Jak rozpocząć przygodę z wyścigami motocyklowymi?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak rozpocząć przygodę z wyścigami motocyklowymi?

Wyścigi motocyklowe przyciągają licznych fanów z całego świata. Wiele osób chciałoby także spróbować swoich sił w tego typu rywalizacji – jak zacząć?

Uzyskanie licencji na wyścigi motocyklowe

W wyścigach motocyklowych mogą ścigać się już trzynastolatkowie. Udział w mniejszej imprezie motocyklowej jest świetną formą rozpoczęcia swojej przygody z tego rodzaju sportem. Pierwszym zadaniem, jakie staje przed motocyklistą-amatorem, będzie wyrobienie niezbędnej licencji. Z czego składa się ten proces? Konieczne jest pozytywne przejście dwóch egzaminów – teoretycznego i praktycznego.

W pierwszym niezbędna będzie wiedza z zakresu przepisów sportowych, a w drugim – ukończenie wyścigu. Ten musi się odbyć w ramach Mistrzostw Okręgu lub Pucharu Polski. Uzyskanie licencji musi łączyć się także z zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia, który umożliwia udział w rajdach i wyścigach. Często wykluczeniem może być tu spora wada wzroku czy problemy neurologiczne.

Niezbędny sprzęt

Uzyskanie licencji i zaświadczenia lekarskiego umożliwia start w wyścigach i rajdach. To jednak nie koniec – musimy wyposażyć się w kilka kluczowych elementów wyposażenia. Niezbędny jest przede wszystkim odpowiedni strój i kask, ale warto także zaopatrzyć się w kilka gadżetów do samego motocykla. Nie są one co prawda wymagane, jednak zdecydowanie ułatwią sięganie po kolejne cele.

Żeby nie dopuścić do zniszczenia oryginalnych plastików, warto zainwestować w owiewki wyścigowe. Nie jest to tania inwestycja – musimy wydać około półtora tysiąca złotych. Przydadzą się także karbonowe osłony dekli, których cena to z reguły około siedmiuset złotych. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w crashpady, które ograniczają straty przy ewentualnym wypadku. W tym przypadku nie warto oszczędzać, zwłaszcza ze względu na fakt, że odpowiednie produkty to koszt jedynie około dwustu złotych.

Ponadto warto wyposażyć się w aluminiowy stelaż przedniej owiewki oraz sportową kierownicę. Tu musimy się liczyć z wydatkiem rzędu około tysiąca złotych. Jednym z ważnych elementów jest też amortyzator skrętu. Cena waha się tu w zależności od konkretnego modelu motocykla (od tysiąca do dwóch tysięcy złotych).

Nie jest to oczywiście lista zamknięta – przydatnych sprzętów jest znacznie więcej. Kolejnym elementem wyposażenia, w który zdecydowanie warto zainwestować, jest układ wydechowy, którego wymiana to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Dobrym pomysłem będzie też zainwestowanie około pięciuset złotych w przewody hamulcowe i płyn hamulcowy.

Zaangażowanie motocyklisty

Tak jak w przypadku wyścigów samochodowych, wyścigi motocyklowe łączą się ze stosunkowo sporymi nakładami finansowymi. Nie ma to jednak aż tak wielkiego znaczenia w imprezach niższego szczebla – w tym przypadku ogromne znaczenie ma zaangażowanie i umiejętność nauki na własnych błędach. To zdolności, które potencjalnie przydadzą się także podczas rywalizacji na wyższym poziomie.

Warto pamiętać, że największa nauka często płynie z własnych upadków i porażek. Trzeba liczyć się z długimi treningami i nauką pokonywania nie tylko wskazanej trasy, ale także własnych słabości. Początkiem zawsze powinno być gruntowne przygotowanie teoretyczne. Wyścigi nie wymagają tylko siły fizycznej i znajomości pojazdu oraz trasy, ale także odporności psychicznej i koncentracji.

Polski Związek Motocyklowy 

PZM jest polskim związkiem sportowym, który zrzesza sympatyków motoryzacji za pomocą automobilklubów i klubów sportowych. Związek ma na celu rozwój sportu motorowego – nie tylko motocyklowego, ale też samochodowego, żużlowego i kartingowego.

Polski Związek Motocyklowy ułatwia start w wyścigach i rajdach, a także prowadzi kalendarium wydarzeń, w których mogą wziąć udział kierowcy. Jest to swoista skarbnica wiedzy dla miłośników dwóch (lub czterech) kółek. Warto u nich szukać informacji o różnych wydarzeniach sportowych. Znajdują się tam zapisy o imprezach rangi ogólnopolskiej, takich jak Puchar Polski, a Zarządy Okręgowe PZM dysponują wiedzą na temat wydarzeń odbywających się na lokalnym poziomie. To świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z wyścigami i rajdami. 

Przed każdą imprezą należy zapoznać się z jej regulaminem, uiścić opłatę wpisową i zapoznać się z ogólnymi zasadami obowiązującymi na konkretnych rozgrywkach.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*