Połączenie smarftonu z samochodem krok po kroku

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Połączenie smarftonu z samochodem krok po kroku

Współczesne auta są naszpikowane elektroniką, która daje kierowcy mnóstwo niedostępnych jeszcze kilkanaście lat temu funkcji. Polegają one m.in. na możliwości podłączenia smartfonu do auta, np. po to, żeby móc prowadzić rozmowę za pomocą zestawu głośnomówiącego czy słuchać muzyki albo innych materiałów audio. Pojawia się zatem, w jaki sposób sparować telefon z pojazdem? Odpowiadamy na nie poniżej.

Kabel AUX

W tym przypadku chodzi de facto o podłączenie telefonu do radia samochodowego, tak aby za jego pośrednictwem móc słuchać muzyki, audiobooków, podcastów lub innych nagrań. Kabel AUX jest przeznaczony dla urządzeń, które nie zostały wyposażone w port USB. Tego rodzaju przewód kosztuje kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, więc jego zakup nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Na obu jego zakończeniach znajdują się identyczne złącza typu mini jack, które należy z jednej strony podłączyć do portu słuchawkowego w telefonie, a z drugiej – do wejścia AUX w radiu samochodowym. Co istotne, zastosowanie tego rodzaju kabla co prawda sprawia, że dźwięk z telefonu jest emitowany w radiu, jednak obsługa, czyli przełączanie kolejnych piosenek czy innych materiałów audio, cały czas odbywa się z poziomu smartfona. Jeśli natomiast interesuje Cię zakup nowego telefonu, ciekawe propozycje znajdziesz pod adresem https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-samsunga/.

Kabel USB

Podobnym rozwiązaniem jest podłączenie telefonu do radia samochodowego za pomocą kabla USB. Odbywa się to na tej samej zasadzie jak w przypadku przewodu AUX, jednak z tą różnicą, że komunikacja USB pozwala na bezpośrednią obsługę multimediów z poziomu radia samochodowego, czyli np. za pomocą przełączników w kierownicy, o ile została w nie wyposażona.

Bluetooth

Możliwość bezpośredniego podłączenia telefonu pod komputer samochodowy istnieje w przypadku pojazdów wyposażonych w moduł Bluetooth. W odróżnieniu od komunikacji za pośrednictwem kabla, jest to forma komunikacji bezdotykowej, która wymaga jedynie sparowania urządzenia z komputerem pokładowym w samochodzie. Ponadto w przeciwieństwie do połączenia kablowego obsługa telefonu w przypadku komunikacji Bluetooth jest w pełni możliwa z poziomu radia samochodowego. Oznacza to, że za pomocą znajdujących się na nim – jak również na kierownicy – przełączników można nie tylko przełączać piosenki i materiały audio, ale również wykonywać inne czynności, np. przeglądać książkę telefoniczną, wybierać numery czy prowadzić rozmowę za pomocą zestawu głośnomówiącego.

Aplikacje Android Auto i Apple CarPlay

To najnowocześniej rozwiązanie dostępne wyłącznie w części stosunkowo nowych, wyprodukowanych niedawno samochodów, ale też nie wszystkich, ponieważ tylko niektóre modele wspierają technologię Android. Inaczej jest w przypadku komunikacji z urządzeniami Apple, gdyż obsługuje ją większa liczba pojazdów. To interesujące rozwiązanie pozwala na wykonywanie wszystkich czynności na monitorze samochodu – nie tylko na standardowe rozmowy i przełączenie utworów muzycznych, ale również na uruchamianie i korzystanie z różnego rodzaju aplikacji zainstalowanych w smartfonie.

Jak widać, podłączenie telefonu do samochodu to proste zadanie, z którym można sobie sprawnie poradzić nawet w starszych autach. Po więcej ciekawych treści dotyczących najnowszych technologii zapraszamy do sekcji blogowej serwisu internetowego https://komorkomat.pl/.

Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*