Przyczyny częstego rozładowania się akumulatora

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przyczyny częstego rozładowania się akumulatora

Artykuł sponsorowany

Akumulator samochodowy to podstawowy i w zasadzie jedyny magazyn energii w każdym współcześnie produkowanym samochodzie osobowym. Ma na celu dostarczenie energii do różnych odbiorników w chwili, gdy jednostka napędowa nie została jeszcze uruchomiona. Urządzenie to co prawda traci swoje właściwości wraz z każdym kolejnym cyklem ładowania, lecz można przedłużyć jego trwałość poprzez prawidłową eksploatację. Większość problemów z akumulatorem wynika bowiem nie z jego usterkowości, a pogody, czasami roztargnienia kierowcy czy jego rażących niedopatrzeń. Dzisiaj dowiemy się, jakie są najczęstsze przyczyny rozładowania akumulatora.

Do czego służy akumulator w samochodzie?

Akumulator w samochodzie ma na celu dostarczenie zgromadzonej w nim energii do różnych odbiorników prądu znajdujących się w pojeździe. Może to być między innymi alarm, który do pracy wymaga stałego dostępu prądu, centralny zamek, immobilizer, a nawet oświetlenie, dzięki któremu możemy otworzyć auto bez problemu nawet w przypadku zupełnej ciemności. W obecnie produkowanych autach akumulator ma także znaczenie w kwestii zasilania komputera pokładowego, w którym zapisane są np. dane na temat użytkownika czy ustawione przez zmotoryzowanego częstotliwości radiowe. Nagła utrata prądu może wówczas oznaczać spore problemy natury logistycznej.

Co wpływa na szybkie rozładowywanie się akumulatora?

Warto wiedzieć, że większość uszkodzeń akumulatora, w tym jego przyspieszone rozładowywanie się, oznacza zazwyczaj jego usterkę, lecz nie zawsze. Czasami obejdzie się bez jego wymiany i kosztu związanego z jego zakupem i instalacja, gdyż bywa, że za usterkę odpowiada sama pogoda.

  • Zapominalstwo – w nowoczesnych autach po zamknięciu samochodu zazwyczaj światła oraz różne inne odbiorniki prądu, w tym np. radio oraz zasilanie kamerki samochodowej, wyłączają się samodzielnie. W starszych autach trzeba niestety pamiętać o manualnym wyłączeniu np. świateł czy radia. Zapomnienie o tym może oznaczać wyładowanie akumulatora do rana.
  • Bardzo niskie temperatury – akumulator traci swoją pojemność również w trakcie bardzo niskich temperatur. Wraz z każdym °C poniżej pewnej normy, akumulator traci swoją zdolność akumulacji energii i jej wydatkowania, przez co np. jego pozostałe napięcie może nie wystarczyć do rozruchu silnika.
  • Niesprawność układu ładowania – bardzo często objaw zbyt szybkiego rozładowywania akumulatora może towarzyszyć jego zbyt małemu naładowaniu. Warto cyklicznie sprawdzać stan alternatora i kontrolować, czy podaje odpowiednie napięcie.
  • Zły stan techniczny akumulatora – akumulator się zużywa, to w pełni naturalny proces, który zawsze nastąpi. Bardzo często szybkie rozładowywanie się go w trakcie postoju może oznaczać potrzebę jego wymiany na nowy, co wbrew pozorom wcale nie musi wiązać się z bardzo dużymi nakładami finansowymi. W przypadku konieczności zakupu nowego akumulatora warto zapoznać się z modelami dostępnymi na stronie https://sklep.avt.pl/category/akumulatory-zelowe-i-agm-akumulatory-12v oferowanymi w korzystnej cenie.
  • Nieprawidłowe użytkowanie samochodu – akumulator ładuje się podczas nieco dłuższych tras, podczas których alternator będzie w stanie dostarczyć do niego prąd o wartości wyższej niż ten, który został z niego pobrany do rozruchu i pracy silnika na biegu jałowym. Warto czasami przejechać się autem nieco dłuższą trasę, aby podładować akumulator aż do maksimum.

Fot.: Julia Avamotive/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*