Co powinien wiedzieć początkujący kierowca rajdowy – najważniejsze zasady!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co powinien wiedzieć początkujący kierowca rajdowy – najważniejsze zasady!

Sporty motorowe to niezwykle pasjonujące przedsięwzięcie. Jest to również jedyna okazja, by w sposób całkowicie legalny przetestować swoje możliwości i spróbować rywalizacji. Nauki wyciągnięte z zawodów przekładają się także na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Sprawdzamy, o czym musi pamiętać początkujący rajdowiec!

Vademecum

Sporty motorowe to dość kosztowna pasja. Jak zażartował znany przedsiębiorca i zarazem triumfator Rajdu Dakar, Rafał Sonik: “Jeśli chcesz być milionerem w motosporcie, wcześniej musisz być miliarderem”. Na szczęście obecnie istnieje wiele sposobów na ominięcie tego wymogu, przez pasjonatów chcących wystartować w rajdach amatorskich. Coraz więcej prywatnych przedsiębiorstw oferuje usługi wynajmu pojazdów wyścigowych.

Jednakże, jeśli marzysz o własnych wyścigowych czterech kółkach, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu przynajmniej 10 tysięcy złotych. W przypadku wyścigów samochodowych początkujący najczęściej wybierają takie modele jak: Toyota Celica, Honda Civic, Suzuki Swift, Renault Clio, Toyota Corolla czy BMW serii 3. 

Jak tłumaczył Paweł Wysocki – zawodnik rajdowy oraz właściciel firmy odpowiedzialnej za przygotowanie pojazdów do wyścigów – na łamach Business Insider: 

Na start najlepiej wybrać usportowioną wersję popularnego modelu. Takie auto od początku będzie oferować lepsze osiągi, może również dysponować dodatkowymi rozwiązaniami wprowadzonymi przez producenta z myślą o sportowej jeździe – wytrzymalszym zawieszeniem czy usztywnionym nadwoziem. Zaletą wyboru samochodu znanego na rynku będzie większa dostępność części i łatwiejsze serwisowanie.

Obowiązkowa modyfikacja

Elementem absolutnie obowiązkowym dla samochodu sportowego jest klatka bezpieczeństwa – w zależności od rodzaju klatki możesz zapłacić za nią od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Do innych niezbędnych komponentów należą: hydrauliczny hamulec ręczny – wydatek od kilkuset do dwóch tysięcy złotych – oraz fotele kubełkowe z czteropunktowymi pasami bezpieczeństwa, na które trzeba wyłożyć kolejne kilka tysięcy. Jak łatwo zauważyć, koszty udziału w wyścigach rosną bardzo szybko, a z sezonu na sezon potrzebny będzie coraz większy wkład finansowy. 

Przygotowanie

Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiednio przygotowany samochód, nie ma przeszkód, by przetestować swoje siły na torze. Na szczęście w Polsce znajduje się wiele obiektów, które pozwalają na wcześniejsze zaznajomienie się z samochodem wyścigowym. Wiele torów organizuje otwarte treningi, m.in. Silesia Ring, Tor Łódź, Pixers Ring czy Tor Poznań. Taki trening pomoże Ci lepiej wyczuć samochód i nauczy Cię szybkiej jazdy. 

Pierwsze starty

Kolejnym krokiem będzie wystartowanie w amatorskich wyścigach na torze (np. Drive Cup, Miata Challenge) lub rajdach (Szutrowy Puchar Toru Słomczyn, Królewski Winter Cup, KJS Monte Calvaria). Wysokość wpisowego zależy od rangi i rodzaju serii, w której chcesz wziąć udział. Jednakże koszty nie powinny przekraczać 500 złotych. 

Jeśli marzysz o wzięciu udziału w profesjonalnych rajdach, będziesz potrzebować międzynarodowej licencji rajdowej stopnia R, która upoważnia do startu m.in. w:

  • Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, 
  • Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski, 
  • Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych,
  • Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. 

Międzynarodowa licencja pozwala również na starty w zawodach poza granicami kraju. To świetna okazja, by zwiedzić świat i poznać innych pasjonatów.

Zarobki

Z racji tego, że sporty motorowe wymagają sporych nakładów finansowych, większość kierowców startuje w zawodach hobbystycznie. Aby móc wyżyć ze ścigania się, konieczny jest regularny udział w wyścigach o randze kontynentalnej bądź światowej. Zaznaczamy jednak, że niebotyczne wygrane zarezerwowane są dla najlepszych kierowców, którzy posiadają stosowne zaplecze w postaci doświadczenia i sprawdzonego zespołu.

Niemniej sporty motorowe to niezwykle ekscytująca pasja, która owocuje przydatnymi doświadczeniami. I choć nie wszyscy mogą zarabiać na ściganiu się, to absolutnie każdy czerpie ogromne zyski w innych aspektach.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*