Mięśnie rąk – skuteczny trening dla kierowców

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Mięśnie rąk – skuteczny trening dla kierowców

Kierowca wyścigowy podczas rajdu musi wytrzymać skrajnie trudne warunki w samochodzie. Szczególnie gdy pogoda nie rozpieszcza, żar leje się z nieba, a temperatura w pojeździe sięga 50 stopni Celsjusza.

Ważna jest więc wydolność organizmu, ale nie mniej wytrzymałość i siła rąk podczas pokonywania tras wyboistych i z dużą ilością zakrętów.

Siła rąk – dlaczego jest ważna?

Jadąc drogą asfaltową, zdarzyło Ci się wjechać w koleinę? Dobrze wiesz, że wyjście z tego nie jest proste, musisz szarpać się z kierownicą. Pomyśl sobie, że to samo czeka na Ciebie, kiedy jesteś kierowcą wyścigowym, ale o dużo większej intensywności.

Ostre zakręty, w które wchodzisz z dużą prędkością, dziury lub koleiny na drogach utwardzonych, ale nie pokrytych asfaltem lub inną nawierzchnią. Wszystko to powoduje, że bez odpowiedniej siły rąk, raczej ciężko będzie Ci ukończyć wyścig. Na szczęście są sposoby, które pozwalają wzmocnić zarówno nadgarstki, przedramiona, jak i same ramiona.

Niektóre z ćwiczeń nie wymagają sprzętu, w innych warto zaopatrzyć się w dodatkowe obciążenie. Poniżej przykładowy trening rąk, który powinien być wykonywany przez kierowcę od dwóch do trzech razy w tygodniu. Nie wykonuj ich codziennie, mięśnie rąk również potrzebują odpoczynku i regeneracji!

Przykładowy trening na sprawne i silne ręce

Zacznijmy od góry, czyli bicepsów i tricepsów, a także mięśni obręczy barkowej, które również warto rozwijać i wzmacniać. W tych ćwiczeniach dobrze jest zastosować sprzęt, taki jak na przykład hantle lub kettlebell. Pierwsze będą pompki, które oprócz wspomnianych grup mięśniowych przyczyniają się do wzmocnienia mięśni klatki piersiowej. Wykonaj trzy serie po 12 powtórzeń, co dwa do trzech tygodni zwiększaj liczbę powtórzeń w serii. 

Bicepsy możesz rozwijać podnosząc się na drążku podchwytem, natomiast tricepsy – nachwytem. To świetne ćwiczenie przyczynia się także do lepszego i pewniejszego chwytu oraz wzmacnia mięśnie przedramion. Jeśli nie potrafisz zrobić pełnego podciągnięcia, zacznij od swobodnego zwisania. Staraj się także wykonywać podciągnięcia negatywne. Zaczynaj od góry i bardzo powoli schodź do pełnego wyprostu rąk. 

Ćwiczeniem, które jeszcze lepiej wzmocni przedramiona, jest unoszenie hantli jedynie nadgarstkami. Oprzyj łokieć o kolano lub „modlitewnik”, jeśli jesteś na siłowni, i rozpocznij ćwiczenie powtarzając ruch kilkunastokrotnie. Wykonaj taką samą ilość powtórzeń drugą ręką.

Zacznij od unoszenia, z wewnętrzną częścią dłoni skierowaną ku podłodze, a później zmień ustawienie, aby poćwiczyć przednią grupę mięśni, między innymi jeden z największych, czyli zginacz promieniowy nadgarstka.

Dłonie warto ćwiczyć zarówno wzmacniając je, ale także poszerzając zakres ich mobilności, szczególnie w obrębie nadgarstka. W tym celu klęknij na ziemi, oprzyj dłonie z palcami skierowanymi najpierw do przodu, a później do tyłu i przechylaj się lekko, przenosząc ciężar ciała z kolan na ręce. Zacznij od ułożenia całej dłoni na ziemi, a później spróbuj wykonać to ćwiczenie, opierając jedynie palce. Tutaj możesz ćwiczyć na czas lub powtórzenia. Kiedy poczujesz, że już wystarczy, odpuść sobie. 

Kilka wymienionych tutaj ćwiczeń może mocno wpłynąć na siłę, wytrzymałość, ale i mobilność Twoich dłoni, przedramion i ramion.

Zdjęcie główne: João Jesus/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*