Wszystko, co należy wiedzieć o ubezpieczeniu OC samochodu

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Wszystko, co należy wiedzieć o ubezpieczeniu OC samochodu

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ubezpieczenie auta to bardzo ważna kwestia, o której nie może zapomnieć żaden właściciel pojazdu. Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego, kto posiada zarejestrowany pojazd, bez względu na to, czy go używa, czy większość czasu stoi w garażu. Takie ubezpieczenie musi posiadać także auto, które nie jest sprawne. Dlaczego jest to konieczne, ile za niego zapłacisz oraz na jaką pomoc w ramach tej polisy możesz liczyć? Na te i wiele innych pytań, uzyskasz odpowiedź w tym artykule.

Ubezpieczenie OC – na jaką pomoc możesz liczyć?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC, które musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego auta, ma na celu chronić go przed ewentualnymi kosztami, jakie musiałby ponieść, gdyby spowodował szkodę.  Niestety taka polisa nie umożliwi odszkodowania za uszkodzenia, jakie powstały w Twoim samochodzie, chyba że to nie Ty spowodowałeś wypadek, wówczas otrzymasz wsparcie z polisy sprawcy. Jeśli chcesz, by zakres ochrony był znacznie szerszy niż podstawowe OC i przewidywał pomoc także, gdy to Ty jesteś sprawcą, musisz wykupić dodatkowe rozszerzenia, takie jak AC, NNW czy Assistance. Dzięki nim nie tylko możesz liczyć na naprawę swojego samochodu w razie wypadku, ale także np. otrzymać auto zastępcze na czas naprawy Twojego pojazdu. Dzięki temu nie zostaniesz bez osobistego środka lokomocji. Posiadając pakiet rozszerzeń, możesz liczyć także na odszkodowanie, gdy pojazd zostanie skradziony lub zniszczony w akcie wandalizmu lub siły przyrody (np. podczas burzy z gradem). Pamiętaj, że polisa zazwyczaj jest wykupywana na okres 12 miesięcy, nawet krótka przerwa pomiędzy nimi może spowodować karę finansową.

OC – co ma wpływ na cenę?

Jeśli już kiedyś szukałeś polisy OC dla swojego auta, to bez wątpienia zauważyłeś, że ceny potrafią być bardzo różne. Choć zakres ochrony, na jaką można liczyć w przypadku tej polisy będzie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym taki sam, gdyż reguluje to ustawa, to tego samego już nie można powiedzieć o cenie. To od danej firmy zależy, na jaką kwotę wyliczą swoje usługi. Co ważne, w zależności od wielu czynników, kwota ta może być różna. Najczęściej podczas wyceny brane są pod uwagę takie kwestie, jak:

    • Wiek kierowcy oraz jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów mechanicznych (młodzi kierowcy posiadają tzw. zwyżkę, gdyż statystycznie to oni najczęściej powodują wypadki, natomiast kierowcy z doświadczeniem, mogą liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę, które mogą obniżyć cenę ubezpieczenia nawet o 60%);
    • Marka i model pojazdu (za pojazdy marek uznawanych za premium, jak np. Audi czy BMW, zapłacisz więcej);
    • Rodzaj i pojemność silnika;
    • Wiek auta i jego przebieg;
    • Miejsce zamieszkania;
    • Stan cywilny.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, czynniki brane pod uwagę podczas wyceny, mogą być różne.

Bezpośrednia likwidacja szkody – na czym polega?

BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkody, to system, który umożliwia osobie poszkodowanej likwidację szkody bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela, bez konieczności kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy. Wszelkie formalności załatwisz ze swoim  ubezpieczycielem i to on zajmie się wypłatą odszkodowania i rozliczy się z firmą ubezpieczeniową sprawcy kolizji. Nie musisz odwiedzać ubezpieczalni, w której sprawca wykupił polisę i egzekwować likwidacji szkody. Wystarczy, że jako osoba poszkodowana w zdarzeniu, zgłosisz ten fakt w swojej firmie ubezpieczeniowej, w której posiadasz polisę, a ona zajmie się całą resztą. Dzięki temu zyskasz czas i oszczędzisz sobie nerwów (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/na-czym-polega-bezposrednia-likwidacja-szkod-bls/575.html).

Jak zaoszczędzić na polisie?

Ubezpieczenie OC to coś, co musisz posiadać, by móc legalnie korzystać z polskich dróg. Nie możesz z niej zrezygnować, by koszt utrzymania auta był mniejszy, ale możesz skorzystać ze sposobów, które umożliwią Ci zapłacenie mniejszej składki za ubezpieczenie OC. Jeśli nie posiadasz zniżek za bezszkodową jazdę, które mają ogromny wpływ na cenę, możesz dopisać jako współwłaściciela innego kierowcę, który je posiada. Niestety w razie szkody spowodowanej z Twojej winy, straci on swoje zniżki, gdyż ubezpieczenie przypisane jest do auta, a nie do osoby. Innym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia może być skorzystanie z porównywarki cen ubezpieczeń, która jest dostępna w internecie. W ten sposób można otrzymać zestawienie ofert z wielu ubezpieczalni, co może ułatwić wybranie korzystniejszej dla siebie opcji. Poza znalezieniem polisy można również ją wykupić (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jak-kupic-oc-przez-internet/174.html). Jeśli posiadasz już produkt ubezpieczeniowy, np. polisę na życie, możesz skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i zorientować się, czy kupując u nich kolejne ubezpieczenie, nie otrzymasz rabatu. Wiele firm praktykuje takie rozwiązanie, dlatego warto się o nie zapytać. Niekiedy obniżyć cenę polisy można także, zmieniając formę i częstotliwość opłacanych składek.

Fot.: materiał Klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*