Jaki samochód używany kupić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki samochód używany kupić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jaki samochód używany kupić? Na co zwrócić uwagę, kupując samochód z drugiej ręki? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. 

  1. Jaki samochód używany kupić?
  2. Na co zwrócić uwagę, kupując samochód używany?

Samochody używane cieszą się sporą popularnością z tego względu, że można znaleźć naprawdę porządne pojazdy w dobrym stanie technicznym i jednocześnie za atrakcyjną cenę. Jaki samochód używany kupić? Co jest ważne podczas kupna samochodu używanego? Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym artykule. 

Jaki samochód używany kupić?

Jaki samochód używany kupić? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad przeznaczeniem pojazdu. Aktualnie dla jednej lub dwóch osób do jazdy na co dzień na krótkie dystanse poleca się samochody z segmentu A, lub B w benzynie. Jeśli potrzebujesz auta, dzięki któremu bez problemu bez problemu będziesz mógł dojeżdżać do miejsca pracy, świetną opcją będą samochody z segmentu A, B, C, a nawet starsze rozwiązania. Tutaj główną zasadą doboru powinna być odległość, którą codziennie pokonujesz. Do jazdy po mieście świetnie sprawdzi się pojazd z segmentu A, a na dłuższe dystanse z segmentu C – szczególnie w dieslu.

Jeśli natomiast chodzi o samochody rodzinne, poleca się samochody z segmentu B lub C pięciodrzwiowe. Do dalekich, częstych wyjazdów świetną opcją będą pojazdy segmentu C, D, kombi czy liftback. Masz więcej niż dwójkę dzieci? Koniecznie zwróć uwagę na modele typu VAN, kombivan lub SUV. Świetnie sprawdzi się także BMW X1, czyli kompaktowy crossover SUV. 

Kiedy już określisz, jaki segment będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem, możesz zacząć szukać konkretnego rozwiązania. Pamiętaj, aby nie zamykać się na jedną markę. Ważniejsze na początku będzie stan techniczny oraz historia pojazdu. Polecamy określić budżet, jaki chcesz przeznaczyć na zakup samochodu, a następnie sprawdzić wszystkie te samochody, które mieszczą się w interesującej Cię cenie.

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód używany?

Kupując samochód używany – na przykład typu Passat CC – koniecznie zwróć uwagę na jego wiek. Modele od 2 do 3-4 lat często mają relatywnie mały przebieg, nieprzekraczający nawet 50 tysięcy kilometrów. Ponadto nie są jeszcze tak mocno wyeksploatowane, a zatem będą świetnym rozwiązaniem. Warto jednak przygotować się na dodatkowe koszty związane z podstawowym serwisem, który w większości przypadków trzeba przeprowadzić. Może okazać się, że będziesz musiał wymienić ogumienie, klocki hamulcowe czy nawet część zawieszenia. Pamiętaj również o tym, aby wymienić płyny. 

Na rynku dostępne są także samochody mające od 5 do 7 lat. Z reguły pojazdy należące do tej grupy wiekowej mają atrakcyjną cenę, dlatego tak chętnie zainteresowani się na nie decydują. W przypadku przebiegów ostateczna wartość może być różna. Średnio przyjmuje się, że taki samochód ma przejechane od 80 do 100 tysięcy kilometrów. Przy takim przebiegu wielu specjalistów uważa samochód za częściowo zużyty, a to oznacza, że może wymagać pewnych poważniejszych napraw. Na przykład należy liczyć się z koniecznością wymiany nie tylko klocków hamulcowych, ale także zacisków i tarcz. Zatem, jeśli znajdziesz tani samochód, który mieści się w tej grupie wiekowej, miej na uwadze, że może wymagać od Ciebie większych nakładów finansowych po zakupie.

Oprócz wieku i przebiegu istotna jest oczywiście przeszłość samochodu. Interesuje Cię Dodge Charger i znalazłeś optymalny pojazd dla siebie? Koniecznie sprawdź jego historię – jeśli jest taka możliwość oraz stan techniczny. Warto również dowiedzieć się, jak samochód był wcześniej eksploatowany przez właściciela, czy nie był rozbity i co w nim było naprawiane aż do samej sprzedaży. 

Jeśli chodzi o stan techniczny, ważne jest, aby sprawdzić nadwozie, komorę silnika i wnętrze. W przypadku nadwozia istotne będą nie tylko ogólne wrażenia, ale i szczeliny, rdza, lakier, lampy, ogumienie, szyby, felgi czy drzwi. Przy komorze silnika zwróć uwagę na jego czystość, poziom oleju, jak wygląda płyn chłodniczy i czy paski osprzętu oraz rozrządu nie są poplamione, przetarte czy pęknięte. Równie ważne są świece oraz kielichy. Polecamy również, aby udać się na jazdę próbną, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego samochodu. Oczywiście, jeśli tylko masz taką możliwość. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że interesujący Cię samochód spełni Twoje oczekiwania w każdym aspekcie.

Zakup używanego auta to ogromna oszczędność, jednak trzeba pamiętać, aby starannie przejrzeć dostępne ogłoszenia. W końcu co z tego, że ktoś zaoszczędzi na zakupie auta, jeżeli później będzie musiał wydać dużo na naprawdę pojazdu. Na szczęście osoby korzystające ze sprawdzonych serwisów z ogłoszeniami mogą ograniczyć ryzyko, że kupią pojazd w złym stanie technicznym. Niezależnie jednak od tego, co sprzedający napisał w treści ogłoszenia, zawsze warto podjechać z nim na stację diagnostyczną i poprosić i szybkie sprawdzenie stanu pojazdu. Nie jest to duży koszt, a dzięki temu można błyskawicznie wyłapać wiele ewentualnych usterek. To natomiast można wykorzystać przy negocjowaniu ostatecznej ceny, jaką kupujący zapłaci za używane auto.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*