Gdzie wolno, a gdzie nie wolno jeździć motocyklem enduro?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Gdzie wolno, a gdzie nie wolno jeździć motocyklem enduro?

Planujesz kupno motocykla enduro? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych maszyn. Warto się z nimi zapoznać – dowiesz się m.in. czy możesz nimi jeździć po drogach publicznych.

Miłośnicy motoryzacji często decydują się na zakup motocykla enduro. Jednak czy aby na pewno możemy nim jeździć wszędzie, gdzie chcemy? Oto najważniejsze informacje.

Motocykl enduro – krótka charakteryzacja

Motocykl enduro to pojazd, który dedykowany jest przede wszystkim do jazdy offroadowej. Każdy miłośnik motoryzacji i adrenaliny doceni możliwości takiej maszyny podczas trudnej jazdy w terenie. I choć enduro jest najczęściej wykorzystywany w warunkach offroadowych, to jego zastosowanie może być o wiele szersze. Te motocykle są wyposażone m.in. w takie elementy jak kierunkowskazy, rejestrację oraz światła drogowe, które odróżniają je od motocykli crossowych.

Motocykle enduro można podzielić na wiele kategorii. Wyróżnić należy cztery podstawowe typy, z których każdy charakteryzuje się określonymi cechami. Wygląd zewnętrzny oraz parametry techniczne bezpośrednio wskazują na to, w jakich warunkach poszczególne motocykle sprawdzą się najlepiej. Podział obejmuje: Hard Enduro, Dual Enduro, Funduro oraz Enduro „turystyczne”. 

Enduro, czyli 2 w 1

Motocykl enduro to świetny wybór, jeśli zależy nam na jednośladzie, który sprawdzi się podczas jazdy zarówno w mocno wymagającym terenie, jak i po drogach publicznych. Pojazd tego typu może się pochwalić homologacją, więc jest uprawniony do jazdy po zwykłych ulicach. To ogromne ułatwienie dla każdego kierowcy, dlatego też wiele osób chętnie decyduje się na taką maszynę. Motocykle enduro są niezwykle uniwersalne, czego niestety nie można powiedzieć o motocrossach. Asfalt, droga szutrowa czy też zwykłe pole to nawierzchnie, które nie będą stanowić dla enduro najmniejszego problemu.

To, co wyróżnia ten rodzaj motocykli, to przede wszystkim dłuższe przełożenie skrzyni biegów oraz bardziej elastyczne zawieszenie. Enduro są też stosunkowo wygodnymi pojazdami, co na pewno jest istotną kwestią dla osób, które planują długodystansowe wyprawy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które oferują różne pojemności oraz rozwiązania konstrukcyjne. Powinniśmy z łatwością znaleźć taki, który odnajdzie się w każdych warunkach oraz zaspokoi nasze indywidualne wymagania.

Enduro a homologacja – czy możemy jeździć po drogach publicznych?

Każdy fan motoryzacji na pewno choć raz w życiu spotkał się z terminem „homologacja”. Mówi się o niej nawet w przypadku motocykli enduro. Jednak co ona właściwie oznacza? Celem homologacji jest przeanalizowanie zgodności danego pojazdu z ustalonymi normami, które dopuszczą go do ruchu drogowego. Oficjalna definicja pojęcia według Instytutu Transportu Samochodowego brzmi:

Homologacja to proces, w wyniku którego nowy typ pojazdu zostaje dopuszczony do ruchu. Władza homologacyjna na podstawie pozytywnych wyników badań uprawnionej jednostki technicznej wydaje świadectwo homologacji typu pojazdu, uprawniające do jego rejestracji. Świadectwo to jest potwierdzeniem spełnienia wymagań technicznych określonych w odpowiednich aktach prawnych.

Dzięki temu, że motocykle enduro posiadają homologację, są dopuszczone do ruchu drogowego i bez obaw możemy się nimi poruszać po drogach publicznych. 

W jakich miejscach korzystanie z motocykla enduro jest zakazane?

