Poznań, Lublin, Radom, Opole, Kielce i wiele innych. Tory wyścigowe dla miłośników szybkiej jazdy są w całej Polsce. Prezentujemy krótkie zestawienie największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju.
Polscy miłośnicy motosportu mają do dyspozycji coraz większą liczbę profesjonalnych obiektów wyścigowych, na których rywalizują najlepsi. Z tego rodzaju infrastruktury mogą też korzystać zafascynowani prędkością amatorzy, którzy chcieliby sprawdzić – i zwiększyć – swoje umiejętności szybkiej jazdy w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. Oto największe tory wyścigowe w Polsce, na których możemy nie tylko kibicować, ale też trenować.
Największy i najnowocześniejszy tor wyścigowy w Polsce mieści się na terenie byłego lotniska Ławica w Poznaniu. Ma długość 4085 m i szerokość 12 m. Jego częścią jest też mierzący prawie 1,5 kilometra tor kartingowy. Na trasie znajduje się 11 zakrętów oraz kilka długich odcinków. Całość pokryta jest świetnej jakości asfaltową nawierzchnią, która pozwala na osiąganie prędkości przekraczających 140 km/h. Obiekt posiada światową homologację FIA oraz europejską UEM, co stwarza możliwość organizacji profesjonalnych imprez sportowych. Swoje umiejętności prezentowali tu między innymi Michael Schumacher, Lewis Hamilton oraz Robert Kubica.
Kolejny duży i w pełni profesjonalny tor dla fanów motosportu znajduje się na terenie lotniska w Kamieniu Śląskim niedaleko Opola. Uruchomiony w 2016 roku obiekt jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Długość 3,6 km i łączna powierzchnia ponad 300 hektarów czyni go drugim co do wielkości torem wyścigowym w Polsce. Szerokość asfaltowej nawierzchni wynosi od 12 do 15 metrów. Najdłuższy prosty odcinek liczy 0,73 km, a na trasie znajduje się w sumie 15 zakrętów. Bezpieczną jazdę przy dużych prędkościach umożliwia nowoczesny system odprowadzania wody, barierki energochłonne oraz pułapki żwirowe. Tor posiada rozbudowane zaplecze z boksami serwisowymi, wieżą startową oraz budynkiem biznesowo-konferencyjnym z pokojami dla VIP-ów.
Fanom wyścigów samochodowych dobrze znany jest także tor, który powstał na miejscu dawnego lotniska szkoleniowego Ułęż położonego około 50 km od Lublina. Asfaltowa nitka toru głównego ma 2,5 km długości, 30 metrów szerokości i dysponuje pięcioma zakrętami. Jest tu też płyta slalomowa o wymiarach 500 x 600 m i trzy płyty poślizgowe. Obiekt wyposażony jest w zaplecze gastronomiczne i pozwala na organizację różnego rodzaju imprez sportowych, zlotów samochodowych i innych eventów. Na co dzień działa tu ośrodek doskonalenia technik jazdy.
Kierowcy wyścigowi i kibice sportów motorowych od lat korzystają też z infrastruktury Toru Jastrząb, który znajduje się pod Szydłowcem w pobliżu Radomia. Do dyspozycji miłośników dużych prędkości jest tutaj asfaltowa trasa o długości 2,4 km, szerokości 10 m, 11 zakrętach oraz 3 długich prostych. Cały kompleks zajmuje powierzchnię 20 hektarów. Jego częścią jest także tor kartingowy oraz prosta trasa do wyścigów na ¼ mili. Swoje umiejętności panowania nad samochodem można też ćwiczyć na płytach poślizgowych wyposażonych w kurtyny wodne. Nowoczesny obiekt wyposażony jest w profesjonalne oświetlenie pozwalające na organizację zawodów po zmroku, trybuny, które pomieszczą kilka tysięcy kibiców, a także zaplecze serwisowe, administracyjne i konferencyjno-usługowe.
Kolejny duży obiekt wyścigowy zlokalizowany w pobliżu stolicy Wielkopolski ulokowany jest na płycie byłego lotniska wojskowego Poznań Bednary. To nowoczesny kompleks na terenie którego działa centrum szkoleniowe założone przez słynnego rajdowca Sobiesława Zasadę. Długość okrążenia to 2,5 km, na którym umiejscowiono zarówno wąskie sekcje zakrętów, jak i długie proste. Elementami infrastruktury są także tor gokartowy, motocyklowy oraz dwa tory offroadowe. Do dyspozycji kierowców są też płyty poślizgowe na sztucznym wzniesieniu, rynny do prowadzenia zajęć z zakresu aquaplaningu, kurtyny wodne oraz przeszkody mechaniczne.
Zlokalizowany na terenie lotniska Kielce Masłów tor dla fanów wyścigów samochodowych to obiekt sportowy z długą, bo ponad osiemdziesięcioletnią historią. Do dyspozycji kierowców jest tu pas startowy o długości 1,2 km, który pozwala na wytyczenie okrążenia o długości 2,5 km. Jego elementy to 7 zakrętów o różnym stopniu trudności i kilka prostych, wśród których najdłuższa liczy 400 m. Z infrastruktury korzystają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Odbywają się tu nie tylko imprezy motoryzacyjne, ale też lotnicze i kulturalne.