Jak zostać taksówkarzem? Wymagania i formalności

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 9 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zostać taksówkarzem? Wymagania i formalności

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nosisz się z zamiarem wkroczenia na nową ścieżkę kariery? Myślisz nad pracą jako kierowca TAXI? Zastanawiasz się, jakie kryteria musisz spełnić, aby móc zarobkować na przewozie indywidualnych pasażerów? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj niniejszy tekst, z którego dowiesz się, jakie są obecne wymagania i formalności, które musi spełnić każdy kandydat, aby uzyskać licencję TAXI!

Zawód taksówkarz — czy to ma sens?

Jeszcze do niedawna taksówkarze byli bardzo poważaną grupą zawodową. Dziś, z racji faktu, że niemal każdy posiada własny samochód, wiele osób uważa, że taksówki przestały być potrzebne. Oczywiście nie jest to prawda!

Według dostępnych danych liczba osób korzystających z tego typu transportu drogowego stale wzrasta, z czego sporą część stanowią klienci biznesowi. Nie bez wpływu na tę tendencję pozostaje także popularyzacja międzynarodowych aplikacji taksówkarskich (Uber, Bolt), które dają możliwość łatwego zamówienia przewozu z punktu A do punktu B.

Można więc wysnuć wniosek, że taksówkarze, zwłaszcza działający na terenie większych miast, nie narzekają na brak pracy. Przeciwnie — realizują wiele kursów, tym samym zarabiając całkiem przyzwoite pieniądze.

Dlatego można z czystym sercem powiedzieć, że praca jako kierowca taksówki ma sens i może być dobrym sposobem na dodatkowy zarobek, a nawet stanowić podstawowe źródło utrzymania. Oczywiście pod warunkiem, że jesteś w stanie przeznaczyć na to odpowiednio dużo czasu — często są to dni, które dla innych są wolne (np. weekendy, noce, okolice świąt).

Zarobki taksówkarza — ile miesięcznie mogę zarobić?

Ciężko jednoznacznie określić wysokość zarobków osoby pracującej jako kierowca taksówki. Wiele zależy od tego, ile kursów jest w stanie zrobić kierowca oraz czy realizuje je w ramach własnej działalności gospodarczej, czy za pośrednictwem korporacji taksówkarskiej lub partnera aplikacji. Nie bez znaczenia są ustalone w danym mieście stawki za kilometr.

Oczywiście niezależnie od formy zatrudnienia, taksówkarz również ponosi koszty, takie jak podatek, ZUS czy opłatę korporacyjną, a także koszty eksploatacji samochodu czy opłatę za obowiązkowy przegląd TAXI.

W mniejszych miastach i gminach zarobki taksówkarza mogą okazać się niezadowalające, jednak w sporych miastach (np. Warszawa, Łódź itp.) zazwyczaj jest to miesięcznie od 3000 zł (jeżdżąc okazyjnie) do nawet 8000 zł (poświęcając pracy kilka godzin codziennie, zwłaszcza noce i weekendy).

klienci zamawiający przewóz taksówką
Fot.: LightFieldStudios/elements.envato.com

Chcę zostać taksówkarzem — od czego mam zacząć?

Z pewnością od głębokiego zastanowienia się, czy rzeczywiście ten zawód jest dla Ciebie. To, że lubisz jeździć samochodem, może być niewystarczające, gdyż (wbrew pozorom) nie jest to łatwa praca. Taksówkarz spędza za kierownicą kilkanaście godzin dziennie, z czego wiele z nich na bezpośrednim kontakcie z obcymi ludźmi.

Ponadto musi dbać o dobry stan samochodu, czy komfort podróżowania klientów (a to łączy się z taki czynnościami jak np. pomoc w załadunku bagaży). Zastanów się także, czy jesteś w stanie poświęcić weekendy i święta, bo w końcu w takich dniach realizuje się najwięcej kursów i są one lepiej płatne, niż te w tygodniu.

