Czujnik ciśnienia oleju – jak go zamontować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czujnik ciśnienia oleju – jak go zamontować?

W każdym samochodzie znajduje się czujnik ciśnienia oleju, który jest jedną z jego najważniejszych części. Niestety co jakiś czas trzeba go wymieniać. Wydaje Ci się, że w Twoim samochodzie doszło do awarii czujnika i zastanawiasz się, gdzie on się znajduje, a także, w jaki sposób go wymienić? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. 

Jak działa czujnik ciśnienia oleju?

Olej w samochodzie przy silniku spalinowym jest substancją smarującą. Jest odpowiedzialny za smarowanie jednostki napędowej. Jeśli jednak jego ciśnienie jest za małe, może dojść do zatarcia jednostki napędowej. To z kolei prowadzi do poważnych usterek, których naprawa jest kosztowna. W najgorszym wypadku konieczna będzie wymiana silnika. Czujnik ciśnienia oleju ma informować kierowcę, czy ciśnienie to jest prawidłowe. Jeśli będzie jakieś odchylenie od normy, pojawi się informacja na desce rozdzielczej. W ten sposób można szybko wymienić odpowiednie części i zadbać o prawidłową pracę pojazdu.

Kiedy dochodzi do awarii czujnika ciśnienia oleju?

Jeśli kontrolka na desce rozdzielczej pali się cały czas, może to oznaczać awarię w czujniku. Jego wymiana nie zajmuje na szczęście dużo czasu. Nie można zwlekać z naprawą tej części, ponieważ może to skutkować awarią silnika. Wymiana czujnika jest dużo tańsza niż wymiana silnika – warto o tym pamiętać. 

Gdzie znajduje się czujnik ciśnienia oleju?

Przed wymianą czujnika należy sprawdzić, gdzie się on znajduje. Zazwyczaj jest on w misce olejowej, nieco powyżej samego zbiornika. W nowoczesnych samochodach czujnik połączony jest z komputerem sterującym, który wyświetli nam komunikat, jeśli ciśnienie przekroczy normę. Może też zdarzyć się tak, że czujnik ciśnienia nie będzie uszkodzony, tylko odepnie się od przewodu. W takim wypadku konieczne będzie jego ponowne połączenie. Jeśli okaże się, że mimo tego czujnik nadal działa nieprawidłowo, trzeba będzie go wymienić. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z kolejnej części naszego artykułu.

Co jest potrzebne do wymiany czujnika ciśnienia oleju?

Zanim zdecydujesz się na wymianę czujnika oleju, koniecznie zamów nowy. Do montażu potrzebny będzie wkręt, kolanko, a także trójnik oraz zatyczka z żeliwnym gwintem. Nie może zabraknąć złączników do kabli oraz silikonu i piłki do metalu.                  

Jak wymienić czujnik ciśnienia oleju?

Przy wymianie czujnika ciśnienia oleju konieczne jest wejście pod samochód. Najlepiej od razu przygotować misę na olej i poluzować śruby filtra oleju. Olej musi zlecieć do misy i dopiero potem można przejść do wykręcenia czujnika ciśnienia. Następnie trzeba zamontować kolanko i czujnik ciśnienia oleju. Na koniec należy przykręcić filtr oleju i go uzupełnić.

Choć może to się wydawać skomplikowane, możesz zrobić to samodzielnie, bez pomocy specjalisty.

Przeczytaj też: https://mototeams.pl/pojazdy-i-sprzet/akcesoria/sportowy-wydech-czy-pomaga-w-wyscigach/

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*