Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów niemalże każdego układu hamulcowego są klocki. To właśnie w dużej mierze od nich zależy to, jak wydajnie pracuje cały podzespół oraz to, czy możemy mu w pełni zaufać. Właśnie dlatego bohaterami naszego dzisiejszego artykułu zostały wspomniane klocki hamulcowe. Powiemy sobie nieco więcej o ich najważniejszych cechach oraz obserwowaniu stopnia zużycia. Jeśli natomiast szukacie Państwo nowych klocków hamulcowych do swojego samochodu, to serdecznie zapraszamy pod adres: https://www.ucando.pl/k/klocki-hamulcowe/U020101, gdzie znajdziecie tysiące części zamiennych w bardzo korzystnych cenach. Zapraszamy do dalszej lektury.
Zadaniem klocków hamulcowych, podobnie jak całego układu, jest oczywiście zatrzymanie naszego samochodu w możliwie jak najkrótszym czasie i na jak najmniejszym dystansie. Można zapytać: w jaki sposób się to dzieje przy pomocy właśnie klocków? Otóż w momencie, kiedy naciskamy na pedał hamulca, wytwarzamy w układzie napełnionym specjalnym płynem, ciśnienie, które naciska na tłoczki znajdujące się w naszych zaciskach. Tłoczek naciska na jeden z klocków, przez co dociska tarczę hamulcową do drugiego klocka. Im większe ciśnienie w układzie, tym większy nacisk klocka na tarczę i tym krótsza droga hamowania. Jak widać, zasada działania układu hamulcowego oraz rola klocków z pozoru wydaje się bardzo prosta.
Klocki hamulcowe można podzielić na wiele rodzajów, biorąc pod uwagę wiele różnych parametrów. Główny podział zależny jest od materiału, z którego został wykonany dany klocek. Tutaj wyróżniamy: klocki ceramiczne, metaliczne oraz organiczne. Drugim, nieco bardziej ogólnym podziałem jest rozróżnienie klocków na twarde i miękkie. Tutaj również jest to zależne od materiału, z którego został zbudowany dany element. Oczywiście klocki można również dzielić w zależności od ich przeznaczenia, czyli modelu samochodu czy typu zacisku.
Stan klocków hamulcowych najlepiej weryfikować wzrokowo. Jeśli po zdjęciu felgi widzimy, że warstwa cierna jest jeszcze gruba, to możemy śmiało uznać, że klocki hamulcowe jeszcze przez jakiś czas nam posłużą.
Warto również zwrócić uwagę na to, czy wszystkie klocki na danej osi wycierają się w takim samym stopniu oraz, czy na tarczy nie pojawiają się głębokie rowki. W ten sposób jesteśmy w stanie zdiagnozować przynajmniej kilka różnych problemów związanych z niesprawnością układu hamulcowego.
Klocki hamulcowe należy wymienić na nowe, kiedy ich warstwa cierna jest mocno ograniczona. W skrócie: im cieńszy klocek, tym większe prawdopodobieństwo, że niedługo nasz układ hamulcowy przestanie prawidłowo funkcjonować. Nie warto dopuszczać do sytuacji, w której klocek ulegnie całkowitemu zużyciu, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie, w bardzo krótkim czasie zniszczyć nasze tarcze hamulcowe, a wtedy wydatek związany z naprawą układu ulegnie znacznemu zwiększeniu. Jeśli szukacie Państwo części zamiennych do swojego auta, to przypominamy o ofercie sklepu internetowego Ucando.pl, w którym znajdziecie mnóstwo akcesoriów do wielu popularnych modeli pojazdów.
Zdjęcie: materiał Klienta.