Tory wyścigowe na zachodzie – ile kosztuje korzystanie z ich usług?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Tory wyścigowe na zachodzie – ile kosztuje korzystanie z ich usług?

Marzy Ci się przejażdżka po prestiżowym torze wyścigowym? Oto trzy miejsca dla miłośników szybkiej jazdy, które są najpopularniejsze w Europie. Naprawdę warto je odwiedzić!

Przejażdżka po torze wyścigowym – adrenalina i niezapomniane wrażenia

Jazda sportowym samochodem bez dwóch zdań musi być ekscytującym przeżyciem. Z pewnością niejeden miłośnik motoryzacji marzy o takiej przygodzie. Niezbędny będzie odpowiedni pojazd, a także miejsce przystosowane do szalonych wyścigów – pamiętajmy, że takie zachowanie na drogach publicznych jest niedopuszczalne. Za szybką jazdę w takim miejscu grozi wysoki mandat, a nawet utrata prawa jazdy. Co gorsza, taka jazda naraża innych uczestników ruchu drogowego oraz pieszych.

Na szczęście w Polsce nie brakuje świetnych obiektów, w których możemy dać upust swoim motoryzacyjnym pragnieniom. Każdy z nich jest idealnie dostosowany do szybkiej jazdy, co gwarantuje fantastyczną zabawę i niezapomniane wrażenia. Ponadto ci bardziej ambitni mogą skupić się na szlifowaniu swoich umiejętności. A co jeśli chcielibyśmy pojeździć poza granicami naszego państwa? Czy tory wyścigowe na zachodzie są warte uwagi?

Tor Nürburgring – wszyscy go znają!

Nürburgring to jeden z najpopularniejszych torów wyścigowych na świecie. Położony jest w Niemczech, w malowniczej miejscowości Nürburg. Odbywają się na nim liczne międzynarodowe imprezy, lecz można skorzystać z niego również prywatnie. Podczas różnego rodzaju eventów używana jest skrócona wersja toru, natomiast istnieje jeszcze jedna – dłuższa i trudniejsza, która nazywana jest Nordschleife. Jest uważana za jedną z najbardziej wymagających tras na świecie.

W swojej historii tor Nürburgring musiał zmierzyć się z licznymi przeciwnościami losu – pomimo to funkcjonuje do dziś. Aby skorzystać z tego, co ma do zaoferowania, wystarczy posiadać samochód lub motocykl i aktywne prawo jazdy. Oczywiście na miejscu musimy się liczyć również z pewną opłatą.

Opłaty dla samochodów i jednośladów są takie same. Można je uiścić w kasie biletowej, która znajduje się tuż obok głównego wejścia Touristfahren. Za pojedyncze okrążenie kierowcy zapłacą 25 euro od poniedziałku do czwartku, natomiast od piątku do niedzieli cena wzrasta do 30 euro. Klienci otrzymują specjalną kartę, która jest doładowana kredytem. Istnieje również możliwość pobrania aplikacji – weryfikacja polega na sprawdzeniu kodu QR. Dostępne są również karnety sezonowe, które będą świetnym rozwiązaniem dla stałych użytkowników toru. Karnet roczny kosztuje 2 200 euro.

Silverstone Circuit – najlepszy tor wyścigowy w Wielkiej Brytanii

Silverstone Circuit znajduje się w Wielkiej Brytanii. Jest to najlepszy tor wyścigowy spośród wszystkich znajdujących się w tym państwie. Położony jest na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Tor Silverstone jest słynny na cały świat z racji tego, że to właśnie na nim odbywają się Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Tor używany jest od 1948 roku. Jego długość to 5,89 kilometra, czyli całkiem sporo. Jazda odbywa się na nim w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Co roku odbywają się na nim liczne imprezy, które przyciągają turystów z całego świata. Jest to jeden z najbardziej wymagających torów na świecie. Jego pokonanie wymaga skupienia i umiejętności, ale z pewnością będzie niesamowitą przygodą.

Na Silverstone organizowane są Car Track Day, podczas których tor jest otwarty dla zainteresowanych osób w godzinach od 9:30 do 17:00 – z godzinną przerwą na lunch. Na oficjalnej stronie toru podawane są terminy, w których organizowane będą CTD. Aby skorzystać z którejś z pętli, należy wcześniej dokonać rezerwacji. Dostępne są między innymi warianty National w cenie 210 funtów oraz Grand Prix w cenie 299 funtów.

Circuit Paul Ricard – duża dawka emocji nawet dla amatorów

Circuit Paul Ricard to tor wyścigowy znajdujący się we Francji. W zależności od konfiguracji jego długość waha się pomiędzy 6,10 kilometra a 826 metrów. Ma 15 zakrętów w prawo oraz 10 w lewo. Oficjalna nazwa tego toru od roku 2001 to Paul Ricard High Tech Test Track – Paul Ricard HTT.

Circuit Paul Ricard funkcjonuje od 1970 roku. Tor zlokalizowany jest w Le Castellet. Jest to miejsce nowoczesne i świetnie przystosowane do wyścigów. Wyróżnia się niezwykle wysokim poziomem bezpieczeństwa. Może pochwalić się także najdłuższą prostą na świecie: Mistral, której długość to aż 1,8 kilometra. Wśród sportowych eventów, które odbywają się na torze, wymienić należy Fiat GT i niezwykle popularne na całym świecie Le Mans Series.

Jako amatorzy również możemy skorzystać z toru Paul Ricard. Jedynym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy. Wśród samochodów, którymi można się przejechać są między innymi Porsche GT3 RS czy też Lamborghini Gallardo. Niestety za taką atrakcję musimy się liczyć z dużymi kosztami oscylującymi w okolicach 300–400 euro.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*