Nie żyje Jerzy Szczakiel – legenda polskiego żużla

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Nie żyje Jerzy Szczakiel – legenda polskiego żużla

We wtorek nad ranem Polskę obiegła smutna wiadomość odnośnie śmierci żużlowego mistrz świata i legendy motosportu. Jerzy Szczakiel, jako wybitny przedstawiciel swojej dyscypliny, zapisał się na kartach historii jako pierwszy Polak, który wywalczył tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu (1973).  

Jerzy Szczakiel urodził się 28 stycznia 1949 roku w opolskich Grudzicach. Do końca kariery związany był z Kolejarzem Opole. Pierwszy światowy sukces przyszedł wcześnie, bo w 1971 roku, jako 22-latek wraz z Andrzejem Wyglendą wywalczyli mistrzostwo świata par.

Przetarcie szlaku

Dwa lata później osiągnął największy sukces w karierze – tytuł indywidualnego mistrza świata. Na podobny wyczyn fani żużlu musieli czekać aż 37 lat. W roku 2010, Tomasz Gollob dorównał legendzie motosportu stając na najwyższym stopniu podium.  Na szczęście, na następce tej dwójki nie musieliśmy długo czekać. W ubiegłym roku, Bartosz Zmarzlik dołączył do elitarnego grona mistrzów świata na żużlu.

Jerzy Szczakiel zakończył  karierę w 1979 roku. W swoim dorobku medalowym ma również brąz drużynowych mistrzostw świata 1974 w Chorzowie, kiedy to razem z Janem Muchą, Zenonem Plechem i Andrzejem Jurczyńskim stanął na najniższym stopniu podium.

(fot. pexels.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*