Czy warto odwiedzać psychologa sportowego? Poznaj zalety takich wizyt!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto odwiedzać psychologa sportowego? Poznaj zalety takich wizyt!

Dlaczego trening mentalny jest tak ważny dla sportowców? Rozwijanie taktyki, techniki i sprawności fizycznej są ważne. Jednak bez uporządkowanych myśli są niczym. 

Czym zajmuje się psycholog sportu?

Wbrew powszechnej opinii psycholog sportu nie jest potrzebny, tylko wtedy, kiedy sportowiec nie radzi sobie ze stresem lub kryzysem. Tak naprawdę wizyta u specjalisty ma za zadanie przygotować mentalnie zawodnika do tego, co czeka go w rozwoju kariery, a nawet jeszcze przed jej rozpoczęciem. To koncentracja na tym, aby być coraz lepszym, zachowując zdrowie psychiczne i fizyczne. 

Z usług psychologa sportu mogą skorzystać nie tylko czynni sportowcy. Rodzice, trenerzy, czy emerytowani zawodnicy oraz amatorzy również powinni zasięgnąć tego, co oferuje psychologia sportu. 

Działanie psychologii sportu – typowe obszary pracy

W codziennej pracy z psychologiem sportu zawodnik uczy się radzić sobie ze stresem. Poznaje techniki, które może wykorzystać w stresujących sytuacjach. Dzięki nim osiągnie sukces. Kolejnym punktem jest praca nad pewnością siebie. To bardzo ważny punkt, który pozwala budować i wzmacniać poczucie własnej wartości, to część drogi do samodoskonalenia. Ponadto praktykuje się także pracę nad wewnętrznymi przekonaniami, umiejętność dialogu z innymi zawodnikami, opracowanie celów czy motywacji. 

Sportowiec ma okazję do poznania tajników treningu mentalnego. Regularne praktykowanie kształtuje i utrwala cechy i umiejętności psychiczne. Poznane techniki koncentrują się na rozwoju, a nie na korygowaniu niedoskonałości. Ich celem jest regulowanie emocji i uwagi, poprawa tzw. automatyzmu wykonania, obniżenie lęku i stresu itp.  

  • Trening koncentracji, 
  • trening wizualizacji, 
  • techniki relaksacji,
  • technika dialogu wewnętrznego, 
  • technika wyobrażeniowa,
  • techniki wyznaczania celu.

Technika wyobrażeniowa jest stosowana przez 99% olimpijczyków, ale nie tylko. Tak naprawdę jest praktykowana przez wiele osób, które wcześniej nie zdawały sobie z tego sprawy. Jej celem jest poprawa i utrwalanie nowych umiejętności. Jest niezastąpiona podczas przygotowywania się do zawodów. Polega na wyobrażaniu sobie ruchów, czy sposobów wykonania jakiegoś zadania. Wielu sportowców, którzy pierwszy raz widzą dany kort, narzędzia lub stadion, analizują ich rozmieszczenie i wyobrażają sobie, jak będą pokonywać kolejne przeszkody. 

Z tej techniki korzystają także osoby spoza dziedziny sportu, np. pizzerman myśli o tym, jak będzie formować ciasto. Wykonuje ruchy rękoma, a oczami wyobraźni widzi restaurację, w której pracuje. Metoda ta dotyczy nie tylko nowych, lecz także już poznanych czynności. Należy jednak pamiętać, że z jej pomocą nie da się nauczyć nowych czynności, z którą nie nigdy nie miało się do czynienia. 

Psycholog sportowy – czy warto wybrać się na wizytę do specjalisty? 

Sfera psychiczna jest najbardziej zaniedbaną stroną natury człowieka. Zatrważające jest to, że pomimo postępu technicznego i cyfryzacji, a także wielu osiągnięć, o których ludzie jeszcze kilka lat temu nawet nie śnili, nadal nie potrafimy dbać o swoją mentalność. Dlaczego tak jest? Zapewne przyczynia się do tego błędny mit, głoszący o tym, że z pomocy psychologów korzystają jedynie ludzie psychicznie chorzy. 

Pora zadbać nie tylko o ciało, lecz także o psychikę. Są to dwa nierozerwalne i sprzężone ze sobą systemy, w przypadku których jeśli jedno zawiedzie, drugie również jest poszkodowane. Wizyta u psychologa to przywilej, a nie plama na honorze i reputacji. Zróbmy krok ku lepszej przyszłości i edukujmy się w tym zakresie. 

W dziedzinie sportu spotykamy się z wieloma sportowcami, którzy swój sukces opierają nie tylko na żmudnych i wielogodzinnych treningach ciała, ale także umysłu. Na naszym rodzimym podwórku mamy przykład Adama Małysza i jego słynnych kaset, które pozwalały mu zrelaksować się oraz zmotywować do działania. Wielu zawodników odczuwa presję działania lub wycieńczenie i inne blokady, które nie wpływają pozytywnie na osiągnięcie sukcesu. Psycholog sportu jest osobą, która uporządkuje emocje, myśli, odczucia sportowca. Dlatego warto zgłosić się do niego jak najszybciej! 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*