Interesujące KJS w drugiej połowie 2021 roku – tam możesz startować!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Interesujące KJS w drugiej połowie 2021 roku – tam możesz startować!

Jazda samochodem może sprawiać naprawdę sporo satysfakcji, szczególnie gdy jest zabarwiona rywalizacją z innymi kierowcami. Okazją do takich przeżyć jest KJS.

Świetna zabawa na KJS. Czy jest ona dla każdego?

Na początku warto dokładnie wyjaśnić, czym tak naprawdę jest KJS. Rozwinięcie tego skrótu to Konkursowa Jazda Samochodem. Jak sama nazwa wskazuje, każdy, kto ma ochotę poczuć adrenalinę związaną z rywalizacją i dużą prędkością, może wziąć udział w takich zawodach. Są one organizowane w różnych częściach kraju, a opiekę nad tymi imprezami sprawuje zwykle lokalny klub samochodowy. 

Dzięki temu, że imprezy są organizowane dość często, niemal każdy może wypełnić formularz i zapisać się na zawody. Jednak co konkretnie oznacza „niemal każdy”? Odnosi się to głównie do tych osób, które posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Nie jest wymagane, aby ktoś, kto chce wziąć udział w wyścigu, miał specjalne uprawnienia, czy doświadczenie w samochodowej rywalizacji – wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B. 

Jednak jak w przypadku większości takich imprez, no może z wyjątkiem Wrak Race, osoba, która zgłasza się do podjęcia rywalizacji, powinna również okazać inne stosowne dokumenty. Jest to m.in. potwierdzenie o sprawności technicznej samochodu, a także homologacja drogowa. Oprócz tego uczestnik powinien mieć dodatkowe akcesoria, które nie są wykorzystywane podczas zwyczajnej, miejskiej jazdy, czyli kask.

Wyścigi KJS w dobie pandemii – czy jest jeszcze szansa zdążyć na któryś z nich?

Nie jest tajemnicą to, że pandemia pokrzyżowała plany niemal całej branży eventowej, a szczególnie tej, której działalność opierała się wyłącznie na organizacji wydarzeń w plenerze, jak na przykład KJS. Pomimo tego, że kalendarz na rok 2021 został w połowie zlikwidowany i imprezy zaplanowane na pierwszą część w ogóle się nie odbyły, to wciąż pozostaje parę propozycji, które mogą zainteresować fanów motoryzacji.

Pierwszą z nich jest na pewno czterdziesty rajd podlaski. To właśnie ta impreza jest jedną z pierwszych, które mogą się odbyć po tym, jak rząd ogłosił poluzowania obostrzeń. Czas, w którym zaplanowano pierwsze wyścigi to 12 czerwca. Całkowity okres trwania imprezy będzie wynosić dwa dni – nie tylko sobotę, ale i niedzielę. Organizatorem jest Automobilklub Podlaski.  

Kolejne okazje do tego, żeby rywalizować w wyścigach KJS będą również w czerwcu, a także w sierpniu i w październiku, kiedy to nastąpi zakończenie sezonu i podsumowanie dotychczasowej rywalizacji. Są to kolejno druga i trzecia runda Mistrzostw Okręgu w KSJ, które odbędą się 12 czerwca w Grudziądzu w województwie kujawsko-pomorskim oraz 28 sierpnia w Brodnicy. Na początku października, a dokładnie trzeciego dnia tego miesiąca jest organizowana impreza we Włocławku. Organizatorzy mają nadzieję, że się odbędzie, co nie jest tak oczywiste w związku z wciąż obecną pandemią, dlatego warto się zastanowić nad tym, aby nie wybrać wcześniejszych dat. 

Zasady uczestnictwa oraz inne kwestie związane z KJS

Jeżeli chodzi o udział w zawodach KJS, to jak w każdym przypadku, gdy ma się do czynienia z zawodami samochodowymi, należy spełnić określone wytyczne, które nakazuje regulamin. Jeżeli chodzi o KJS to są to, wcześniej już wspomniane, ważne badania techniczne, homologacja, a także kask. Co do samej rywalizacji – opiera się ona na kilku etapach. Jazda okrężna na minimalnym dystansie 40 kilometrów po drogach publicznych, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, dwa punkty kontroli czasu, a także próby zwrotności, zrywu, hamowania oraz slalomowe, gdzie dwie z nich powinny być zakończone metodą lotną. Oprócz tego warto zaznaczyć, że do rywalizacji nie są dopuszczeni wyłącznie kierowcy indywidualni, ale także zespoły w składzie kierowca plus pilot. W przypadku drugiego uczestnika ważne jest to, aby miał ukończone siedemnaście lat – nie może prowadzić auta nawet w sytuacji, gdy posiada kartę kierowcy rajdowego i wyścigowego.

Biorąc pod uwagę te wszystkie kwestie i przede wszystkim wybierając odpowiedni samochód, który jest w stanie podjąć rywalizację, można rozpocząć naprawdę ciekawą przygodę z nowym hobby. Dodatkowym atutem jest to, że w trakcie takich imprez poznaje się niesamowicie dużą ilość ciekawych ludzi. 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

11 + jedenaście =