W jaki sposób przechowywać opony? Praktyczne wskazówki

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
W jaki sposób przechowywać opony? Praktyczne wskazówki

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wraz z końcem sezonu przychodzi pora, gdy nasze opony udają się na zasłużony odpoczynek. Ogumienie zapewni maksimum swoich możliwości tylko, jeśli jest przechowywane w odpowiedni sposób. Nieprawidłowo magazynowane opony mogą ulegać odkształceniom lub nawet nie nadawać się do dalszej jazdy. Jak uniknąć przykrej niespodzianki po kilku miesiącach leżakowania? W artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak przechowywać opony poza sezonem!

Jak przygotować opony do przechowywania?

Przed samym przechowywaniem należy dobrze przygotować  na przykład Twoje opony wielosezonowe. Wystarczy odrobina czasu i kilka prostych zabiegów, dzięki którym ogumienie zachowa dłuższą żywotność, a Ty oszczędzisz pieniądze! Co należy zrobić? Oto krótki poradnik.

  • Dokładnie wyczyść opony – weź pod uwagę zarówno ogumienie, jak i felgi. Przy użyciu łagodnego detergentu, wody i szczotki usuń pozostałości drobnych kamyczków, pyłu hamulcowego i innych substancji. Możesz do tego użyć myjki ciśnieniowej.
  • Pozostaw opony do wyschnięcia – wilgoć podczas magazynowania jest zabójcza dla ogumienia. Przyczynia się nie tylko do parcenia gumy, ale też korozji niektórych elementów i felg.
  • Zapakuj opony w worki – można użyć zwykłych worków ogrodniczych lub specjalnych pokrowców. Upewnij się, że nie ma w nich wilgoci i nadmiaru powietrza. W ten sposób zapobiegasz parowaniu olejów, które są zawarte w mieszance gumowej.

Gdzie przechowywać opony?

Miejsce, w którym będziemy przechowywać opony ma bardzo duże znaczenie dla ogólnej kondycji ogumienia. Pomieszczenie do magazynowania powinno być wolne od światła słonecznego. Promienie UV mają bardzo szkodliwy wpływ na mieszankę gumową, unikajmy więc stawiania opon w miejscu, na które bezpośrednio świeci słońce.

Opony możemy bezpiecznie przechowywać samodzielnie, korzystając np. z przydomowego garażu. Ogumienie musimy jedynie postawić w odpowiednim miejscu, które spełni kilka warunków:

  • z dala od źródeł ciepła (np. grzejników),
  • z dala od środków chemicznych (np. rozpuszczalników, olejów czy też smarów),
  • bez kontaktu z podłożem (można użyć tektury, drewnianej palety lub specjalnego stojaka),
  • bez dostępu do wilgoci (pomieszczenie powinno być możliwie jak najbardziej suche).

W jakiej temperaturze magazynować opony?

Eksperci wskazują, że opony poza sezonem powinny leżakować w naturalnych warunkach. Optymalny przedział temperatur będzie więc oscylował od -5 do 20 stopni Celsjusza.

Zarówno opony letnie, jak i zimowe zostały zaprojektowane pod kątem określonych warunków pogodowych. Zachowując odpowiednią temperaturę pomieszczenia sprawimy, że mieszanka gumowa pozostanie nietknięta i wciąż zapewni pełnię swoich możliwości.

Jak przechowywać opony samochodowe?

Opony samochodowe można przechowywać na dwa sposoby – na felgach lub bez nich. Każdą z metod opisujemy poniżej.

Przechowywanie opon na felgach

Możemy ułożyć je w stos (poziomo jedna na drugiej) lub powiesić na hakach. Ten sposób nie wymaga od kierowcy szczególnej uwagi i opony mogą w ten sposób odpoczywać przez cały sezon. W żadnym wypadku nie należy ich kłaść na bieżniku (pionowo), gdyż pod wpływem ciężaru felgi mogą ulegać odkształceniom.

Przechowywanie opon bez felg

Przed przechowywaniem sprawdź ciśnienie – powinno być ono takie same jak podczas eksploatacji. Opony można ułożyć obok siebie na bieżniku. Należy jednak pamiętać, by co jakiś czas zmieniać ich położenie. Co najmniej raz na miesiąc obrót o 90 stopni powinien tu wystarczyć. Opon bez felg nie wieszamy na hakach – grozi to odkształceniem, po którym ogumienie nie będzie nadawać się do dalszej jazdy.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*