Trening cardio dla kierowcy rajdowego – podstawy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Trening cardio dla kierowcy rajdowego – podstawy

Regularne treningi odgrywają ważną rolę w życiu każdego sportowca – także w przypadku kierowców rajdowych. Podczas zawodów liczy się nie tylko dobra technika jazdy, ale też znakomita kondycja i siła. 

Czym jest trening cardio?

Trening cardio to zestaw ogólnych ćwiczeń wytrzymałościowych, których głównych zadaniem jest dotlenienie całego organizmu i zwiększenie wydolności serca. Podczas ćwiczeń zwiększa się tętno oraz liczba wykonywanych oddechów, dzięki czemu komórki i tkanki mięśniowe są odpowiednio dotlenione.

Do utrzymania odpowiedniej sprawności wystarczy około 30 minut cardio przez 5 dni w tygodniu. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń znajduje się jazda na rowerku stacjonarnym, pływanie oraz bieganie. Bardzo ważne jest, by nie przerywać wykonywanych ćwiczeń, a postarać się zachować ich ciągłość. Regularne treningi cardio są gwarancją prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. 

W zdrowym ciele zdrowy duch

Kierowca rajdowy większość swojego czasu spędza na siedząco – za kierownicą swojego pojazdu. Podobnie jak w przypadku osób pracujących przed komputerem ofiarą takiego stylu życia może być kręgosłup. Zawodowi kierowcy najczęściej muszą się zmierzyć z bólem odcinka lędźwiowego. Problem może uwydatnić się nie tylko podczas przebywania w samochodzie, ale także w trakcie wykonywania innych, codziennych czynności. 

Jazda samochodem rajdowym to poważny test wytrzymałości. Pracuje cały organizm – od stóp do głowy. Każda część ciała powinna być dobrze wyćwiczona, by mogła sprostać wszelkim obciążeniom, takim jak duża prędkość, przyspieszenie i ogromny zastrzyk adrenaliny. Dlatego tak ważne są regularne treningi cardio, które niekiedy nazywane są także treningami wytrzymałościowymi. Sprawią, że każdy mięsień ciała kierowcy rajdowego będzie przyzwyczajony do długotrwałej i intensywnej pracy. Bez tego niemożliwe będzie zachowanie koncentracji i skupienia podczas wyścigów.

Trening cardio pomoże także zwiększyć bezpieczeństwo na trasie

Każdy zawodnik musi być odpowiednio przygotowany na długotrwały wysiłek przy wysokim tętnie. Nie ma tutaj mowy o spadku koncentracji, które może nie tylko zmniejszyć szansę na osiągnięcie dobrego wyniku, lecz także doprowadzić do groźnego wypadku na trasie. Wielu kierowców rajdowych decyduje się na poprawę swojej kondycji i możliwości poprzez regularne bieganie, jazdę na rowerze oraz pływanie. Choć wydaje się, że to nic specjalnego, to jednak poważne podejście do takich treningów potrafi zdziałać cuda. Podczas wykonywanych ćwiczeń niezwykle ważne jest, by na bieżąco kontrolować parametry pracy swojego serca. Na tej podstawie będzie można wysnuć wiele wniosków oraz podjąć kroki, które jeszcze lepiej wpłyną na poprawę kondycji. 

Bieganie

Bieganie jest popularne nie tylko wśród zawodowych kierowców rajdowych, ale także wśród wielu osób, którym zależy na jak najlepszym zdrowiu. Czynność ta przede wszystkim wzmacnia stawy i kości. Kluczem do sukcesu jest wybór właściwego obuwia oraz odpowiednia technika. Dzięki takim ćwiczeniom każdy zawodowiec będzie mógł cieszyć się wytrzymałością i odpornością na działanie ogromnych sił i przeciążeń. Podczas treningów najważniejsze jest zachowanie właściwego tempa, unikanie przerw i monitorowanie liczby oddechów. Puls w trakcie biegania powinien pokrywać się z tętnem zawodnika podczas rajdu. 

Jazda na rowerze

Wśród najważniejszych korzyści, które niesie ze sobą regularna jazda na rowerze, znajduje się zwiększenie wydolności oddechowej i wzmocnienie serca. Rower pozytywnie wpływa na sprawność całego układu mięśniowego, oddechowego i krwionośnego, jednocześnie obciążając kolana w mniejszym stopniu niż bieganie.

Systematyczna jazda na rowerze przyczynia się także do zwiększenia koncentracji, która jest jednym z najważniejszych aspektów w pracy kierowcy rajdowego. Podczas zawodów każdy uczestnik musi być w stu procentach skupiony i przygotowany fizycznie – na trasach czeka ogromna ilość nieprzewidywalnych manewrów i zwrotów akcji. Bez odpowiedniego poziomu koncentracji kierowca nie będzie w stanie wystarczająco szybko zareagować na to, co dzieje się wokół niego.

Pływanie

Pływanie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego. To sposób na zwiększenie pojemności płuc, zwłaszcza jeśli podczas treningów poruszamy się stylem krytym. Objętość powietrza w płucach u osób, które nie są aktywne fizycznie, to około 5 litrów, natomiast u zawodowców może być to nawet 11 litrów.

Regularne przebywanie na basenie pozytywnie wpłynie również na stawy, kości oraz mięśnie. W wodzie nasze ciało jest niemal 10 razy lżejsze, co pomoże nam skutecznie odciążyć mięśnie. W przypadku zawodowych kierowców jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas pobytu w samochodzie rajdowym są one spięte niemal cały czas. Pływanie to bez wątpienia jedna z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych – podczas pobytu w wodzie zaangażowana jest każda grupa mięśni.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*