Kaski motocyklowe – jaki wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Kaski motocyklowe – jaki wybrać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dobry kask motocyklowy, to najważniejszy element wyposażenia motocyklisty. Przede wszystkim pełni funkcję ochronną. Podczas wyboru kasku nie powinniśmy oszczędzać ani czasu, ani pieniędzy. Trzeba go bardzo dobrze dopasować do budowy naszego ciała oraz wymagań.

Po co Ci kask?

Kask zapewnia motocykliście bezpieczeństwo. Koniec, kropka. Jest to jeden z niewielu elementów, który może pomóc kierowcy jednośladu podczas kolizji czy wywrotki. Dodatkowo posiadanie kasku podczas jazdy motocyklem jest wymagane przez prawo. Dokładniej art. 40 ust. 1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym sankcjonuje jazdę w kaskach motocyklowych. Za brak kasku grozi mandat w wysokości 100 zł. Mimo skandalicznie niskiej ceny za brak tak ważnego dla motocyklisty elementu, to na polskich drogach bardzo rzadko można spotkać kierującego jednośladem bez kasku ochronnego.

Kaski motocyklowe w naszym sklepie są selekcjonowane przez specjalistów. Sami jesteśmy motocyklistami i wiemy, jak ważna w bezpiecznej jeździe jest blenda czy komfort wynikający z odpowiednio dobranego rozmiaru.

Rodzaje kasków motocyklowych

Na rynku wybór kasków motocyklowych jest bardzo duży i każdy znajdzie kask motocyklowy spełniający jego wymagania. Wymagania zarówno co do budżetu – znajdziemy w ofercie zarówno kaski tanie, jak i klasy premium, a także wymagania co do stylu jazdy czy dodatkowych akcesoriów. Nie ma właściwie znaczenia czy wybieramy kask dla początkujących motocyklistów czy dla doświadczonego kierowcy. Różnice wynikają przede wszystkim ze stylu jazdy oraz ewentualnej świadomości co do wyposażenia dodatkowego.

Kaski modularne

Jest to swoisty kask 2 w 1. Łączy zalety kasku otwartego i integralnego. Pozwalają na zmianę funkcjonalności kasku w zależności od potrzeb i warunków. W mieście lub przy dojazdach do szkoły czy pracy, możemy korzystać z funkcji kasku otwartego. Wyjmujemy wtedy dolną część i czujemy na twarzy powiew wiatru i promienie słoneczne. Jeśli jedziemy w trasę lub na tor, to zakładamy dolną część i nasz kask modularny zamienia się w integralny. Nie poczujemy wiatru na twarzy, ale będziemy mieli o wiele lepszą ochronę. Kaski modularne posiadają nowoczesny system wentylacji, więc mimo założonej dolnej części, nie będzie nam w nim gorąco. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj kasków, dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Kaski otwarte

Jazda na skuterze czy po mieście, to idealne środowisko dla kasku otwartego. Ten komfortowy produkt posiada zapięcie, które chroni głowę oraz podwyższony komfort cieplny ze względu na dużo większą wentylację przez brak szczęki. Bardzo często takie kaski można spotkać u kierowców motocykli typu cruiser czy cafe racer. Bardzo dobrze dopasowują się do stylu tych motocykli. Dodatkowo kaski otwarte są lekkie i mają spore pole widzenia. Nie nadaje się natomiast do szybkiej jazdy, gdyż nie zapewnia wystarczającego bezpieczeństwa, dlatego tak udane jest połączenie kask otwarty + skuter, bo nie jest na nim osiągana duża prędkość.

Kaski z unoszoną szczęką

Pod względem uniwersalności kaski szczękowe są bardzo podobne co kaski modularne. Zostały skonstruowane tak, by móc podnieść szczękę podczas jazdy po mieście czy nie musieć zdejmować całego kasku w trakcie wizyty na stacji benzynowej. Zwykle posiadają blendę przeciwsłoneczną, a ich konstrukcja zapewnia łatwą możliwość montażu interkomu.

Kaski z integralną szczęką

Według ekspertów kaski integralne stanowią najlepszą ochronę w przypadku uderzeń. Skorupa kasku wykonana jest z jednego odlewu materiału. Kask motocyklowy typu integralny odlewany jest z termoplastiku, mieszanki włókno szklane + organiczne, a najdroższe kaski z carbonu.

Kaski na cross i enduro

Specyficzne kaski do jazdy w terenie. Muszą chronić głowę kierowcy zarówno przed upadkiem, jak i przed kamieniami, które często w takim terenie się znajdują. Kask musi mieć dopasowany rozmiar do głowy kierowcy oraz być lekki i zapewniać wygodę. W przeciwieństwie do kasków integralnych, musimy poświęcić aerodynamiczną budowę na rzecz budowy oraz wagi, która nie może być zbyt duża, by kask nie obciążał naszej głowy i kręgosłupa podczas jazdy na nierównościach.

Kaski Adventure

Na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do kasku typu enduro czy cross. Jednak kaski typu Adventure są przewidziane do cięższych zadań. Powinny posiadać blendę przeciwsłoneczną, ważna jest także odpowiednia wyściółka. Te produkty sprawdzą się zarówno w motocyklu podczas jazdy po mieście, jak i w trudnym terenie. Jest to połączenie kasku enduro z integralnym. Posiada daszek, który chroni przed gałęziami, ale nie posiada miejsca na gogle. Kask typu Adventure ma wbudowany wizjer.

Jaki kask motocyklowy wybrać?

Najważniejszym elementem jest zdrowy rozsądek. Dostępne w sklepie produkty uznanych producentów umożliwiają możliwość doboru odpowiedniego kasku dla każdego motocyklisty. Rodzaj kasku to podstawowy element, który powinien być dopasowany. Musimy mieć świadomość typu motocykla, który posiadamy, rodzaju jazdy oraz jej warunków. Rozmiar kasku także ma znaczenie, musi być dopasowany do naszej głowy, zapięcie nie może przycinać skóry, a sama skorupa nie może nam sprawiać dyskomfortu. Aby motocykl w pełni spełniał swoje zadanie, wybieramy jednocześnie kaski, które także na to pozwolą. Typ kasku z unoszoną szczęką czy typ kasku modularny, są tego najlepszym przykładem. Wybierając produkty na motor, warto zwrócić uwagę czy w kasku jest blenda oraz filtry.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*