Sprint na motocyklu. Jak się przygotować do tej dyscypliny?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Sprint na motocyklu. Jak się przygotować do tej dyscypliny?

Sprint motocyklowy, jak każda inna dyscyplina sportowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Sprint motocyklowy – co to jest?

Sprint motocyklowy to dyscyplina sportowa, która należy do konkurencji szybkościowych. Oznacza to, że w trakcie wyścigu jedyne co się liczy to czas, w jakim pokonana zostanie wcześniej przygotowana trasa. Rywalizacja odbywa się na jezdni ze stałą nawierzchnią. Zawodnicy nie muszą się martwić o przeszkody, a tylko i wyłącznie o swoją szybkość. Zazwyczaj konkurencja odbywa się pomiędzy dwoma uczestnikami, z których każdy ma swój tor jazdy.

Jeśli chodzi o nawierzchnię toru wyścigowego, to zazwyczaj jest ona pokryta betonem lub asfaltem. Bardzo ważne jest to, aby była idealnie gładka – bez żadnych wypukłości lub ubytków. Podczas konkurencji zawodnicy osiągają zawrotne prędkości. Nawet najmniejsza przeszkoda na trasie mogłaby doprowadzić do bardzo niebezpiecznego wypadku. Tor powinien zostać również oczyszczonych z różnego rodzaju plam, zanieczyszczeń i błota, tak aby motocykl miał zapewnioną jak najlepszą przyczepność.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w zawodach?

Zawody motocyklowe w sprincie są organizowane bardzo często. Zazwyczaj są podzielone na różne kategorie, w zależności od długości toru, wieku czy umiejętności uczestników. Sprint motocyklowy jest popularny na całym świecie, nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z tą dyscypliną. 

Aby wziąć udział wyścigach, należy jednak spełnić kilka wymogów. Po pierwsze każdy z uczestników musi mieć ukończone 18 lat, a po drugie być posiadaczem prawa jazdy kategorii A na motocykle. Przed zawodami trzeba będzie dopiąć wszelkich formalności, takich jak m.in. zarejestrowanie pojazdu w danej konkurencji i uiszczenie opłaty startowej. Warto pamiętać, że aby wziąć udział w zawodach sprintu motocyklowego, nie trzeba mieć profesjonalnej licencji zawodnika.

Jaki motocykl do sprintu?

Przed rozpoczęciem swojej przygody ze sprintem motocyklowym należy zaopatrzyć się w odpowiedni pojazd. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, jednak osoba początkująca może zwyczajnie nie wiedzieć, na co powinno się zwrócić uwagę. Motocykl do sprintu powinien mieć przede wszystkim mocny silnik o wysokim momencie obrotowym, dobry system hamulcowy – najlepiej wyposażony w system ABS – oraz opływowy kształt, który pozwoli zminimalizować opory powietrza. Polecane modele to m.in. Triumph Sprint ST, Kawasaki Ninja, Honda CBR 500 R i KTM RC 390. Są to niewielkie maszyny, jednak ich wielkość nie stanowi przeszkody w osiąganiu zawrotnych prędkości. Ich dużym atutem jest również stosunkowo niska cena, dzięki czemu początkujące osoby będą mogły pozwolić  sobie na taki zakup.

Odpowiedni strój to podstawa!

Trudno wyobrazić sobie zawodnika, który przemierzałby tor bez odpowiedniego stroju. Oglądając różnego rodzaju zawody, na pewno każdy z nas zwrócił uwagę na charakterystyczny ubiór motocyklistów. Jest on bardzo ważny podczas wyścigów, a także codziennej jazdy. Podstawowym elementem jest kombinezon. Odgrywa on kluczową rolę podczas upadków, minimalizując ryzyko powstania ciężkich obrażeń. Niektóre z nich wyposażone są nawet w poduszki powietrzne, co jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Kombinezony muszą być przede wszystkim aerodynamiczne, przepuszczające powietrze, wygodne, elastyczne i super wytrzymałe. Co jest bardzo ważne, muszą także idealnie współgrać z kaskiem, wyprofilowanymi butami i rękawicami. Cały strój powinien tworzyć spójną całość, tak aby jak najlepiej ochraniać ciało zawodnika. 

Od czego zacząć przygotowania do zawodów?

Pojazd i odpowiedni strój nie wystarczą, by osiągnąć sukces w sprincie motocyklowym. Jak każda inna dyscyplina, ta również wymaga od sportowców zaangażowania i regularnych treningów. Naukę najlepiej zacząć na zamkniętych torach, w dniach, kiedy nie są na nich organizowane wyścigi. Dzięki temu będzie można się obyć z całą trasą i wiedzieć czego się spodziewać. Pod żadnym pozorem nie można przeprowadzić wyścigów na drogach publicznych. Po pierwsze, takim zachowaniem można narazić  się na wysoki mandat i utratę prawa jazdy. Po drugie, jest to zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne, zagrażające życiu innych uczestników ruchu drogowego.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*