KJS w 2021 roku – gdzie możesz wystartować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
KJS w 2021 roku – gdzie możesz wystartować?

Mimo że połowa roku już prawie za nami, wciąż zostało kilka ciekawych i z pewnością wymagających etapów Konkursowej Jazdy Samochodem. Jeśli jeszcze nie zdążyłeś się sprawdzić w poprzednich latach lub wyścigach w tym roku, czas nadrobić zaległości. Sprawdź, jakie imprezy masz jeszcze do dyspozycji w tym roku! 

Niestety kolejna fala koronawirusa znów pokrzyżowała plany wielu organizatorom KJS-ów. W końcu w pierwszej części sezonu w kalendarzu nie pojawiła się nawet jedna impreza. Można powiedzieć, że była to powtórka z roku 2020. Czy coś zmieni się w kolejnych latach? Miejmy nadzieję, że tak! Sprawdź teraz, jakie rajdy czekają jeszcze na Ciebie od czerwca tego roku. Nie ma ich wiele, ale mimo wszystko warto wziąć w nich udział. 

40. Rajd Podlaski

Najbliższe spotkanie miłośników czterech kółek, którzy chcą się sprawdzić w prawdziwym wyścigu, odbędzie się 12 czerwca 2021 roku. Potrwa oczywiście dwa dni. Tym razem będzie to część 40. Rajdu Podlaskiego (RO+SKJS) organizowanego przez Automobilklub Podlaski. Wyścig, tak jak w poprzednich latach i edycjach, odbędzie się w sobotę i w niedzielę. Warto więc zarezerwować sobie jeden weekend na wypad do Białegostoku w poszukiwaniu przygód! Oczywiście podczas rajdu i przed nim obowiązywać będą dokładnie takie same zasady, jak zawsze w przypadku KJS-ów. Jeśli jeszcze ich nie znasz, to na końcu artykułu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. 

2. runda Mistrzostw Okręgu w KJS

W Grudziądzu „niestety” równocześnie z 40. Rajdem Podlaskim odbędzie się druga runda MOB KJS, czyli Mistrzostw Okręgu Bydgoskiego. Pierwsza miała miejsce pod koniec ubiegłego miesiąca, dokładnie 30 maja. Jeśli nie wziąłeś w niej udziału, nic nie szkodzi, w końcu chodzi tutaj o dobrą zabawę, a nie najwyższe miejsca w tabeli całych mistrzostw. Będzie to wyścig jednodniowy, który odbędzie się dokładnie 13 czerwca 2021 roku (tj. niedziela). 

3. runda Mistrzostw Okręgu w KJS

Automobilklub Toruński będzie (tak jak w przypadku 2. rundy MOB KJS) organizatorem trzeciej rundy Mistrzostw Okręgu w KJS. Tym razem jednak miastem, w którym odbędzie się wyścig, nie będzie Grudziądz a Brodnica. Niestety na ten etap trzeba będzie poczekać nieco dłużej niż dwa tygodnie pomiędzy pierwszym a drugim dziś opisywanym. Może to być jednak świetny sposób na potrenowanie umiejętności, a także wprowadzenie większych lub mniejszych zmian w samochodzie. Wyścig okręgu Bydgoskiego odbędzie się dokładnie 28 sierpnia 2021 roku. 

4. runda Mistrzostw Okręgu w KJS

Finał sezonu przypadnie 3 października 2021 roku, oczywiście, jeśli ewentualna kolejna fala koronawirusa nie pokrzyżuje planów organizatorom. Miejmy nadzieję, że tak nie będzie. Wyścig odbędzie się we Włocławku, zmieni się także organizator, tym razem będzie to Automobilklub Włocławski naturalnie. Ostatnia runda Mistrzostw Bydgoskiego Okręgu w KJS będzie także finałem i zwieńczeniem sezonu rajdowego dla amatorów i hobbystów. To doskonały sposób na uczczenie tego imprezą w plenerze, co zaowocuje ciekawymi rozmowami, wymianą zdań na temat tras i ich przygotowaniu. Z pewnością będzie to okazja na zapoznanie się bliżej z osobami, które dzielą z Tobą zainteresowania. 

KJS – zasady i regulamin

Według regulaminu KJS, samochody mające homologację drogową i ważne badania techniczne mogą wziąć udział w wyścigu. W tym przypadku nie są wymagane inne środki bezpieczeństwa, takie jak pasy wielopunktowe czy klatka bezpieczeństwa, mimo że jest zalecana. Jedyna konieczność to kask! Jeden wyścig KJS podzielony jest na kilka etapów:

  • jazdę okrężną minimum 40 kilometrów po drogach publicznych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
  • min. 2 punkty kontroli czasu;
  • min. 6 prób (w tym na przykład 2 próby zwrotności, 1 próba zrywu i hamowania 3 próby slalomowe), gdzie przynajmniej dwie powinny być zakończone metodą lotną.

Z podstawowych informacji warto dodać, że załogę w KJS-ach stanowi kierowca i pilot, który ma ukończone co najmniej 17 lat. Pilot może posiadać kartę kierowcy rajdowego lub wyścigowego. Ważne jednak, aby w czasie zawodów nie prowadził samochodu. Jest to wyścig dla amatorów i tak powinno pozostać. Po więcej informacji odsyłamy do Regulaminu Amatorskich Imprez Samochodowych na 2021 rok, wydanego przez Polski Związek Motorowy. 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*