Wyścigowe motocykle na kategorię A1 – TOP5

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Wyścigowe motocykle na kategorię A1 – TOP5

Jazda szybkim motocyklem to ogromna przyjemność. Przygodę z wymarzonym jednośladem można zacząć już po ukończeniu 16. roku życia. Oto polecane motocykle wyścigowe na kategorię A1.

Kategoria A1 – wymagania i ograniczenia

Zanim jeszcze uzyskamy możliwość kierowania samochodem osobowym, możemy poruszać się licznymi innymi pojazdami. Są to głównie jednoślady – w wieku 10 lat możemy starać się o kartę rowerową, a 14-latkowie mają możliwość prowadzenia motoroweru lub quada o wadze do 350 kg i maksymalnej prędkości 45 km/h. Po ukończeniu 16. roku życia kursanci mogą przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii A1. Jeśli kandydat nie jest jeszcze pełnoletni, wymagana jest pisemna zgoda wydana przez rodzica bądź opiekuna prawnego. W tym wieku możemy dodatkowo starać się o kategorię B1, obejmującą pełnoprawne quady, a także T – uprawniającą do jazdy ciągnikiem rolniczym.

Warto wspomnieć o tym, że kurs przygotowawczy można rozpocząć trzy miesiące przed szesnastymi urodzinami. Po ukończeniu wszystkich lekcji i uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu otrzymujemy uprawnienia, które pozwalają nam na prowadzenie jednośladów o maksymalnej objętości skokowej silnika 125 ccm oraz mocy do 15 KM (11 kW). Dodatkowo stosunek mocy do masy własnej nie może przekraczać 0,1 kW/kg.

Motocykle, które mieszczą się w wyznaczonych normach, mogą być świetnym sposobem na przyjemne i stosunkowo bezpieczne oswojenie się z różnymi sytuacjami w ruchu drogowym. To także szansa na nabranie pewności siebie na drodze oraz rozwinięcie motoryzacyjnych pasji.

Motocykle wyścigowe na kategorię A1 warte szczególnej uwagi

Choć prawo jazdy kategorii A1 znacząco ogranicza pulę możliwych do wykorzystania motocykli, wciąż możemy znaleźć wiele propozycji na dłuższe trasy, które pozwolą nam rozwinąć wysoką prędkość. Czołowi producenci starają się o zmieszczenie jak największego potencjału w tych skromnych jednostkach – zdecydowaną zaletą jest tutaj niewielka masa pojazdu. Przedstawiamy grupę pięciu motocykli, które są zgodne z wymogami dotyczącymi kategorii A1, a jednocześnie oferują niezwykłe wrażenia dla fanów szybkiej jazdy.

  1. Barton Hyper 125

Motocykl marki Barton to stosunkowo nowy model na rynku. Osoby, które zdążyły już mieć z nim styczność, doceniają jego dynamikę oraz liczne możliwości zarówno na szosie, jak i w jeździe po bardziej wymagającej nawierzchni. Barton Hyper 125 jest wyposażony w silnik jednocylindrowy z rozruchem elektrycznym nożnym. Pojemność zbiornika paliwa wynosi 13 litrów, a maksymalna moc jednostki napędowej to 9,7 KM. Czterosuwowy silnik chłodzony jest powietrzem.

  1. Keeway RKS 125 2020

To zupełna nowość na rynku motoryzacyjnym, która warta jest większej uwagi. Jednoślad marki Keeway posiada jednocylindrowy silnik z dwoma zaworami, chłodzony powietrzem. Jego maksymalna moc to 11,4 KM. Motocykl ma rozruch elektryczny. Pojemność zbiornika paliwa jest równa 16 litrów. Aerodynamiczna konstrukcja sprawia, że prezentowany motocykl znakomicie sprawdza się w szybkiej jeździe.

  1. Zipp VZ-6 2018

Jednoślad firmy Zipp to jeden z popularniejszych motocykli ostatnich lat. Model posiada czterosuwowy, jednocylindrowy silnik z dwoma zaworami, chłodzony powietrzem. Jego maksymalna moc wynosi 10,88 KM, a prędkość, którą jest w stanie osiągnąć, jest równa 90 km na godzinę. Motocykl Zipp VZ-6 ma rozruch elektryczny i mechaniczny. Pojemność zbiornika paliwa to 19 litrów.

  1. Suzuki GSXS 125 2020

Suzuki GS XS to jeden z najchętniej kupowanych motocykli ostatniego sezonu. Do jego prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii A1. Jednoślad posiada jednocylindrowy, czterosuwowy silnik chłodzony cieczą. Jego maksymalna moc jest równa 15 KM, a pojemność zbiornika paliwa wynosi 11 litrów. Prezentowany model posiada hamulec tarczowy zarówno przedni, jak i tylny. 

  1. Keeway RKR 2019

Firma Keeway pojawia się po raz drugi w prezentowanym zestawieniu. Tym razem opisywany model to Keeway RKR 2019. Stosunkowo nowy motocykl znalazł wielu zwolenników wśród fanów jednośladów. Model RKR 2019 posiada jednocylindrowy silnik z czterema zaworami, chłodzony cieczą. Kolejną cechą jest rozruch elektryczny, a maksymalna pojemność zbiornika na paliwo jest równa 15 litrów. Moc pojazdu wynosi 12 KM.

Popularne motocykle, które można prowadzić, posiadając kategorię A1

Jednoślady mają pokaźną rzeszę fanów, których z roku na rok jest coraz więcej. Kategoria A1 cieszy się znaczną popularnością wśród osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. To doskonały sposób na rozwijanie pasji związanej z motoryzacją pomimo młodego wieku. Pomimo niskiej pojemności silnika wiele motocykli, które można prowadzić z prawem jazdy kategorii A1, ma spore możliwości i jest w stanie osiągnąć wysoką prędkość. Pojazdy tego typu są również dobrą metodą na zdobycie cennego doświadczenia w ruchu drogowym. Oczywiście nie możemy zapomnieć o zachowaniu bezpieczeństwa – jazda motocyklem naturalnie wiąże się z pewnym ryzykiem, które musimy mieć na uwadze.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*