Cechy przydatne w zawodzie kierowcy TAXI

Warto także przemyśleć, czy mamy takie cechy charakteru i umiejętności miękkie, które mogą okazać się kluczowe w pracy taksówkarza. Należą do nich:

 • umiejętność organizacji czasu i samodyscyplina,
 • opanowanie,
 • otwartość na kontakty interpersonalne,
 • podzielność uwagi i dobra koncentracja,
 • odpowiedzialność, sumienność, uczciwość,
 • dyskrecja,
 • odporność psychiczna na stres,
 • swoboda za kierownicą.

Jeśli powyższe cechy opisują Ciebie, prawdopodobnie idealnie nadajesz się do wykonywania zawodu kierowcy TAXI. Aby jednak nim zostać, konieczne będzie także spełnienie wymagań prawnych.

taksówkarz w pracy
Fot.: megostudio/elements.envato.com

Taksówkarz — wymagania 2023

Podstawowym wymaganiem niezbędnym do wykonywania pracy kierowcy taksówki (jak również Ubera, Bolta itp.) jest uzyskanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką.

Aby otrzymać licencję TAXI, kandydat musi spełniać określone w Prawie o ruchu drogowym wymagania, tj.:

 • musi mieć aktualne prawo jazdy kategorii B oraz ukończony 18 r.ż.,
 • nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa karne, skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu komunikacji, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obyczajowości, wolności seksualnej czy warunkom pracy,
 • nie może być objęty prawomocnym zakazem wykonywania zawodu w zakresie transportu drogowego,
 • musi mieć prawo dysponowania pojazdem (lub pojazdami), tj. być ich właścicielem, współwłaścicielem, leasingobiorcą lub dzierżawcą.

Ponadto ważnym czynnikiem wpływającym na wydanie licencji taksówkarskiej jest stan zdrowia kandydata.

Uwaga! Od 2020 roku obowiązkowy wcześniej kurs oraz egzamin z topografii miasta i przepisów prawa miejscowego zostały zniesione!

Jakie badania musi wykonać kandydat na taksówkarza?

Każdy kandydat na taksówkarza musi również przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychicznych do wykonywania zawodu. Aby je otrzymać, konieczne będzie uczestnictwo w badaniach, na które składa się część pisemna badająca zdolność logicznego myślenia, cechy osobowości oraz spostrzegawczość, rozmowa z psychologiem oraz badania diagnostyczne (okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne, kardiologiczne).

taksówkarz otwiera drzwi pasażerce
Fot.: LightFieldStudios/elements.envato.com

Jak zdobyć licencję TAXI (w zakresie transportu drogowego taksówką)?

Jeśli chcesz dostać licencję TAXI, musisz złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy lub miasta, na którego terenie będziesz świadczyć usługi. Możesz również złożyć go w postaci dokumentu elektronicznego. Istnieje także możliwość uzyskania licencji TAXI na teren kilku sąsiadujących gmin, o ile zawarły odpowiednie porozumienie.

Uwaga! Uzyskanie licencji np. na terenie Warszawy nie upoważnia do przewozu taksówką na terenie całego kraju ani za granicą!

Sam wniosek to nie wszystko! Musisz dołączyć do niego komplet dokumentów, czyli:

 • kopię prawa jazdy,
 • informację o wpisie do CEIDG lub w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz NIP,
 • zaświadczenia lekarskie,
 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • wykaz samochodów, którymi będą świadczone przewozy oraz dokumenty poświadczające prawo dysponowania nimi,
 • oświadczenie o spełnianiu wymogu dobrej reputacji (inaczej o niekaralności za wskazane wyżej przestępstwa),
 • zaświadczenie o niekaralności przedsiębiorcy wykonującego przewozy i zatrudnionych przez niego kierowców lub niezatrudnionych, ale wykonujących przewóz na jego rzecz,
 • dowód wniesienia opłaty na konto urzędu miasta lub gminy za wydanie licencji (szczegółowy wykaz opłat znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Transportu),
 • opcjonalnie: pełnomocnictwo i dowód wniesienia opłaty za pełnomocnictwo.

