, że samochody dostawcze pokonują dziennie setki kilometrów i przemieszczają się z kraju do kraju, gdzie panują różne warunki pogodowe, najlepszym rozwiązaniem dla ciężarówek i dostawczaków są uniwersalne opony całoroczne.    

Jak najszybsza naprawa usterek   

Z każdą usterką, nawet najmniejszą usterką, jaka pojawi się na trasie, należy zwrócić się jak najszybciej do mechanika. Im szybciej naprawi się usterkę, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo tego, że zniszczeniu na dalszej trasie ulegną inne części. Wymiana uszkodzonych czy zużytych części samochodowych również wpłynie na lepszy stan pojazdu. Części do samochodów dostawczych i ciężarowych dużo łatwiej jest znaleźć w dedykowanym serwisie danej marki, niż u przypadkowego mechanika. Serwis DAF posiada w asortymencie części zamienne do wszystkich obecnych na drogach modeli aut tej marki.  

Zdjęcie główne: pexels.com/ Kampus Production

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*