Jak powinno być oznaczone miejsce prac drogowych?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak powinno być oznaczone miejsce prac drogowych?

Artykuł sponsorowany

Miejsce prac drogowych wiąże się z utrudnieniami dla wszystkich uczestników ruchu. Dla bezpieczeństwa teren objęty robotami drogowymi powinien zostać odpowiednio oznaczony. 

Niewłaściwie oznakowane prace na drogach mogą prowadzić do stłuczek lub kolizji, które mogą być tragiczne w skutkach. Zdarza się, że kierowcy pomijają znaki drogowe lub ostrzeżenia tekstowe o robotach na drodze. Strefy robót należy wydzielić przy pomocy zapór drogowych i tablic prowadzących.

Zmianę toru jazdy sygnalizują światła ostrzegawcze żółte, natomiast światła czerwone informują o tym, że droga została zamknięta. Taśmy ostrzegawcze U-22 mogą być stosowane jedynie do wygradzania miejsc robót znajdujących się poza jezdnią w miejscach, które nie są przeznaczone do ruchu lub postoju pojazdów oraz ruchu pieszych. Należy również pamiętać o tym, że pachołki drogowe można stosować jedynie przy robotach szybko postępujących.

Lampy ostrzegawcze LED

Ważną rolę w ruchu drogowym pełnią lampy ostrzegawcze led, które mają za zadanie wcześnie ostrzegać kierowców przed niebezpieczeństwem związanym z robotami drogowymi. Lampy są szczególnie istotne w nocy, kiedy widoczność znaków staje się ograniczona, a czujność kierowców znacznie spada. Intensywne światło zwraca uwagę wszystkich uczestników ruchu, zapewniając także bezpieczeństwo osobom pracującym przy remoncie lub budowie dróg.

Lampy LED mogą być stosowane na zewnątrz, ponieważ charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne oraz niskie temperatury. Profesjonalne lampy posiadają trzy tryby pracy: standardowy błysk, krótki błysk i potrójny krótki błysk, co pozwala dostosować strumień światła do aktualnych warunków drogowych czy atmosferycznych. Lampy, które poprawiają bezpieczeństwo przejazdu w okolicach robót drogowych, powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, a także spełniać wymogi Europejskiego Standardu UNI EN 12352. 

Bezprzewodowa sygnalizacja tymczasowa 

Odpowiednie oświetlenie drogi oraz w pełni działające światła w samochodzie zmniejszają ryzyko powstania niebezpiecznej sytuacji na drodze. W strefie robót często stosuje się także system bezprzewodowej sygnalizacji tymczasowej do sterowania ruchem drogowym. Zwykle jest on zasilany przez dwa akumulatory. Ważne, aby zadbać o prawidłowe i nieprzerwane funkcjonowanie lamp ostrzegawczych. Warto zachować środki ostrożności i mieć pod ręką zapasowy akumulator do tymczasowej sygnalizacji – w tym celu warto sprawdzić profesjonalne elementy do lamp.

Zdj. główne: Jamie Street/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*