Chcesz rozpocząć swoją przygodę z motocyklami? Może chciałbyś umożliwić to swojemu dziecku? W takim razie pitbike to jednoślady, które będą wręcz idealne na start i nie tylko! Czym się charakteryzują i jakiego budżetu potrzebujesz, aby móc sobie pozwolić na jeden z modeli?
Na początek zaznaczmy, skąd w ogóle na świecie pojawiły się te małe motocykle. Jak się okazuje, wywodzą się ze świata motorsportu, ale nie do końca w takim znaczeniu, o jakim możesz myśleć. Wszystko sprowadza się do samej nazwy pojazdu, czyli pitbike, z angielskiego „pit” to strefa serwisowa. Jednoślady te służyły do poruszania się właśnie w niej, jak również i po padokach. Korzystali i nadal korzystają z nich zawodnicy, mechanicy czy też obsługa toru. Z czasem jednak motocykle te stały się nieco bardziej popularne również jako forma treningu, szczególnie dla młodszych uczestników wyścigów. Nie można zapomnieć o tym, że wciąż oferują wyjątkową frajdę i rozrywkę, stąd korzystanie z nich to czysta przyjemność.
Pitbike ma kilka cech, które odróżniają go od pozostałych jednośladów. Przede wszystkim jest stosunkowo mały jak na motocykl, ale za to ma naprawdę dużą moc. Warto jednak wspomnieć, że pitbike jest nieco większy od pocket bike przeznaczonego dla dzieci. Najpopularniejsze pitbike’i mają pojemność 120/140 centymetrów sześciennych. Ich waga to zaledwie 65 kilogramów. Co ciekawe, najmocniejsze propozycje producentów wyróżniają się pojemnością na poziomie 200 centymetrów sześciennych i więcej, a to już potężne maszyny biorąc pod uwagę ich masę. To jednak nie koniec, pitbike dostępny jest w kilku wersjach, między innymi supermoto, cross, a nawet mini GP. Mocny, lekki i niewielki, a przy tym wciąż pozwalający przygotować do większych maszyn, pitbike będzie idealny do nauki jazdy.
Budżet minimalny na start to około 7 tysięcy złotych, jak więc możesz z łatwością się domyślać, w porównaniu do tradycyjnych motocyklów, pitbike’i wypadają naprawdę dobrze, gdy mowa o kosztach. Chcemy jednak zaznaczyć, że nie bierzemy tutaj pod uwagę, tylko i wyłącznie kwoty za jednoślad. Poważnie traktując przygodę z motocyklami, konieczny jest zakup dodatkowych akcesoriów, między innymi handbarów czy stojaków. Części zapasowe, które także dobrze mieć „na stanie” czy serwis i spalanie to kolejne czynniki, które wpływają na wspomnianą cenę. Na koniec musisz pamiętać o ubiorze czy też kosztach związanych z jazdą na specjalnie do tego przygotowanym obiekcie. Już w wieku 4 lat dziecka, możesz pokusić się o jego posadzenie na małym pitbike’u!
Oczywiście „sky is the limit”: pitbike’i dostępne są w różnych konfiguracjach. Cena będzie zależała od mocy, rodzaju motocykla czy też marki, na jaką zdecydujesz się postawić. Na start jednak kwota w wysokości 6,5 tysiąca złotych za nowy motocykl powinna być wystarczająca. Zwróć jednak uwagę na fakt, że na rynku wtórnym również możesz znaleźć te motocykle. Pamiętaj przy tym, że ich cena może być niższa, ale sam jednoślad prawdopodobnie będzie wymagał dodatkowego wkładu finansowego, abyś mógł nim spokojnie jeździć po halach czy torach.
(fot.pixabay.com)