Brak kompletu dokumentów skutkuje prośbą urzędu o uzupełnienie braków w ciągu tygodnia. Jeśli tego nie zrobisz, wniosek o licencję TAXI nie zostanie rozpatrzony.

Czy mogę być taksówkarzem bez licencji?

Niestety nie. Przewóz osób bez licencji jest nielegalny i wiąże się z karą pieniężną wynoszącą nawet 12 tysięcy złotych za każdą kontrolę. Ponadto w razie zdarzenia drogowego możesz liczyć się ze znacznie większymi konsekwencjami.

Pamiętaj, że otrzymaną licencję musisz mieć zawsze przy sobie, przy przewozie indywidualnych pasażerów, jak również w razie zmiany danych jesteś zobowiązany do złożenia wniosku o zmianę licencji.

Czy muszę mieć działalność gospodarczą, aby być taksówkarzem?

Wykonywanie transportu drogowego wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku od uzyskanych w ten sposób dochodów. Dlatego też możesz wykonywać przewozy taksówką w ramach pracy w korporacji bądź założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę. Natomiast w przypadku pracy jako kierowca aplikacji taksówkowych, możesz także nawiązać współpracę z partnerem.

oznaczenie taxi na dachu
Fot.: Skitterphoto/pexels.com

Samochód na TAXI — wymagania i niezbędne wyposażenie

Nie tylko kandydat musi sprostać określonym wymaganiom, aby móc przewozić pasażerów. Podobnie jest z samochodem, który powinien być odpowiednio wyposażony i spełniać pewne normy. Niezbędne są:

 • taksometr z ważnym dowodem legalizacji i kasa fiskalna,
 • dodatkowe światło z napisem TAXI na dachu
 • przynajmniej dwoje drzwi po obu stronach lub dwoje drzwi z prawej, jedne z lewej i jedne z tyłu,
 • co najmniej dwa miejsca dla pasażerów,
 • miejsce do przewozu bagażu podręcznego pasażerów,
 • apteczka,
 • koło zapasowe lub zestaw naprawczy,
 • można także umieścić oznaczenie przedsiębiorcy, numer boczny lub inne oznaczenia zgodne z lokalnymi wytycznymi.

Ponadto samochody zarejestrowane jako TAXI obowiązuje specjalne ubezpieczenie OC oraz dodatkowy przegląd na Stacji Kontroli Pojazdów.

Czym jest taksometr elektroniczny?

Nieodzownym elementem w taksówce jest taksometr, czyli elektroniczne urządzenie służące do obliczania należności za kurs. Jest on bezpośrednio połączony z kasą fiskalną. Istnieją dwa rodzaje taksometrów, które naliczają należność albo w systemie pojedynczym S, czyli na podstawie taryfy czasowej albo taryfy drogowej, oraz naliczające w systemie podwójnym D, czyli biorąc pod uwagę obie taryfy jednocześnie. W Polsce używa się taksometrów w systemie S.

Przed dopuszczeniem do użytku konieczna jest legalizacja taksometru w Urzędzie Miar, która kosztuje ok. 100 zł i jest wydawana na okres 25 miesięcy. Podczas niej urządzenie jest kontrolowane pod względem prawidłowego działania i spełniania wymogów metrologicznych.

Jak zostać taksówkarzem? Podsumowanie

Aby zostać taksówkarzem, należy:

 • spełniać wszystkie wymagania określone w prawie,
 • złożyć wniosek o wydanie licencji taksówkarskiej w Urzędzie Miasta lub Gminy, na której terenie chcesz świadczyć usługi przewozowe, wraz z kompletem wymaganych dokumentów,
 • odbyć badania lekarskie i psychologiczne,
 • mieć prawo dysponowania pojazdem i przystosować go do panujących wymogów,
 • mieć legalne zatrudnienie (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka, korporacja, partner),
 • zamontować taksometr i kasę fiskalną.

Jeśli już zdobyłeś licencję oraz niezbędne wyposażenie, możesz spokojnie zacząć przewozić pasażerów! 

Zdjęcie główne: Chalabala/elements.envato.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*