Holowanie samochodu – porady pracownika pomocy drogowej z Krakowa

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Holowanie samochodu – porady pracownika pomocy drogowej z Krakowa

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Holowanie pojazdu nie jest bardzo skomplikowane i teoretycznie każdy kierowca powinien sobie z tym poradzić. Pracownik pomocy drogowej z Krakowa zauważa jednak, że konieczność holowania pojazdu często spada na nas w momencie, kiedy jesteśmy zupełnie nieprzygotowani. Poniżej zamieszczamy praktyczne wskazówki dotyczące holowanie pojazdów osobowych

Holowanie samochodu – podstawowe informacje

Każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja, gdy auto odmówi posłuszeństwa, a my nie będziemy w stanie go naprawić. Mamy wówczas dwie możliwości – zadzwonić po pomoc drogową lub odholować samochód do najbliższego warsztatu samochodowego. Żeby móc myśleć o holowaniu musimy być w posiadaniu odpowiedniego wyposażenia. Każdy kierowca powinien mieć w swoim aucie linkę holowniczą (jej długość waha się od 4 do 6 metrów). Jeżeli jej nie posiadamy, możemy dokonać zakupu na praktycznie każdej stacji benzynowej. Do holowania potrzebny jest także trójką ostrzegawczy.

Pracownik pomocy drogowej z Krakowa radzi kierowcom, żeby zaopatrzyli się też w kable rozruchowe. Dzięki nim możliwe będzie załadowanie akumulatora i włączenie (niezbędnych przy holowaniu) świateł pozycyjnych i kierunkowskazów.

Jak przygotować auto do holowania?

Każdy kierowca musi wiedzieć w jaki sposób przygotować pojazd do holowania. Bardzo ważne jest, żeby włączyć światła pozycyjne (w żadnym wypadku nie należy natomiast włączać świateł awaryjnych). Trójkąt ostrzegawczy mocujemy z lewej strony auta.

Linka holownicza powinna być w barwach czerwono-białych. Jeżeli mamy inny model – musimy oznaczyć go przy pomocy chorągiewek (do tego celu wybieramy chorągiewki żółte lub czerwone). Linę mocujemy do haka (lub ucha) holowniczego. Zabronione jest natomiast mocowanie jej do zderzaków.

Pracownik pomocy drogowej z Krakowa: zasady właściwego holowania pojazdu

Kierowcy, którzy zdecydują się na holowanie muszą być ze sobą w stałym kontakcie. Powinni dbać, żeby linka holownicza była przez cały czas napięta. Oczywistym jest, że pojazd holujący nie może być mniejszy niż auto holowane.

Do holowania najlepiej jest wybierać boczne, mało ruchliwe drogi. Jeżeli jednak będziemy zmuszeni poruszać się po drodze wielopasmowej, koniecznie pamiętajmy, żeby trzymać się prawego pasa. Zachowajmy szczególną ostrożność na przejściach dla pieszych – może się zdarzyć, że niektóre osoby będą starały się przechodzić pomiędzy autem holującym a holowanym. Jest to bardzo niebezpieczne.

Warto jest zadbać o to, żeby pojazdem holującym kierował bardziej doświadczony kierowca. Osoba, która siedzi za kierownicą auta holowanego musi posiadać prawo jazdy.

Niezależnie od tego jakie panują warunki pogodowe auto holujące musi mieć włączone światła mijania.

Szalenie ważne jest, żeby przestrzegać odpowiedniej prędkości. Jeśli poruszamy się po terenie zabudowanym, nie możemy jechać z prędkością większą niż 30 km/h. Gdy wyjeżdżamy poza teren zabudowany, możemy przyspieszyć do 60 km/h.

Pamiętajmy, że pojazd holowany na giętkiej lince holowniczej musi mieć sprawne dwa układu hamulcowe. Gdy holowanie odbywa się na połączeniu sztywnym – wystarczający jest jeden sprawny układ hamulcowy.

Holowanie pojazdu – kiedy nie jest możliwe?

Należy zdawać sobie sprawę, że holowanie nie zawsze jest możliwe. Zabronione jest holowanie auta na autostradzie. W sytuacji gdy pojazd odmówi nam posłuszeństwa w takich warunkach, nie mamy innego wyjścia niż zadzwonić po pomoc drogową.

Niedopuszczalne jest holowanie pojazdów z przyczepą, a także samochodów mających niesprawne światła i układy hamulcowe.

Zdj. główne: materiał od klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*