Artykuł sponsorowany
Odpowiednie wyposażenie hali magazynowej, a także stosowanie się do wszystkich procedur jest kluczowe dla bezpieczeństwa pracowników i wydajności produkcji. Weź pod uwagę poniższe rozwiązania, jeśli jesteś w trakcie zamawiania wyposażenia do magazynu.
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w magazynie. Szczególnie istotne są działania prewencyjne, które mają na celu ograniczenie ryzyka zawodowego związanego z pracą w przestrzeni magazynowej. Warunki panujące w obiekcie do dystrybucji towarów i procesy pracy powinny zostać dostosowane do możliwości pracowników. Ważne, aby odpowiedzialnie zaprojektować i zorganizować wszystkie stanowiska pracy, odpowiednio dobrać maszyny i inne urządzenia techniczne, a także stosować bezpieczne metody produkcji. Aby zminimalizować zagrożenie należy wdrażać nowe rozwiązania techniczne, instruować pracowników w zakresie bhp, a także priorytetować stosowanie w codziennej pracy środków ochrony indywidualnej. Warto tu wspomnieć także o urządzeniach alarmujących o przeciążeniach maszyn, kontrolujących proces czy ograniczających ryzyko wypadków przy pracy. Dużą popularnością w przestrzeniach magazynowych cieszą się m.in. ograniczniki przepięć, które chronią urządzenia elektryczne. Dla komfortu i bezpieczeństwa pracowników należy zwrócić szczególną uwagę na czynniki, takie jak antypoślizgowa i trwała powierzchnia czy zapewnienie odpowiedniej wentylacji powietrza. Solidna wentylacja przemysłowa, zgodna z aktualnie obowiązującymi standardami, powinna zostać dostosowana do funkcji budynku, zaleceń dotyczących warunków cieplnych, cech konstrukcyjnych obiektu czy krotności wymiany powietrza. Warto zainwestować w wysokiej jakości komponenty, które są trwałe i pracują nawet w trudnych warunkach, a także pamiętać o regularnym serwisie instalacji.
Coraz więcej współczesnych magazynów służy nie tylko do przechowywania towarów, ale przede wszystkim stanowi miejsce planowania, realizowania i kontrolowania przepływu surowców, materiałów czy też gotowych wyrobów. Niezależnie od funkcji magazynu pracodawca powinien przed rozpoczęciem magazynowania zorganizować miejsce oraz określić warunki i dopuszczalną wysokość składowania w zależności od rodzaju towaru. W przestrzeni magazynowej muszą znaleźć się czytelne i łatwo dostępne instrukcje, które określają m.in.: sposób składowania, pakowania, załadunku i transportu materiałów niebezpiecznych. Jeżeli w pomieszczeniach magazynowych składowane są towary zagrażające pożarem lub wybuchem, konieczne jest stosowanie sprzętu, np. wózków widłowych, które zostały dostosowane i przetestowane przez producenta do pracy w takich warunkach. By w maksymalny sposób wykorzystać potencjał pomieszczenia, warto zainwestować w nowoczesne i wytrzymałe regały oraz szafy magazynowe ze stali nierdzewnej. W przypadku towarów o dużej rotacji mogą sprawdzić się zwłaszcza regały przepływowe, które wykorzystują siłę grawitacji do powolnego, samoistnego ruchu palet. Ruch towarów w kanałach regałowych jest w pełni bezpieczny i kontrolowany. Warto zaznaczyć, że regały przepływowe, zwane też grawitacyjnymi, generują mniejsze koszty obsługi ładunków w instalacji, a przy tym zwiększają wydajność podczas kompletacji zamówień.
Fot.: Materiał OMV