Tor wyścigowy w Poznaniu – poznaj jego charakterystykę

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Tor wyścigowy w Poznaniu – poznaj jego charakterystykę

Chcesz wybrać się na tor wyścigowy w Polsce? Największą popularnością cieszy się ten znajdujący się w Poznaniu, który jest największy i przyciąga do siebie tłumy fanów motoryzacji. Przekonaj się razem z nami, jaka jest jego historia, a także jak wygląda.

Dowiedz się, jakie wyścigi zostały tam przeprowadzone, a co więcej kto wygrał i w którym roku. Dzięki temu będziesz mieć szansę na pokonanie toru jak jeden z profesjonalistów.

Historia toru wyścigowego w Poznaniu

Tor wyścigowy w Poznaniu położony jest na granicach osiedla Ławica i Przeźmierowa. Pomysł na niego powstał w 1974 troku, a jego budowa rozpoczęła się w 1975 roku. Już po dwóch lata tor był gotowy do użytku. Przy jego budowie współpracowali ze sobą wspólnicy Fabryki Samochodów Rolniczych Polmo w Poznaniu oraz Automobilklubu Wielkopolskiego. Pomysł na stworzenie tego miejsca spodobał się Andrzejowi Jaroszewiczowi, dzięki czemu prace postępowały bardzo szybko.

Tor został zbudowany w miejscu poligonu wojskowego. Na jego terenie były już drogi, które zostały wykorzystane podczas budowy. Oficjalne otwarcie tego miejsca miało czas 2 grudnia 1977 roku. Trzy lata później został otwarty tor kartingowy.

Na terenie toru odbywały się wyścigi, które przyciągały tłumy fanów motoryzacyjnych. Jest to miejsce, które obecnie tętni życiem. Firmy wynajmujące samochody sportowe oferują swoim klientom przejazdy po torze lub naukę sportowej i bezpiecznej jazdy. To miejsce z pewnością zechce zobaczyć każdy miłośnik samochodów i szybkiej jazdy.

Jak wygląda tor wyścigowy w Poznaniu?

Ta przestrzeń na wyścigi jest naprawdę duża. Tor składa się z dwóch części. Trasa stworzona dla samochodów i motocykli ma długość 4083 metrów. Jej szerokość to 12 metrów. Trasa stworzona na potrzeby wyścigów kartingowych ma 14080 metrów i 12 metrów szerokości. Na tym obiekcie można się nauczyć wielu nowych umiejętności, które sprawią, że jazda samochodem, nawet przy dużej prędkości, stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza. Warto wiedzieć, że na trasie są odcinki drogi prostej, na których można się rozpędzić, a także liczne zakręty, które pozwalają na wykonywanie ciekawych manewrów. To doskonałe miejsce dla kierowców, którzy chcieliby nauczyć się driftować w prawidłowy sposób w bezpiecznych warunkach. Istnieje wiele firm, które umożliwiają jazdę samochodem sportowym na tym torze. Dostępne są przejazdy wypożyczonym autem, a także swoim pojazdem.

Rekordy na torze samochodowym

Przed wybraniem się w to miejsce warto poznać nieco jego historię. Na torze samochodowo-motocyklowym odbyło się wiele wyścigów. Pobite zostały rekordy prędkości:

  • Jakub Śmiechowski – 1 minuta 24,544 sekundy, 1 lipca 2014, Dallara F308;
  • Peter Milaver – 1 minuta 25,553 sekundy, 1 lipca 2006, Lola T92/50;
  • Marc Gene – 1 minuta 14 sekund, 21 kwietnia 2007, Bolid Ferrari.

Pobite zostały rekordy samochodów turystycznych:

  • Tomas Kostka – 1 minuta 24,401 sekundy, 29 maja 2011, Mercedes-Banz C-Klasse DTM;
  • Vaclav Nimc – 1 minuta 25,223 sekundy, 26 lipca 2008, Mercedes CLK;
  • Maciej Stańko – 1 minuta 34,498 sekundy, 8 lipca 2008, Saleen S7-R.

Warto również wspomnieć o rekordach pobitych przez motocyklistów:

  • Paweł Szkopek – 1 minuta 32,233 sekundy, 22 sierpnia 2015, Yamaha R1;
  • Andreas Meklau – 1 minuta 33,037 sekundy, 3 września 2009, Suzuki GSX-R1000.

Jeden z największych i najpopularniejszych torów w Polsce, odbywa się na nim wiele wydarzeń motoryzacyjnych, na których warto być. Znając już nieco jego specyfikację i historię, możesz się na niego udać i podziwiać na własne oczy.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*