MotoGP dla amatorów – czy taka seria istnieje?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
MotoGP dla amatorów – czy taka seria istnieje?

Wyścigi motocyklowe przyciągają rzesze fanów. Oprócz wydarzeń dla profesjonalistów można znaleźć także te dedykowane amatorom. 

Motocyklowe mistrzostwa świata 

MotoGP, czyli motocyklowe mistrzostwa świata, to najbardziej prestiżowe zawody dla jednośladów na całym świecie. Uznaje się je za odpowiednik samochodowej Formuły 1, a za ich organizację odpowiada FIM, czyli Międzynarodowa Federacja Motocyklowa.

Pierwsze motocyklowe mistrzostwa świata miały miejsce w roku 1949, a całe rozgrywki składały się z zaledwie sześciu wyścigów. Zwycięzcą inauguracyjnego wyścigu na Wyspie Man w kategorii 500cc, która została przekształcona w 2002 roku w MotoGP, został Brytyjczyk Harold Daniell. W końcowej klasyfikacji zajął jednak szóste miejsce, a liderem był jego rodak Leslie Graham.

Dzisiaj mistrzostwa składają się z dziewiętnastu wyścigów i odbywają się w Europie, Azji, Australii i Ameryce. Motocyklowe mistrzostwa świata rządzą się swoimi zasadami, które zmieniały się kilkukrotnie na przestrzeni lat. Z czasem kierowcy nie mogli korzystać z silników z turbodoładowaniem czy z owiewek typu lotniczego. Zmiany zasad wynikały przede wszystkim z rozwoju samego biznesu motorowego – pojazdy ewoluowały w aspekcie materiałów konstrukcyjnych, które zmniejszały ich masę. Aktualnie w ich budowie coraz częściej wykorzystuje się włókna węglowe lub konstrukcje aluminiowe w miejsce ram z elementów stalowych. Zmieniały się i rozwijały nie tylko same motocykle, ale i styl jazdy motocyklistów. Teraz dominuje technika jazdy polegająca na maksymalnym przesunięciu ciała do wewnętrznej części zakrętu, która daje możliwość szybszej jazdy.

Co zrobić, aby zacząć się ścigać?

Motocyklowe mistrzostwa świata przyciągają ogrom fanów z całego świata. Nie bez powodu wielu kierowców motocykli marzy o swoim własnym starcie w jakiejś alternatywnej formie wyścigów. Jak zacząć? Przede wszystkim należy wyrobić sobie licencję, co wymaga zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Pierwsza część wymaga przedstawienia swojej wiedzy z zakresu przepisów sportowych. Praktycznym egzaminem jest ukończenie wyścigu podczas Pucharu Polski lub Mistrzostw Okręgu – miejsce na finiszu nie ma znaczenia. Do uzyskania licencji konieczne jest również stosowne zaświadczenie lekarskie. Pomocy w jej uzyskaniu udzielają kluby sportowe i firmy prywatne. Warto też zdecydować, w jakich zawodach chcemy startować. W wyścigach możemy bezpośrednio pokonać przeciwnika, a w rajdach chodzi o uzyskanie najlepszego czasu jazdy.

Udział w motocyklowych imprezach sportowych

Zwieńczeniem jazdy profesjonalistów jest udział w motocyklowych mistrzostwach świata. To impreza o najwyższym prestiżu, do której dostęp mają jedynie najlepsi zawodnicy. Niższe rangą wydarzenia w naszym kraju łatwo znaleźć za pomocą Polskiego Związku Motorowego. Kalendarz imprez na stronie Związku jest co roku pełen, więc każdy amator sportów motocyklowych znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Do wyboru pozostają imprezy rangi ogólnopolskiej i okręgowej. Te ostatnie są świetnym wyborem na rozpoczęcie swojej przygody z rajdami lub wyścigami.

Legalne wyścigi uliczne

Jedną z opcji dla motocyklistów-amatorów może być udział w wyścigach motocyklowych organizowanych na ulicach miast. Przykładem takiej imprezy jest Grand Prix Łodzi. Uliczne spotkania i rywalizacja kierowców napłynęły do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Tego typu wyścigi często kojarzą nam się z nielegalnymi imprezami, jednak Grand Prix Łodzi jest przykładem działania, które ma przeciwdziałać takim niebezpiecznym wydarzeniom. Legalnie zorganizowane wydarzenia odbywają się po uzyskaniu zgody i uzgodnieniu szczegółów z władzami danego miasta oraz policją. W tego rodzaju imprezach najistotniejszą kwestią jest zapewnienie uczestnikom i widzom jak największego bezpieczeństwa.

Gdzie szukać możliwości udziału w rajdach i wyścigach? Przede wszystkim na stronie Polskiego Związku Motorowego, która jest skarbnicą wiedzy dla motocyklistów. Pamiętajmy jednak, by wystrzegać się nielegalnych wyścigów, które nie są organizowane przez sprawdzone podmioty. Warto kierować się rozwagą i dbałością o bezpieczeństwo swoje i innych, wybierając tylko legalne wydarzenia – jest ich na tyle dużo, że każdy amator sportów motocyklowych z łatwością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*