Czy ubezpieczenie AC obowiązuje również poza granicami naszego kraju?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy ubezpieczenie AC obowiązuje również poza granicami naszego kraju?

Artykuł sponsorowany

W przypadku wymaganego w Polsce OC możemy być pewni, że jest ono ważne na terenie całej Unii Europejskiej, wliczając również kilka krajów spoza samej wspólnoty. Jak ta sprawa wygląda w kwestii AC? Czy samo to ubezpieczenie w ogóle nam się przyda za granicą naszego kraju?

Ubezpieczenie AC za granicą

Autocasco, auto-casco, AC – dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych. Zakupując taką polisę na terenie naszego kraju, nie mamy pewności czy będzie ona ważna tak samo za granicą. Za to zwykle odpowiadają specjalne pakiety, które istnieją specjalnie na potrzeby podróży zagranicznych. Ważny jest tu kierunek naszej podróży, bowiem inne wymagania w tej kwestii obowiązują na terenie Niemiec, inne na Białorusi. Firmy ubezpieczeniowe często mogą zastrzegać sobie wypłacenie należności jedynie na terenach konkretnych państw. Dla przykładu możemy mieć problem w przypadku kradzieży naszego pojazdu na terenie Rosji.

Jak wybrać dobrze dopasowane do nas ubezpieczenie AC na wyjazd za granicę?

Na terenie Unii Europejskiej większość firm nie ma większych problemów z ochroną naszego pojazdu. Problem pojawia się, gdy chcemy wyruszyć na wycieczkę na wschód. Okazuje się, że duża część firm wyklucza całkowitą ochronę przed kradzieżą, aktami wandalizmu, wybuchami, czy pożarami, na terenie państw takich jak: Białoruś, Rosja, Mołdawia i Ukraina. Agencje, które zgodzą się jednak na ewentualną pomoc na tych terenach, mogą często wymagać pewnego wkładu własnego od nas, chociażby w wysokości około 1000 zł. 

Warto więc zapytać się naszego ubezpieczyciela, w jakich dokładnie krajach możemy liczyć na pomoc, w przypadku pewnych niespodziewanych sytuacji. Oprócz tego powinniśmy sprawdzić wysokość ubezpieczenia. Może się okazać, że inne środki zostaną nam wypłacone w przypadku starego samochodu, inne w przypadku nowego. Warto też dowiedzieć się, czy możemy liczyć na pomoc w określonych sytuacjach, które niekoniecznie są kradzieżą. Może to być dla przykładu wypadek z udziałem pojawienia się zwierzęcia na drodze, przegryzionych przez nie kabli, lub czy wspomniane ubezpieczenie obejmuje również akty wandalizmu, pomalowanie farbą, przebicie opon itd.

A co z możliwością naprawy naszego pojazdu za granicą? Należy pamiętać o tym, że mimo wszystko nasz samochód powinien trafić do mechanika na terenie Polski. Okazuje się jednak, że istnieje opcja zreperowania pojazdu za granicą, a wszystkie informacje mamy podane w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Mamy tam podane dwie konkretne sytuacje, jedną gdy naprawa jest niezbędna do bezpiecznego kontynuowania naszej podróży, i druga, gdy koszty napraw nie przekraczają opisanych w OWU limitów, lub omówionych indywidualnie z firmą zakresu funduszy.

Pamiętajmy również, że jeśli zdecydujemy się na rozszerzenie naszego pakietu AC poza teren Polski, nie możemy zazwyczaj wykupić go jedynie na dany okres. W takiej postaci nasze ubezpieczenie pozostanie aż do końca terminu całej polisy.

Kilka porad na temat bezpiecznego wyjazdu

Zapewne każdemu z nas zależy, aby nasza podróż zakończyła się bezpiecznie, oraz tak, abyśmy byli z niej zadowoleni. Dlatego tak ważnym jest zadbanie o pewne rzeczy już długo przed wyjazdem. Należy pamiętać o dokonaniu dokładnego przeglądu naszego pojazdu. Powinniśmy sprawdzić wszystkie możliwe płyny, ciśnienie w oponach, czy nawet klimatyzację. Warto też zadbać o potrzebne wyposażenie awaryjne. Oprócz tego oczywistą kwestią jest dopytanie naszej firmy ubezpieczeniowej o szczegóły, dotyczące naszego zakresu ubezpieczenia AC. Wygodnym rozwiązaniem jest też ubezpieczenie samochodu online na stronie rankomat.pl.

Fot. gryffyn m/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*