Rajdy amatorskie w województwie kujawsko-pomorskim – nasze TOP 5

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Rajdy amatorskie w województwie kujawsko-pomorskim – nasze TOP 5

Amatorzy także mogą się ścigać! Wszystko za sprawą automobilklubów w kujawsko-pomorskim. Poznaj 5 najciekawszych rajdów dla amatorów w tym województwie!

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest rajd samochodowy dla amatorów. Warto bowiem wiedzieć, w jakiej imprezie się startuje! Z uwagi na to, że terminy „rajd” i „zawodnicy” ewidentnie wskazują na profesjonalne zawody, automobilkluby z całej Polski zdecydowały się wprowadzić nazwę KJS, czyli Konkursowa Jazda Samochodem. Jeśli nie masz licencji sportów samochodowych, właśnie w takich wyścigach możesz uczestniczyć. Imprezy z reguły są otwarte dla wszystkich.

Do startu dopuszczone są samochody z homologacją drogową i aktualnymi badaniami technicznymi. Co ważne, inne środki bezpieczeństwa, jak odzież sportowa, nie są w KJS-ach wymagane. Potrzebny jest jedynie kask. Konkursowa Jazda Samochodem odbywa się na ogólnych zasadach PZM.

AB CUP – Bydgoszcz

Zawody cieszą się niezwykłą popularnością wśród kierowców i kibiców. Organizuje je automobilklub z Bydgoszczy. Impreza odbywa się raz, czasem dwa razy w sezonie. Na przykład w roku 2014 odbyła się 12 lipca na lotnisku w Bednarach. Wpisowe wynosi kilkaset złotych, mniej w pierwszym terminie przyjmowania zgłoszeń, nieco więcej w drugim. Opłatę należy uiścić w dniu zawodów w biurze. Harmonogram imprezy rozpoczyna się od przyjmowania zgłoszeń. Później jest jazda po odcinku testowym, odprawa, przejazd zapoznawczy i oczywiście pierwsze próby kierowców amatorów. Zawody trwają praktycznie cały dzień. Jedyne wymagania to prawo jazdy i samochód z klatką lub półklatką, czteropunktowe pasy bezpieczeństwa i sztywny fotel.

Toruński Rajd Samochodowy

Kolejna impreza rozgrywana w kujawsko-pomorskim to Toruński Rajd Samochodowy. Miejscem startu i mety w roku 2020 była Toruńska Akademia Jazdy. Do tego rajdu zgłaszać się można już dwa tygodnie przed startem. Dzień przed zawodami odbywają się między innymi badania kontrolne BK 1. W tym roku start był zaplanowany na godzinę 10 rano, a zakończenie, czyli rozdanie nagród, na 17:30. To kolejna impreza, która trwa praktycznie cały dzień. Tegoroczny rajd był już 53. imprezą tego typu – zawody mają więc sporą historię. Oczywiście kolejne edycje przed nami. Rajd podzielony jest na cztery kategorie pojazdów, które wyróżnia pojemność silnika. Piątą kategorią jest “gość”, czyli zawodnicy z nieważną lub aktualną licencją. W tym przypadku także obowiązuje wpisowe w wysokości kilkuset złotych.

Grudziądzki Rajd Samochodowy

Trzecią imprezą w naszym zestawieniu jest Grudziądzki Rajd Samochodowy. W roku 2019 odbyła się już 36. edycja, która została nawet objęta patronatem Prezydenta Miasta Grudziądza. Rajd objęło patronatem medialnym kilka lokalnych stacji, reklamowało się tam także wielu sponsorów. Widać dokładnie, że z każdym rokiem zawody są bardziej prestiżowe, chętniej odwiedzane przez kierowców amatorów, a także widzów. W ubiegłym roku zawody podzielono na 7 OS-ów z czterema miejscami startu. Imprezę rozpoczęto od odbioru administracyjnego i badań kontrolnych od godziny 7:00. Rozdanie nagród przypadło na godzinę 17:00. W kolejnych latach planowane są następne edycje, więc warto być na bieżąco.

Rajd Włocławski

Rajd, który jednocześnie jest jedną z rund Mistrzostw Okręgu Bydgoskiego w Konkursowej Jeździe Samochodem. W roku 2019 odbyła się 16. edycja zawodów, na starcie zaparkowało 16 ekip z Włocławka, Bydgoszczy, czy Torunia. Rajd cieszy się sporą popularnością w kujawsko-pomorskim i, jak widać, zrzesza amatorów kierownicy z różnych części województwa. Start był zaplanowany na godzinę 10:00, a zakończenie imprezy na 17:30. Kolejne zawody gwarantujące całodniową zabawę, rywalizację i sporą dawkę adrenaliny. Impreza ta przeważnie składa się z trzech sekcji i jest podzielona na 12 prób poprzedzonych PKC. Całkowita długość trasy to zawsze ponad 100 kilometrów. Również te zawody są podzielone na cztery klasy i piątą dla osób z aktualną lub nieważną już licencją. Wpisowe w tym przypadku wynosi około 200 złotych lub kilkadziesiąt złotych więcej. Jest jednak mniejsze od tych w trzech poprzednich rajdach. Zasady bezpieczeństwa nie różnią się od tych w zawodach w Bydgoszczy.

Rajd Brodnicki

Ostatnia propozycja dla fanów Konkursowej Jazdy Samochodem. W tym przypadku również polecana kierowcom amatorom oraz kibicom. Rajd Brodnicki w tym roku odbył się już 24. raz. Może właśnie Ty wystartujesz w 25., a więc w tym jubileuszowym? Rajd jest jednocześnie jedną z rund Mistrzostw Okręgu Bydgoskiego, co zwiększa jego prestiż. Tego lata odbył się pod koniec sierpnia. Także trwał cały dzień, więc kolejna edycja na pewno będzie całodniowa. Zawody nie różnią się od pozostałych tutaj opisanych, jeśli chodzi o postanowienia, reguły i zasady, czy wpisowe, które także wynosi kilkaset złotych. Rajd Brodnicki ma trzy etapy, w których jest 13 prób. Przeważnie rozpoczyna się na rynku w Brodnicy, a kończy we wcześniej ustalonym punkcie. W roku 2020 kierowcy jeździli po asfalcie i szutrze, długość trasy wyniosła 70 kilometrów. Organizatorem zawodów był Automobilklub Toruński.

(fot. pixabay.com/ilustracyjne)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*