O ile w teorii motocykl typu enduro nadaje się praktycznie do każdego terenu w pewnych sytuacjach poruszanie się takim albo jakimkolwiek innym jednośladem jest po prostu nielegalne. Oczywistością jest, że nie można poruszać się po drogach publicznych za pomocą motocykla bez rejestracji czy ważnego ubezpieczenia OC. Nie jest to jednak jedyne miejsce i sytuacja, w której przejażdżka jednośladem może skończyć się koniecznością opłacenia mandatu. Bardzo ważne jest by pamiętać, że za drogę publiczną w takiej sytuacji uznajemy również wiejskie drogi gruntowe albo parkingi pod marketami. 

Zakazane jest przede wszystkim poruszanie się motocyklem enduro po terenach, gdzie nie ma wyznaczonej drogi publicznej lub specjalnej ścieżki, która powstała do legalnej jazdy terenowej na motocyklu. Jazda po lesie, gdzie znajdziemy jedynie wyjeżdżone przez inne jednoślady może się więc skończyć dotkliwą karą i koniecznością tłumaczenia się przed urzędnikami. Przy tym warto pamiętać również o tym, że wiele osób aby wystraszyć entuzjastów motocykli korzysta z bardzo niebezpiecznych rozwiązań takich jak cienkie linki rozwieszone między drzewami, które w zależności od wysokości mogą uszkodzić motocykl, a nawet i doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Motocykl motocyklowi nierówny – jaki typ wybrać w zależności od oczekiwań?

Cross to motocykl typowo sportowy. Nie posiada homologacji, zatem można się nim poruszać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Jeśli jednak marzy nam się podobny jednoślad, a jednocześnie nie chcemy utracić szansy na jazdę po miejskich drogach, doskonałym wyborem będzie Hard Enduro. Jest to typ maszyn, które charakteryzują się stosunkowo prostą, lecz za to niezwykle wytrzymałą konstrukcją. 

Jeśli sportowy charakter maszyny nie należy do naszych wymogów, dobrze będzie się zastanowić nad Dual Enduro. Jest on o wiele prostszy w obsłudze oraz w pełni dostosowany do jazdy drogowej. Motocykle w tej wersji oferują również możliwość zabrania na przejażdżkę pasażera.

Funduro znacznie odbiega od swoich poprzedników. Trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć, aby dostrzec w nim sportowe zacięcie. Funduro to nic innego jak enduro w wydaniu miejskim. Jazda takim pojazdem po asfaltowych drogach będzie czystą przyjemnością. Jest on niezwykle wygodny i dobrze przygotowany do jazdy po mieście.

Turystyczne enduro to motocykl dedykowany wszystkim tym, którzy szukają pojazdu na długodystansowe podróże. O jego wyglądzie możemy powiedzieć, że jest sportowy, ale o możliwościach – nie. Ten jednoślad nie jest przeznaczony do jazdy w trudnym terenie. Charakteryzuje się dużą wagą, a konstrukcyjnie przypomina wszystkie inne motocykle turystyczne.

Podsumowanie

Motocyklem enduro możemy jeździć praktycznie wszędzie. Dzięki homologacji jest to zgodne z prawem, więc nie będziemy narażeni na mandat. Uniwersalność enduro to cecha, która powinna zainteresować każdego miłośnika jednośladów. Dzięki niej motocykl doskonale poradzi sobie w lesie, podczas przeprawy przez rzekę oraz w środku miasta. Dostępnych jest również wiele specjalnie przygotowanych tras, z których można korzystać podczas zawodów lub po prostu w ramach szalonej przejażdżki. 

Pamiętajmy jednak, że jeśli będziemy chcieli poruszać się po drogach publicznych, musimy mieć aktualne ubezpieczenie OC oraz przegląd techniczny. Oczywiście pojazd musi być zarejestrowany. Jeśli chcemy jeździć po swoim lesie lub działce, te wymagania nie są obowiązkowe. Dbajmy jednak o sprawność motocykla – od niej zależy nasze bezpieczeństwo.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*